‘Kendi kendini düzenleyen bir finans sektörüne inanmıyorum’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Fransa’daki kaderin cilvesi olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundan sadece birkaç gün önce, görevdeki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, daha önce pek konuşmadığı bir konu olan dijital ekonomi hakkındaki düşüncelerini yerel medyayla paylaşmak için bir araya geldi. Macron, sektörün önemini vurgularken, finansal teknoloji düzenlemelerine yönelik pan-Avrupa yaklaşımına verdiği desteği bir kez daha yineledi.

Fransız yayını The Big Wale ile yapılan röportaj, Macron’un sağcı popülist Marine Le Pen ile karşı karşıya kalacağı ikinci tur seçimlerden iki gün önce Cuma günü geldi. Çoğu ankete göre, Macron’un kazanması muhtemel, ancak marjın çok ince olması bekleniyor. 2017 seçimlerinde ikinci turda oyların %66,1’ini alarak Le Pen’i geride bıraktı.

Dijital ekonomi, Web 3.0 ve kripto ile ilgili bir dizi soruyu yanıtlayan görevdeki başkan, yenilikçiliğe yönelik ticari marka ihtiyatlılığından emindi:

“Temsil ediyor […] Kaçırılmaması gereken bir fırsat […] Fransa ve Avrupa’nın ağın gelecek nesillerine liderlik etmesi için. Ama aynı zamanda sosyal ve toplumsal bir meydan okumadır.”

Macron, başkanlık döneminde Fransız tek boynuzlu at şirketlerinin – yani değeri 1 milyar dolar veya daha fazla olan özel girişimlerin – sayısının üçten 26’ya, Fransız startup’larına yapılan toplam yatırımların beş kat arttığına dikkat çekmekten memnun görünüyordu. Ayrıca, 2030 yılına kadar tek boynuzlu at statüsüne sahip 100 Fransız şirketinde ve 10 Avrupa devi olmak üzere çıtayı belirlemekten bahsetti.

Macron, bunu başarmanın bir yolunun, önümüzdeki beş yıl içinde 400.000 ila 500.000 ek geliştiriciyi eğitmek için devlet okullarında kod öğrenimini genişletmek olacağını söyledi.

Başkan ayrıca, Avrupalı ​​oyuncuların “Web3 ile ilişkili teknolojik yapı taşlarında ustalaşan” Amerikan veya Çinli teknoloji devlerine bağımlı olmamasının önemli olduğunu söyleyerek “Avrupa metaverse”sinden daha önce bahsettiğini de detaylandırdı. Macron, Avrupa’nın, muazzam kültürel mirası nedeniyle, yenilmez token (NFT) sektöründe bir avantaja sahip olduğunu belirtti.

“Kültür politikamızı bu devrim olmadan düşünemeyiz. Ana kültür kurumlarımızın dijital ikizleri veya fiziksel koleksiyonlarının varyasyonlarını teşvik ederek, yayarak ve koruyarak bir NDT politikası geliştirmelerini istiyorum.”

Avrupa Parlamentosu’nun son kripto düzenlemeleri hakkında yorum yapan Macron, yeni kuralların inovasyonu engellememesi gerektiğini belirterek mevcut yaklaşımı (ve özellikle MiCA çerçevesini) destekledi:

“Kendi kendini düzenleyen bir finans sektörüne inanmıyorum. Bu ne sürdürülebilir ne de demokratik olacaktır. Yeniliği teşvik ederken sektörün güven içinde gelişmesini sağlamak için doğru koşulları belirlemek kamu otoritelerinin görevidir.”

44 yaşındaki siyasetçi, son dönemde kamuoyunun tepkisini çeken dijital euro projesine de sesli olarak destek verdi.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!