Kazakistan kripto borsalarının banka hesapları açmasına izin verecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kazakistan, kripto madenciliğini düzenlemeye yönelik hızlı ilerlemelerine ek olarak, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nin özel ekonomik bölgesinde kripto borsaları için bir pilot proje başlatacak.

Kazakistan Cumhuriyeti Dijital Kalkınma, Yenilikler ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığı Perşembe günü kripto borsaları ve bazı yerel bankalar arasında bir pilot işbirliği projesi duyurdu.

Çalışma grubu, Dijital Kalkınma Bakanlığı, Ulusal Banka, Finansal İzleme Ajansı, Finansörler Birliği, Astana Uluslararası Finans Merkezi ve finans ve kripto piyasası paydaşlarından oluşan bu işbirliği için yönergeleri oluşturdu.

Pilot proje, 2022’nin sonuna kadar çalışacak ve yeni kurulan Astana Finansal Hizmet Otoritesinden (AFSA) lisans alan borsaları içerecek. Kazakistan’ın bölgesel bir kripto merkezi olarak daha sonraki gelişimi için bir plan yapacak. Yakın yönergeler yakında AIFC web sayfasında yayınlanacaktır.

AFSA Başkanı Nurhat Kushimov, komitesinin misyonunun güvenilir ve sürdürülebilir şirketlerin faaliyet göstermesi için bir ortam yaratmak olduğunu açıkladı:

“Astana Finansal Hizmet Kurumu, Kazakistan’daki fintech şirketlerinin faaliyetlerini düzenlemekten sorumlu tek kuruluştur. Lisansı bir fintech şirketine vermeden önce, derin ve kapsamlı bir geçmiş kontrolü yapıyoruz ve bundan sonra da sürekli denetimini sürdürüyoruz.”

Dijital Kalkınma Bakanı Bağdat Musin, Kazakistan’ın kripto borsalarından kâr elde etme amacını dile getirdi:

“Kazakistan’ın elektrik enerjisi kullanılarak çıkarılan dijital varlıkların azami ölçüde yerel borsalarda işlem görmesi ve kârın ülkede kalması için eksiksiz bir ekosistem oluşturmak gerekiyor”.

25 Mayıs’ta Kazak parlamentosu, madencilik kuruluşları tarafından tüketilen elektriğin fiyatlarına bağlı bir kripto madenciliği vergisi uygulamak için ulusal vergi kanununda yapılan değişiklikleri ilk okumada kabul etti.

İlgili: Bitcoin madencilerinin jeopolitika direnci: Ağ için sağlıklı bir işaret

Aynı gün, en büyük kripto borsası Binance, Dijital Kalkınma Bakanlığı ile bir mutabakat anlaşması imzaladı ve cumhuriyetteki kripto varlıklar için yasal çerçeve ve düzenleyici politika geliştirme konusunda tavsiyelerde bulunma niyetini açıkladı.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!