Katman 2’nin benimsenmesi, bir sonraki kripto dönüm noktasını teşvik edebilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Gizemli bir Redditor, blockchain alanındaki bir sonraki büyük gelişme aşamasının, öncelikle Ethereum’da olmak üzere 2. katman çözümlerinde olacağına dair veriye dayalı bir tahminde bulundu.

22 Mayıs tarihli gönderide, endüstrinin L1 blok zincirleri arasında köprü kurmaktan “kapının dışında, alt-L1’lerden daha güvenli ve merkezi olmayan ve kullanılmak üzere inşa edilmiş L2’lere doğru hareket ettiği bir dönüm noktasındayız” açıklanıyor. güvenilir bir şekilde tarafsız bir platformda sağlam para: ”

“L2’nin benimsenmesi, yavaş ve patlamalı olsa bile şu anda gerçekleşiyor. Perde arkasında, L2’ler güvenilirliği artırıyor, ücretleri düşürüyor ve erişilebilirliği artırıyor. L2’ler hala inşa ediliyor ve gelişiyor ve bu harika.”

Bir L2 ölçeklendirme çözümü, Ethereum gibi bir L1 zincirinin güvenliğinden yararlanır ve bir kerede halledilecek bir dizi işlemi tek bir pakete “toplayarak” üzerindeki trafiği hafifletir.

Nispeten ucuz ve hızlı işlemlere sahip olan Solana gibi diğer L1 zincirleri, yüksek ücretlerle kapatılan kullanıcılardan destek aldı.

Ortalama Solana (SOL) işleminin maliyeti yaklaşık 0,0025 ABD doları iken, Ether (ETH) işlemlerinin maliyeti yaklaşık 1,30 ABD dolarıdır. Bu vahşi eşitsizliğe rağmen, blok zinciri takipçisi DefiLlama’ya göre, Ethereum blok alanı talebi, 73.89 milyar dolarlık toplam kilitli değeri (TVL) Solana’nın 4.24 milyar dolarlık değerinden daha ağır bastığı için ezici bir şekilde baskın kaldı. Ek olarak, Solana son zamanlarda güvenilirlik sorunlarıyla boğuşuyor.

L2beat’e göre, Arbitrum, 2.65 milyar dolarlık TVL ile Ethereum’daki en büyük L2’dir. Ethereum L2 ekosisteminin tamamı 4,77 milyar dolarlık bir TVL’ye sahiptir. Doğru güçler, kullanıcıları ve sermayeyi diğer L1’lerden uzaklaştırmak için birlik olursa, bu sayılar bir patlama için ayarlanabilir.

Birkaç büyük merkezi olmayan uygulama (DApp) zaten L2’lerde dağıtılmıştır. Merkezi olmayan değişim (DEX) SushiSwap ve getiri toplayıcı Eğrisi Arbitrum’da. Bu arada, kripto türevleri protokolü Synthetix ve DEX Uniswap Optimism’de.

İlişkili: MakerDAO, DAI stablecoin’in işlevlerini geliştirmek için katman-2 ağı StarkNet’te devreye giriyor

Gelen Optimism airdropu, L2’lere hızlı bir kullanıcı akışının başlangıcını işaret edebilir. Bu, son iki yılda kullanıcıları Ethereum ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine çeken aynı ağ etkilerinden kaynaklanıyor olabilir.

İyimserlik, TVL’de 474 milyon dolarlık bir L2’dir. EVM zincirleri, Binance Chain (BNB), Polygon (MATIC) ve Fantom (FTM) gibi Ethereum token standartlarıyla uyumlu olan zincirlerdir.

Sonuçta, L2 yardımcı programında bir artış varsa, Ethereum L1’in kullanımında doğal bir artış olacaktır, bu da Ethereum’u dünyanın önde gelen akıllı sözleşme ve merkezi olmayan uygulama platformu olarak daha da sağlamlaştırabilir.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!