İyi yemek için kâr, insanlar ve tutku

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kanada restoran franchise Tahini’s, Bitcoin’den ilham alan bir dokunuşla Orta Doğu’dan ilham alan yemekler sunmaktadır.

Bitcoin (BTC) fiyatının 20.000 doların altında olduğu Ağustos 2020’den bu yana, grup bir Bitcoin standardında faaliyet gösteriyor ve elde ettiği tüm kârlar BTC’ye aktarılıyor.

Tahini’nin Twitter hesabı o zamandan beri tartıştı Bitcoin, Müslümanların servetleriyle yapabilecekleri “en İslami” şey ve grup eğitir müşterilerine sağlam para. Hatta Michael Saylor’un Ocak ayındaki fiyat düzeltmesi sırasında Tahini’deki gece vardiyalarında çalışmak için başvurabileceğini söylemesiyle niş bir ayı piyasası memesi haline geldi:

Cointelegraph, bir Bitcoin standardı altında çalışmanın nedenlerini, nasıllarını ve istenmeyen sonuçlarını anlamak için Tahini’s’in kurucu ortağı ve baş pazarlama sorumlusu Ali Hamam ile konuştu. Hamam, Orta Doğu zincirinde Bitcoin’in benimsenmesinin itici gücüydü.

Hamam (sol üstte) ve Tahini bayilerindeki Bitcoin ATM’leri. Kaynak: Twitter

Hamam, Bitcoin’i ilk kez 2016 veya 2017’de öğrendi, ancak olumsuz basın tarafından caydırıldığı için yeniliği bir Ponzi şeması veya “fare zehri” olarak reddetti. Hamam’ın Bitcoin ampul anının gerçekleşmesi için COVID-19 pandemisini ve gerçek dünyadaki sonuçlarını aldı.

“Mart 2020’de sokağa çıkma kısıtlamaları ve korkuyla karşılaştık. Restoran satışlarımız bir haftada %70 gibi düştü. Ve yine de, çalışanlarımız, Kanadalı dostlarımız arasında dolaşan daha fazla para vardı. Herkesin daha fazla parası vardı.”

Bir Bitcoin etkileyicisi ve girişimcisi olan Robert Breedlove’nin yazılarından esinlenerek, BTC biçiminde sağlam para ona doğdu. Hamam, kendisinin ve şirketinin değeri depolamak için daha iyi bir yol bulması gerektiğini söyledi. “Paranın değeri kalmayacak,” dedi.

“Bunun, çok nesilde bir kez görülen bir atılım ve icat türü olması benim için bir nevi tıkladı. Mutlak sabit para fikri, tarihte hiç görmediğimiz bir şey.”

Hamam tıklım tıklımdı. Bitcoin odaklı kitapları, podcast’leri yutarak ve bazı durumlarda kendini eğittiği ve tavşan deliğinin daha da derinlerine düştüğü için uyumayarak her şeye girdi.

“Tamam, bu benim çocuklarımın eğitim fonlarından işime kadar hayatımın her yönüne entegre etmem gereken bir şey” gibi bir yaşam biçimine dönüştü.”

Yeni edindiği bilgilerle donanmış olan Hamam, işi bir Bitcoin standardında yürütme fikrini ortaya atmak için Tahini’s’deki iş ortaklarıyla bir araya geldi. Adını taşıyan kitabın yazarı Saifedean Ammous tarafından popüler hale getirilen bir terim olan “Bitcoin standardına” sahip olmanın ardındaki argüman, Bitcoin Standardı — Bitcoin’in yalnızca ABD dolarından daha iyi bir rezerv para birimi olmadığı değil, aslında daha üstün bir para birimi olduğudur.

Reklam Alanı
İyi yemek için kâr, insanlar ve tutku
“Bitcoin Standardı”nın yazarı Saifedean Ammous (solda), Hamam ile yemek yiyor. Kaynak: Twitter

Sonuç olarak, işletme, Bitcoin’de kârları göz önünde bulundurarak bir rota belirlemelidir. Tahin için bu, yaklaşık altı aylık bir işletme sermayesini elde tutmak anlamına gelir. Haman’a göre:

“Bu sayının ötesindeki her şey hazine olarak kabul edilir ve biz Bitcoin’e gireriz. Bu nedenle, bazı aylar biraz daha agresif bir şekilde – fiyat düştüğünde – satın alacağız ve ondan sonraki aylarda biraz yavaşlayacağız. Ama şirketin ne kadar kazandığına bağlıyız.”

Şüphecilere Hamam, “Bunu her zaman Bitcoin satmamız gerekmeyecek şekilde yönetmeye çalışıyoruz. İşin kilit kısmı bu.” Hamam, BTC’yi ailesine ve arkadaşlarına hediye etmesine rağmen, asla satmadığını iddia etti.

Tahini, Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmek için gereken altyapıyı uygulamaya koymak için çalışıyor, ancak süreç zorlu – düzenleme veya ödeme işlemcileri nedeniyle değil, franchise kabul ettiği Bitcoin’i elinde tutmak istediği için. Hamam, “Bitcoin’i kabul edecek olsanız bile, onu asla satmak zorunda kalmayacağınız bir şekilde çalışın” dedi.

Hamam, “Bitcoin burada kabul edildi” çoğunluğuna atlamaktan kaynaklanan kaçınılmaz tanıtım patlaması çekici, ancak “Bitcoin’inizi aldıktan hemen sonra satıyorsanız, bence gerçekten Bitcoin almıyorsunuz. ”

Hamam, Strike Lightning Network entegrasyonundan, Mastercard tarafından alınan yüksek ücretleri ortadan kaldıracağı için çekici bir teklif olarak bahsetti, ancak öncelik işi büyütmek olduğunda ödeme seçeneklerini keşfetmek için hala “oldukça erken”.

Sonuç olarak, kurumlara nispeten yüksek düzeyde güven duyulan Kanada gibi gelişmiş bir ekonomide, Bitcoin öncelikle bir tasarruf aracıdır. Aynı şekilde, Tahini şu anda BTC cinsinden maaş ödemeyi araştırmıyor, çünkü franchise, kripto para birimini personeline zorlamak istemiyor.

Ancak bu, Hamam’ın Kanada’nın Muhafazakar liderlik adayı Pierre Poilievre’yi Hamam’ın “turuncu tüylerini diken diken ettikten” sonra Lightning Network’te Bitcoin ile shawarma satın almasına ikna etmesini engellemedi. Giderek daha fazla Bitcoin yanlısı bir politikacı tarafından gerçekleştirilen Tahini’de yapılan ilk Bitcoin işlemiydi.

Kişisel düzeyde, Hamam ve yönetim ekibindeki daha dindar Bitcoinciler, “Bitcoin hakkında bir şey duydunuz mu?” gibi sorular soruyorlar. “Bir Bitcoin’in bir kısmını satın alabileceğinizi biliyor muydunuz?” Hatta “Belki de bir Bitcoin emeklilik planına birkaç dolar koymayı düşünmelisin.”

Kaçınılmaz olarak, fiyat düşüşte olduğunda turuncu boncuklanma çok daha başarılıdır. Fiyat düşüyorsa, biraz daha zor. Örneğin, Çin kriptoyu çökerttiğinde, Hamam’ın yönetim ekibinden bazıları “biraz çıldırdı”. Gerçekten de Cointelegraph’ın bu yılın başlarında bildirdiği %300’lük kazançlar erimeye başladı.

Hamam, mahkumiyetinin gemiyi yönlendirmek ve meslektaşlarının sinirlerini yatıştırmak için yeterli olduğunu söyledi. Bitcoin standardında bir restoran işletmek, bağnazlığın bir yanını da beraberinde getirir. Hamam önde gelen kripto para birimini överken, Tahini’nin yatırım kararını destekleyen ve destek sunmaya devam eden tutkulu bir BTC meraklıları topluluğu da var:

“Bitcoin topluluğuna duyduğum sevgi miktarı – bunu tarif bile edemiyorum. Yemeğimizi hiç denememiş insanlar. ”

İlişkili: Kanada’daki KPMG, hazinesine BTC ve ETH ekliyor

Bununla birlikte Hamam, Bitcoin topluluğunun satışları doğrudan etkilemediğini, çünkü dünya çapında hala küçük, ancak sesli bir topluluk olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, işletme 2021 piyasa kargaşası sırasında başını suyun üzerinde tuttu ve 2022’de 25’ten fazla franchise’a genişlemeyi planlıyor. Hamam, karları Bitcoin’e koyma kararında kararlı – çalkantılı bir ekonomik zemin karşısında bile:

“Başkalarının elde edeceği, Michael Saylor’un veya Elon Musk’ın kazanacağı faydaların aynısını yine de elde edeceksiniz.”

Şirket, tabii ki herkese “harika yemekler” sunarken “Bitcoin misyonuyla uyum sağladı”. Gittikçe daha fazla şirket liderliğini takip edebilir ve bir Bitcoin standardında çalışabilirken, Hamam yakında kripto para birimini vuran franchise’ları anlatan bir Orta Doğu yemeği olabileceği konusunda şaka yaptı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!