İşte Kazak hükümetinin 2022’nin ilk çeyreğinde kripto madenciliğinden ne kadar kazandığı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bitcoin (BTC) madenciliği hash oranı dağılımına göre dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Kazakistan hükümeti, kripto para madenciliğinden elde edilen bütçe kazançlarını bildirdi.

Pazartesi günü, Kazakistan Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi, 2022’nin ilk çeyreğinde yerel kripto madencileri tarafından ödenen toplam enerji ücretlerinin miktarı hakkında bir rapor yayınladı.

Rapora göre, hükümetin 1 Ocak 2022’de dijital madencilik ücreti getirmesinin ardından, 2022 yılının ilk çeyreğinde Kazakistan’ın bütçesine kripto madenciliğinden elde edilen 652 milyon Kazakistan tengesi (1,5 milyon $) enerji ücreti eklendi.

Komite, hükümetin “enerji güvenliğini sağlamak” için çok sayıda kripto madenciliği firmasını kapattığı için beklenen ücretlerin önemli bir kısmının alınmadığını vurguladı. Ek olarak, otorite, hükümetin yeni kripto faturasının bir parçası olarak kripto para madenciliği için yerel ücretleri artırmayı düşündüğünü belirtti.

Komite ayrıca, dijital madencilikle ilgili ödemelere ilişkin vergi raporlamasının Kazakistan’ın vergi kanunu tarafından sağlanmadığını da kaydetti. Çarşamba günü, Kazak parlamentosu, madencilik kuruluşları tarafından tüketilen elektrik fiyatlarına bir kripto madenciliği vergisinin bağlı olduğu ulusal vergi kodunda yapılan ilk okuma değişikliklerini kabul etti.

İlişkili: Binance, daha fazla kripto benimseme ve düzenleme için Kazakistan ile Mutabakat Zaptı imzaladı

2021 yılının sonlarında, Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi ve Blockchain Derneği, kripto para madenciliğinin ülkeye beş yıl içinde 1,5 milyar dolar gelir getirebileceğini tahmin ediyordu. Daha önce bildirildiği gibi Kazakistan, BTC madenciliği hash oranı açısından dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin en son güncellemesine göre Kazakistan, Ocak 2022 itibariyle %13’lük bir hash oranı payıyla dünyanın üçüncü büyük BTC madenciliği yeriydi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!