Iota Foundation, gerçek zamanlı karbon ayak izi takibi geliştirmek için Dell’e katıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kâr amacı gütmeyen bir dağıtılmış defter teknolojisi ekosistem sağlayıcısı olan Iota Foundation, karbon ayak izlerinin gerçek zamanlı takibi için veri odaklı bir çözüm geliştirmek üzere teknoloji devi Dell Technologies ile ortaklık kurdu.

Dell’in uç çözümler ekibi, iklim değişikliği odaklı teknoloji şirketi ClimateCHECK ve BioE olan Iota’nın Dell’in şirket içi Data Confidence Fabric (DCF) ve Project Alvarium girişimlerine ek bir çözüm geliştirmek üzere işe alındığını duyurdu.

Iota, Dell’in ilk olarak 2019’da DCF’den veya heterojen sistemlerde “güven dokusundan” incelenmiş verileri kullanmak için kavramsallaştırdığı Project Alvarium’un aktif bir katılımcısı olmuştur. Iota Vakfı’nın sürdürülebilirlik başkanı Mathew Yarger şunları söyledi:

“Verilerde şeffaflık ve güven, iklim değişikliğinin küresel sorunlarının ele alınması ve iklim eylemine geçiş için çok önemlidir.”

Girişimle ilgili ayrıntıları paylaşan Yarger, dört şirketin entegre bir dijital ölçüm, raporlama ve doğrulama (MRV) aracı geliştirdiğini açıkladı.

Project Alvarium ile birlikte dijital MRV, sensörlerden ve manuel girişten verileri alıp Dell PowerEdge sunucuları aracılığıyla işleyerek BioE’nin sürdürülebilir enerji ve kompostlama tesisinin karbon ayak izlerine ilişkin gerçek zamanlıya yakın içgörüler sağlayabilir. Yarger ekledi:

“Artık iklim değişikliğiyle ilgili verileri ve daha önce hiç ulaşılmamış bir düzeyde aktif olarak nasıl ele almaya çalıştığımızı takip edip doğrulayabiliyoruz.”

Bu arada, Kenya merkezli bir enerji şirketi olan KenGen, yakın zamanda Bitcoin (BTC) madencilerini yenilenebilir enerji kapasitesini kullanarak operasyonlarını yürütmeye davet etti.

Reklam Alanı

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi KenGen, enerjisinin %86’sını yenilenebilir jeotermal kaynaklardan sağlıyor. Yerel raporlar, KenGen’in volkanik bir bölgede bulunan Olkaria tesisinden yer kiralamayı planladığını gösteriyor.

KenGen’deki jeotermal geliştirme müdür vekili Peketsa Mwangi, şirketin Kenya’da Bitcoin madencilerine ev sahipliği yapma niyetini doğruladı:

“Onları burada tutacağız çünkü yerimiz var ve güç yakın, bu da istikrara yardımcı oluyor.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!