İnsan hakları aktivistleri, Kongre’ye mektupta ayrıcalıklı kripto eleştirmenlerini hedef alıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

20 ülkeden insan hakları aktivistleri, “sorumlu bir kripto politikasını” desteklemek ve on milyonlarca insan için demokrasiye ve özgürlüğe yardımcı olan temel araçlar olarak Bitcoin (BTC) ve stablecoin’leri öven bir açık mektupla Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne sundular.

Mektup, bilimsel topluluktan geldiği iddia edilen ancak önde gelen imzaları arasında tanınmış kripto eleştirmenleri ve yüksek gelirli, demokratik ülkelerden yazarlar bulunan, Kongre’ye bir kripto karşıtı açık mektubun gönderilmesinden sadece bir hafta sonra geldi.

Geri dönen 21 aktivistten oluşan grup, son zamanlarda çatışma yaşayan ya da Ukrayna, Rusya, Irak, Nijerya, Venezuela, Küba ve hatta Kuzey Kore gibi istikrarsız ekonomilere sahip ülkelerden gelen insanları içeriyor. Mektupta şunlar yazıyor:

“Siyasi baskı ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan insanların yaşamlarında giderek daha fazla rol oynayan parasal araçlara karşı açık fikirli, empatik bir yaklaşımı teşvik etmek için yazıyoruz.”

“Diğer seçenekler başarısız olduğunda” risk altındaki insanlara yardım etmek için Bitcoin kullanan ve açık bir para sistemini savunmak isteyen hümanist ve demokrasi savunucuları olduklarını ekliyorlar.

Grup, “özgürlük ve demokrasi mücadelesinde” Bitcoin ve sabit paralara da güvendiklerini ve otoriter rejimler altında veya değişken ekonomilerde yaşayan “on milyonlarca kişinin” de aynı nedenle kripto para birimleri kullandığını söylüyor.

“Bitcoin ve stablecoin’ler, yerel para birimlerinin çöktüğü, kırıldığı veya dış dünyayla bağlantısının kesildiği Nijerya, Türkiye veya Arjantin gibi ülkelerdeki insanlar için küresel ekonomiye sınırsız erişim sunuyor.”

Açık mektuba imza atan insan hakları aktivistleri

Grup, kripto para birimlerinin insanlara nasıl yardımcı olduğuna dair dünyanın dört bir yanından çok sayıda örnek verdi ve Küba, Afganistan, Venezuela ve Nijerya’dan örnekler verdi ve bunların hepsi enflasyon veya uygun finansal altyapı eksikliği nedeniyle yüksek kripto kabulü gördü.

Grup, kripto para birimlerinin “otoriterliğe karşı mücadeleyi ayakta tutmaya yardımcı olduğunu” da ekleyerek, Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra finansal sistemler çöktüğünde kriptonun oynadığı role bir örnek verdi.

İlişkili: Enflasyonun battığı ülkelerde kripto paranın geleceği olarak görülüyor

Aktivistler, 1 Haziran’da Kongre’ye gönderilen ve sözde 1.500 bilgisayar bilimcisi ve mühendisi tarafından desteklenen ve Kongre’yi “bu riskli, kusurlu ve kanıtlanmamış dijital finansal araçlar için yasal bir güvenli bölge” oluşturmaktan kaçınmaya çağıran “kripto karşıtı mektubu” hedef aldılar. Baş imzacılar arasında David Gerard, Molly White ve Stephen Diehl gibi profesyonel veya uzun vadeli kripto eleştirmenleri vardı.

İnsan hakları koalisyonu, bu mektubun neredeyse tüm yazarlarının “istikrarlı para birimi, ifade özgürlüğü ve güçlü mülkiyet hakları” olan ülkelerden olduğunu ve büyük olasılıkla hiperenflasyon veya “diktatörlüğün soğuk pençesi” yaşamadıklarını söyledi.

Reklam Alanı

“Batı’daki çoğu için, parasal sömürgeciliğin dehşeti, kadın düşmanı finans politikası, dondurulan banka hesapları, sömürücü havale şirketleri ve küresel ekonomiye bağlanamama, uzak fikirler olabilir. Çoğumuz ve topluluklarımız için – ve dünya çapındaki insanların çoğu için – bunlar günlük gerçeklerdir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için ‘zaten kullanımda olan çok daha iyi çözümler’ olsaydı, bunu bilirdik.”

Kampanya kripto düşünce kuruluşu Bitcoin Politika Enstitüsü tarafından düzenlendi ve mektuba imza atanlar arasında Feminist Koalisyon (Nijerya), Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (Rusya), Beyaz Rusya Dayanışma Vakfı (Belarus), Sınırların Ötesinde Fikirler (Irak) aktivistleri yer alıyor. , Dijital Vatandaş Fonu (Afganistan) ve özellikle Rus satranç ustası ve İnsan Hakları Vakfı başkanı Garry Kasparov.

İnsan hakları koalisyonu, giderek artan kripto dolandırıcılığının varlığını kabul ediyor, ancak faydalı fintech ürünlerini bu planlarla birleştirmenin çözüm olmadığını söylüyor; bunun yerine, insanların farkı anlamalarına yardımcı olmak için eğitim gereklidir.

“Sizin ve meslektaşlarınızın bu yeni teknolojileri insan hakları ve insani çalışmalarımızda kullanma yeteneğimizi zedeleyen politikalar oluşturmamanızı veya uygulamamanızı umuyoruz. […] Umarız, tasarruf etmemize, bağlantı kurmamıza ve özgürlük kazanmamıza izin veren farklı bir politika yolu seçersiniz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!