İngiltere Merkez Bankası PRA, kripto gibi ‘ortaya çıkan riskler’ için 31 milyon dolar bütçe artırdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

İngiltere Merkez Bankası’nın düzenleyici kolu, önümüzdeki mali yıl için bütçesini 31,6 milyon dolar veya 24,3 milyon İngiliz Sterlini artırdı. Artan sorumlulukları ve “finansal sistemde ortaya çıkan risklere” yönelik hazırlıklar nedeniyle maliyetlerin arttığını söyledi.

İhtiyati Düzenleme Kurumu (PRA) tarafından Çarşamba günü yayınlanan en son iş planına göre, 2022/23 mali yılı için bütçesi geçen yıla göre %8.2 artışla 418 milyon dolar veya 320,9 milyon sterlin.

PRA CEO’su Sam Woods, önümüzdeki yıl için planını şöyle açıkladı:

“Finansal hizmetlerin devam eden dijitalleşmesi ve kripto varlıklarının büyümesi de dahil olmak üzere inovasyona ve ortaya çıkan risklere ayak uydurmaya kararlı.”

PRA, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çekilmesinin ve ülkenin finansal sistemi için risk olarak gördüğü şeylere “proaktif olarak hazırlanmanın” operasyonel maliyetleri artırdığını belirtiyor. Regülatör ayrıca personel sayısına 100 denetleyici risk uzmanı ekleyecektir.

Önümüzdeki yıl için iş planını detaylandıran PRA, firmaların kripto para birimlerine maruz kalmasından veya artan iş seviyelerine sahip olmasından kaynaklanan riskleri denetleyeceğini söyleyerek şunları ekliyor:

“PRA ayrıca firmalardan kripto varlık risklerini, tedavilerini ve gelecekteki yatırım planlarını bildirmelerini isteyecek ve kripto varlık risklerinin tedavisi için ortak, uluslararası bir çerçeve oluşturmak için Basel Bankacılık Denetleme Komitesi de dahil olmak üzere uluslararası ortaklarla ilişki kuracak.”

İlişkili: İngiltere finansal gözlemcisi, yeni baskıların ortasında kripto yeteneği arıyor

Düzenleyici, “stabilcoinler gibi yenilikler” için düzenleyici bir çerçeve geliştirme çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Bu ayın başlarında, Birleşik Krallık Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, kabul edilen bir ödeme aracı olarak stablecoin’leri eklemek için düzenlemeleri değiştireceğini söyledi.

Mart ayında Woods, bankaların CEO’larına ve diğer belirlenmiş yatırım şirketlerine, düzenleyicilerin alana artan ilgileri ışığında mevcut politikalara ve düzenlemelere uyma beklentilerini hatırlatmak için kripto varlıklarına maruz kalmalarıyla ilgili bir mektup yazdı.

Mektupta, aynı ay Birleşik Krallık finansal düzenleyicileri tarafından ülkenin finansal istikrarına yönelik kripto para birimleri ve merkezi olmayan finansın (DeFi) oluşturduğu riskleri tartışan bir dizi rapora atıfta bulundu.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!