İki kişi daha Kuzey Korelilere ABD yaptırımlarından kriptoyla kaçmayı öğretmekle suçlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri bölge mahkemesi, Kuzey Kore’de 2019’da ABD yaptırımlarını ihlal eden bir blockchain ve kripto para konferansıyla bağlantılı olarak iki Avrupa vatandaşını suçladı.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre mahkeme belgeleri, İspanya vatandaşı Alejandro Cao De Benos ve Birleşik Krallık vatandaşı Christopher Emms’in 2019’u ortaklaşa planlayıp organize ederken Kuzey Kore’ye yönelik ABD yaptırımlarını ihlal etmek için komplo kurduklarını iddia ediyor. Pyongyang Blockchain ve Cryptocurrency Konferansı.

Çiftin, DPRK’nın para aklamak ve yaptırımlardan kaçınmak için blok zinciri ve kripto para teknolojisini nasıl kullanabileceği konusunda talimat vermek için eski Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith ile çalıştığı iddia ediliyor. Daha sonra, üçü, kripto para birimi altyapısı ve ekipmanı oluşturmalarına yardımcı olmaya çalışarak yaptırım uygulanan ülkeye ek kripto para birimi ve blok zinciri hizmetleri sunmaya devam etti.

Griffith, ilk yıllarında Ethereum kripto para birimi platformu üzerindeki kapsamlı çalışmasıyla kripto para birimi alanında iyi bilinmektedir. Konferansla bağlantısı nedeniyle Kasım 2019’da Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından tutuklandı ve geçen yıl Eylül ayında Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçler Yasası’nı (IEEPA) ihlal etmekten suçlu bulundu.

12 Nisan’da 63 ay hapis cezasına çarptırıldı ve 100.000 dolar para cezasına çarptırıldı.

İddianamede ayrıca Cao De Benos ve Emms’in Griffith’i Kuzey Kore konferansında konuşma yapması için görevlendirdiği ve bu amaçla 2019’da Kuzey Kore’ye seyahatini düzenlediği iddia ediliyor. Ayrıca, Cao De Benos’un Griffith’in konferansa katılımı için DPRK hükümetiyle koordineli olduğunu iddia ediyor.

İkili, maksimum 20 yıl hapis cezası gerektiren IEEPA’yı ihlal ederek ABD yaptırımlarını ihlal etmek için bir komplo kurmakla suçlandı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan ek bir açıklamada, FBI, ABD’nin yabancı bir hükümete karşı yaptırımlarını aşmayı düşünen tüm kişi veya şirketlere sert bir uyarıda bulundu.

FBI Karşı İstihbarat Birimi’nden müdür yardımcısı Bradley S. Benavides şunları söyledi:

“Yabancı bir hükümete karşı ABD yaptırımlarından kaçmayı düşünenler, FBI’ın ve ortaklarının bu davaları agresif bir şekilde araştıracağını bilmelidir.”

İddianame, ABD Hazine Dış Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC) kısa süre önce ABD ve uluslararası ortakları tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan kaçınma girişimlerine karışan kurum ve kişileri hedef alacağını açıklamasının ardından ilginç bir zamanda geldi.

İlişkili: ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’ya karşı son yaptırımlarda kripto madenciliği firmasını listeledi

Reklam Alanı

Geçen hafta ABD Hazine Bakanlığı, Rusya merkezli bir kripto madenciliği hizmetleri sağlayıcısı BitRiver AG ve birkaç yan kuruluşu yaptırımlardan kaçmayı kolaylaştıran firmalar olarak adlandırdığını duyurdu.

“ABD, ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir varlığın Putin rejiminin yaptırımların etkisini dengelemek için bir mekanizma haline gelmemesini sağlamaya kararlıdır.”

Cuma günü, OFAC, Mart ayında Axie Infinity’nin Ronin yan zincirinden, Kuzey Kore bağlantılı kripto hırsızlığıyla bağlantılı olduğu iddia edilen üç Ethereum adresine yaptırım uyguladığını duyurdu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!