Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, ödenemez token riskleri konusunda uyardı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Pazartesi günü, Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), yatırımcıları son yıllarda popülaritesi artan parasız tokenlerin veya NFT’lerin riskleri hakkında uyaran bir bildiri yayınladı. Düzenleyici kurum şunları yazdı:

“Diğer sanal varlıklarda olduğu gibi, NFT’ler likit olmayan ikincil piyasalar, oynaklık, şeffaf olmayan fiyatlandırma, bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık dahil olmak üzere yüksek risklere maruz kalıyor. Yatırımcılar bu risklere dikkat etmeli ve bunları tam olarak anlayamazlarsa ve potansiyel kayıplara katlanamıyorlarsa, NFT’lere yatırım yapmamalı.”

Ancak, SFC’nin özel endişesinin NFT’lerin menkul kıymetleştirilmesinde yattığı görülüyor. “SFC tarafından gözlemlenen NFT’lerin çoğunluğu, dijital görüntü, sanat eseri, müzik veya video gibi temel bir varlığın benzersiz bir kopyasını temsil etmeyi amaçlamaktadır ve SFC tarafından düzenleme gerektirmemektedir”.

Ancak, NFT’lerde menkul kıymetler veya toplu yatırım planları (CIS) olarak yapılandırılmış parçalı veya değiştirilebilir NFT’ler gibi tahsil edilebilir varlıklar ve finansal varlıklar arasındaki sınırı zorlayan varlıklar, SFC’nin yetki alanına girer. Bu faaliyetlerde bulunan şirketler tarafından Hong Kong sakinlerinin talep edilmesi, bir muafiyet uygulanmadıkça ihraççının SFC’den bir lisans almasını gerektirir.

CIS, bireysel yatırımcılara, aksi takdirde herhangi bir tek taraf için çok fazla maliyet engelleyici olacak gerçek hayattaki koleksiyonların kısmi mülkiyetini elde etmek için makul bir çözüm sundukları için yakın zamanda ilgi gördü. Ancak, bu tür yatırım yapılarının menkul kıymetleştirme oluşturup oluşturmadığı konusunda sorular devam etmektedir.

Antwerp Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi (KMSKA) tarafından blok zincirinde bir milyon avroluk klasik tabloyu simgelemek için başlatılan yakın tarihli bir çaba, borç menkul kıymetleştirme yoluyla gerçekleştirildi. Girişim, blok zinciri varlıkları Rubey ve Tokeny’nin yardımıyla düzenleyici gereklilikleri karşıladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!