Hollanda Üniversitesi, 2019’da ödenen BTC fidyesinin iki katından fazlasını geri almaya hazırlanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Hollanda merkezli Maastricht Üniversitesi (UM), polis yetkililerinin Aralık 2019’da rezil fidye yazılımı saldırısını çözmeyi başardıktan sonra yaklaşık 500.000 € (512.150 $) değerinde Bitcoin (BTC) kurtarmaya hazırlanıyor.

2019 yılında bir fidye yazılımı saldırısı söz konusu üniversiteyi hedef aldı ve tüm araştırma verilerini, e-postalarını ve kütüphane kaynaklarını dondurdu. Bilgisayar korsanları 200.000 € BTC talep etti ve kritik araştırma verilerini kaybetmekten korkan üniversite, söz konusu tutarı ödemeye karar verdi.

Hollanda Kamu Savcılığı Servisi (DDPS), 2020’deki saldırıyla ilişkili kripto cüzdanlarından birinin izini Ukrayna’da bulmayı başardı ve o sırada yalnızca 40.000 Euro değerinde olan hesaptaki fonları dondurdu. Sonraki iki yıl içinde DPPS, çalınan BTC’nin yaklaşık beşte biri de dahil olmak üzere hesabın içeriğini güvence altına almayı başardı.

Yetkililer tarafından kurtarılan kısmi fidyenin değeri, 2021’deki boğa koşusu sırasında en iyi kripto para biriminin fiyat artışı sayesinde, üniversitenin iki buçuk yıl önce ödediği miktarın iki katından fazla olan 500.000 Euro’ya ulaştı.

İlgili: Chainalysis, kriptoyla ilgili siber saldırılarda hedeflenen işletmeler için raporlama hizmeti başlattı

Üniversite, yaptığı resmi açıklamada, kurtarılan fidyenin parasal değeri daha yüksek olsa da bilgisayar korsanlarının verdiği zararı geri alamayacağını söyledi. Üniversite resmi bir blog yazısında şunları söyledi:

“Hollanda Kamu Savcılığı, UM’ye sunulabilecek yaklaşık 500.000 € değerindeki kripto para birimlerine el koyabildi. Bu hala üniversitenin uğradığı zarardan daha az ama ihtiyacı olan öğrencileri desteklemek için kullanılacak güzel bir meblağ.”

Ele geçirilen fonlar şu anda DPPS’dedir ve fonların üniversiteye aktarılması için yasal işlem başlatılmıştır. Üniversitenin yönetim kurulu, geri kazanılan fonları, finansal ihtiyacı olan öğrencilere yardım etmek için kullanmaya karar verdi.

Yetkililer tarafından kripto fonlarına el konulması, BTC ve genel olarak kripto tarafından kullanılan merkezi olmayan ve şeffaf halka açık defter sisteminin önemini vurguluyor. Eleştirmenler genellikle kriptoyu suçlular tarafından tercih edilen opak ve anonim bir sistem olarak tasvir ederken, araştırma verileri dolaşımdaki mevcut kripto paranın %1’inden azının yasadışı faaliyetlerle ilişkili olduğunu gösteriyor.

Çalınan ve fidye amaçlı kripto para fonları bile sıklıkla izlenir ve kurtarılır. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri Colonial Pipeline fidyesinden 2,3 milyon dolarlık kriptoyu kurtarmayı başardı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!