Hisse senetleri yükseliyor, altcoinler kazançlarını geri veriyor ve doların gücü Bitcoin’i aşağı itebilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

23 ve 27 Mayıs arasında, teknoloji ağırlıklı NASDAQ (NASDAQ: QQQ) ETF’si %7’nin üzerinde ve S&P 500 (NYSE: SPY) %6,50’nin üzerinde artışla hisse senedi piyasaları etkileyici bir seyir izledi. Bununla birlikte, bu haftanın fiyat hareketinde kırbaçlar hafta boyunca meydana geldi ve J ticaret seansı henüz bitmemişken, haftalık mum çubukları geçen haftanın açılışına yakın bir kapanış gösteriyor.

QQQ haftalık grafiği (NYSE). Kaynak: TradingView

Şu anda, tüm ana endeksler, mevcut işlem seviyelerinin üzerinde önemli teknik direnç seviyeleriyle karşı karşıya. Artan ekonomik belirsizliği ve durgunluk korkularını bir kenara bırakın; sıçrama sınırlı olabilir.

Kripto para birimleri yine düştü

Kripto piyasası, hafta boyunca nispeten yatay bir şekilde kapanabilir ancak bu, kayıp serisini art arda dokuz haftalık kayıpla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkaracak. Örneğin bu hafta bazı altcoinler yeşildeydi, örneğin Cardano (ADA) ve Stellar (XLM), ancak her ikisi de bu kazançların %50 ila %70’inin silindiğini gördü.

Hisse senetleri yükseliyor, altcoinler kazançlarını geri veriyor ve doların gücü Bitcoin'i aşağı itebilir
Kripto toplam piyasa değeri haftalık grafiği. Kaynak: TradingView

Kripto para piyasası için toplam piyasa değeri, 1,20 trilyon dolar seviyesinin hemen üzerinde duruyor ve bu da kritik 1 trilyon dolarlık bölgeye rahatsız edici bir şekilde yaklaşıyor.

Petrol yükselmeye devam ediyor

Hafif ham petrol vadeli işlemleri (NYMEX: CL) yükselmeye devam ediyor ve Temmuz 2008 sonundan beri görülmeyen seviyeler olan 14 yılın en yüksek seviyelerine yakın bir zımni kapanışı tamamlayabilir. 120 dolar seviyesi.

Hisse senetleri yükseliyor, altcoinler kazançlarını geri veriyor ve doların gücü Bitcoin'i aşağı itebilir
Petrol vadeli haftalık grafik (NYMEX). Kaynak: TradingView

1 Haziran’daki haftalık ham petrol envanteri verileri, tahmini -1,35 milyon varile kıyasla -5 milyon varillik çok daha büyük bir düşüş gösterdi. OPEC+ ile neredeyse iki katına çıkan üretim anlaşması bile petrolün yükselişini engellemeyi başaramadı.

Gıda ürünleri tankı

Buğday vadeli işlemleri (CBOT: ZW) ve mısır vadeli işlemleri (CBOT: ZC) bu hafta sırasıyla -%10 ve -%6 düşüş kaydetti. Bununla birlikte, bu piyasalardaki düşüş, büyük olasılıkla aşırı alım koşullarının ciddi şekilde uzamasından kaynaklanıyor ve bu da teknik bir geri çekilmeye neden oluyor. Gıda güvenliği ve kıtlığına ilişkin küresel korkular ve belirsizlik bu pazarın başına bela olmaya devam ediyor.

Hisse senetleri yükseliyor, altcoinler kazançlarını geri veriyor ve doların gücü Bitcoin'i aşağı itebilir
Buğday vadeli işlemleri haftalık grafiği (CBOT). Kaynak: TradingView

Dolarda toparlanma sürüyor olabilir

Buğday ve mısır gibi, dolar da uzun süreli aşırı alım koşullarından kaynaklanan teknik bir geri çekilmeden geliyor. Sonuç olarak, Ichimoku Kinko Hyo sisteminde, ABD Dolar Endeksi (TVC: DXY), %0.3 marjinal kazançla daha yüksek bir hafta için zımni bir kapanış gerçekleştirdi.

Haftalık Tenkan-Sen’in güçlü bir teknik sıçraması, DXY’nin +%1’den fazla sıçrama yaptığını gördü, ancak bu kazanımların çoğu kaybedildi. DXY, haftalık Kijun-Sen yakınında kritik 100 seviyesine düşebilir, ancak grafik ile bileşik endeks arasındaki gizli yükseliş farklılığı, daha fazla aşağı yönlü baskıyı önleyebilir.

Tüccarlar ve kripto para yatırımcıları için DXY bazen ilişkisiz bir piyasa olarak görülüyor. Başka bir deyişle, DXY yukarı hareket ettiğinde Bitcoin (BTC) ve altcoinler aşağı hareket eder.

Bu her zaman böyle değildir, ancak DXY emniyete bir uçuş olarak görülmelidir. Para dolara geçtiğinde, piyasa katılımcılarının korktuğu ve kararsız olduğu varsayılır.

Hisse senetleri yükseliyor, altcoinler kazançlarını geri veriyor ve doların gücü Bitcoin'i aşağı itebilir

Devam eden ekonomik belirsizlik ve işgücü piyasasındaki bazı sarsıntılarla birleştiğinde, DXY istikrarlı yükselişine devam edebilir.

Önümüzdeki hafta izlenmesi gereken önemli ekonomik veriler

  • 7 Haziran: Kanada ticaret dengesi ve Ivey PMI verileri. US API Ham petrol stok değişimi.
  • 9 Haziran: Avrupa Birliği Merkez Bankası faiz kararı. ABD’nin ilk işsizlik başvuruları.
  • 10 Haziran: Kanada işsizlik oranı. ABD çekirdek enflasyonu (Aylık), reel enflasyon oranı, çekirdek enflasyon (YoY) ve Michigan tüketici duyarlılığı.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!