Hırslı bilim ve teknolojiyi finanse etmek için teknoloji ağaçları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Tasarımcı Sid Meier tarafından yaratılan Civilization oyun serisini hiç oynadınız mı? Yıllar geçtikçe çok şey değişti, ancak serinin değişmeyen özelliklerinden biri de teknoloji ağacı oldu. Neden bu oyunun bu kadar istikrarlı bir parçası oldu? Çünkü, bir bakışta, cüretkar uygarlık hedeflerinizde ilerleme sağlamak için gerekli teknolojik yetenekleri kuşbakışı görmenizi sağlar.

Bunu gerçek uygarlığımızla karşılaştırın. İsteseydik, muhtemelen bizi bugün olduğumuz yere getiren birçok teknolojik yetenek yolunun haritasını çıkarabilirdik. Sonuçta, mevcut teknoloji yığınımız, Medeniyet teknoloji ağacının modellendiği şeydir. Şimdiden başlayarak geleceğe dönük bir teknoloji ağacı inşa edebilseydik ne olurdu? Gerçeklik, tartışmalı bir şekilde, bir bilgisayar oyunundan daha karmaşıktır. Bu nedenle, uygarlığı genel olarak haritalamak yerine, belki de tek tek teknoloji alanlarıyla başlayabilir ve bunları tek tek haritalandırabiliriz. Teknoloji alanları içinde, alanın ana hedefleri, oraya ulaşmak için gerekli olan gelecekteki yeteneklere bölünebilir ve mevcut yetenek yığınına geri tekrar tekrar çalışabiliriz.

Mümkün olsa bile, ne anlamı var? Mesele şu ki, entelektüel açıdan ilginç bir çaba olmasının yanı sıra, ilerlemeyi önemli ölçüde hızlandırabilir. Bir fon sağlayıcı veya yetenekli bir doktora sonrası, ikamet eden bir girişimci veya teknoloji seçim alanınızı ilerletmek isteyen bir savunuculuk lideri olduğunuzu hayal edin. Şu anda, nasıl bağlanılacağını bulmak oldukça zor. Bu alanda mezun olduktan, literatürünün çoğunu sindirdikten, röportajlardan ve çevrimiçi kurslardan yararlandıktan sonra bile, bir alandaki noktaların nasıl birleştirileceğini görmek çok sezgisel değil. alanı ilerletecek bir yol. Dışarıda pek çok bilgi var, ancak bağlamı ve farklı fırsatların bağımlılıklarını haritalamak için bir iskele olmadan, yalnızca yakınlaştırdığınızın, mevcut olan alakasız bir ayrıntıdan ziyade sahada çok önemli bir darboğaz olduğu tahmin edilebilir. o bölgeden yukarı doğru yaklaşan bir teknolojik yenilikle çözülecek.

İlişkili: Ademi merkeziyetçilik, bilimsel araştırma ve iş dünyasının gidişatını şekillendirmeye yardımcı oluyor

Bir alana dinamik bir genel bakış, çabaları koordine etmeyi, değeri düşük alanları bulmayı ve finanse etmeyi ve birlikte, yeni yetenek ve uygulamaları nasıl ortaya çıkaracaklarını belirlemeyi kolaylaştıracaktır.

Teknoloji ağaçları: Gerçek

Buraya kadar teoride çok iyi. Bu pratikte işe yarayabilir mi? Öngörü Enstitüsü’nde bunu bulmaya çalışıyoruz. Öngörü beş teknik program yürütür:

  • Agoric’in baş bilimcisi Mark S. Miller tarafından yönetilen güvenli işbirliğine odaklanan merkezi olmayan bilgi işlem.
  • PARPA’dan Ben Reinhardt başkanlığında atomik hassasiyete odaklanan moleküler makineler.
  • 100 Plus Capital sponsorluğunda, gençleşmeye odaklanan biyoteknoloji ve sağlık geliştirme.
  • Neurotech, beyin-bilgisayar arayüzleri ve tüm beyin öykünmeleri üzerine odaklandı ve başkanlığını CarbonCopies’ten Randal Koene yaptı.
  • Spacetech, Creon Levit, Planet Labs başkanlığında uzay araştırma teknolojisine odaklandı.

Bu programlar, çalıştaylar, burslar ve ödüllerle desteklenen, uzun vadeli ilerleme sağlamak için grup başına işbirliği yapan yaklaşık 200 bilim insanı, girişimci ve fon sağlayıcıdan oluşan uzman gruplarıyla birlikte gelir. Giderek artan sayıda yeni meraklıyı bu alanlara dahil etme sorunuyla yüzleşmek için, 2022’nin başlarında, her alanı haritalayacak teknoloji ağaçları oluşturmaya karar verdik.

Hırslı bilim ve teknolojiyi finanse etmek için teknoloji ağaçları

Alan uzmanı görüşmeleri tarafından yönetilen bu öncü ekip, en son teknolojiden başlayarak, her seferinde bir dal olan koşullu düğümlerle her birini uzun vadeli hedeflerle eşleştirerek şimdi her alanın teknoloji ağaçlarını oluşturuyor. 1. çeyreğin sonunda ilk teknoloji ağacı prototiplerini tamamladık.

Hırslı bilim ve teknolojiyi finanse etmek için teknoloji ağaçları

Teknoloji ağacı mimarlarımız, koltuk felsefesiyle uğraşmak yerine, her bir düğüm üzerinde çalışan etki alanı uzmanlarıyla tartışarak teknoloji ağaçlarını geliştiriyor. Alanın net bir resmini elde edene kadar geri bildirim döngüleri ağacın yinelenmesine yol açacaktır. v1 tamamlandığında, ağaçları kitle kaynaklı kullanıma açacağız.

Hırslı bilim ve teknolojiyi finanse etmek için teknoloji ağaçları

Her düğüm tıklanabilir olacak ve insanların ilgili şirketleri, savunuculuk gruplarını, laboratuvarları ve bağımsız projeleri görmek için herhangi bir düğümü yakınlaştırmasına olanak tanıyacak. Diğerleri, hangi açık zorlukların finansman yoluyla teşvik edilmesi gerektiğini bilmek isteyecektir. Araştırmacılar, alanlarında ilerleme kaydetmek için zorluklar sunabilir. İlerlemeyi teşvik etmek için darboğazlara ödüller ve ödüller koyabiliriz.

İlişkili: NFT’ler, Web3 ve metaverse, bilim adamlarının araştırma yapma şeklini değiştiriyor

Teknoloji ağaçları: Potansiyel

Ağaçları ayıran zarlar oldukça geçirgen olabilir. Örneğin, gizliliği koruyan makine öğrenimi gibi araçlara sahip bilgi işlem ağacının, uzun ömürlü teknoloji ağacı hakkında söyleyecek bir şeyleri olacaktır. Klonlanamayan polimerler gibi araçlara sahip moleküler makineler teknoloji ağacı, bilgi işlem ağacındaki şifreleme teknolojisi yığını için uygun olacaktır. Bunların hepsi, moleküler makineler aracılığıyla malzeme ve enerji ilerlemelerinden, uzun ömür ve nöroteknoloji ile güçlendirilmiş insan yeteneklerine kadar uzaydaki geleceğimizi bilgilendirecek.

Hırslı bilim ve teknolojiyi finanse etmek için teknoloji ağaçları

Farklı teknoloji ağaçlarının dalları iç içe geçmeye başladıkça riskler de daha belirgin hale gelecektir. Gelişmiş yapay zeka, tüm ağaçlarda büyük bir devrim ve risk vektörü olacaktır. Ancak bilgisayar güvenliği gibi riskleri azaltan teknolojiler de daha görünür hale gelecek ve dolayısıyla finanse edilebilir hale gelecek. Bu, “farklı teknoloji geliştirme” için finansmanı artırabilir – yani, riskli olanlar yerine uygarlık güvenliğini artıran teknolojilerin geliştirilmesi.

Reklam Alanı
Hırslı bilim ve teknolojiyi finanse etmek için teknoloji ağaçları

Bazı öncüler, Trent McConaghy tarafından önerilen bu uygarlık haritası gibi, ağaç ormanı boyunca arzu edilen yollar üzerinde koordine etmek isteyebilirler. Balaji Srinivasan gibi diğerleri yerel etki alanlarının, şirketlerinin veya projelerinin sınırlarını ilerletme konusunda uzmanlaşmak isteyeceklerdir.

Teknoloji ağaçları, çeşitli öncülerin notları karşılaştırmasına ve panolar arasında ilerlemeyi hızlandırmasına olanak tanır.

İlişkili: DeSci: Kripto, bilimsel araştırmaları iyileştirebilir mi?

Böyle uzun vadeli bir proje, bugün bulunduğumuz yerden naif gelebilir. Bunun bir nedeni, yetersiz araçlara sahip olmamızdır. Bunu çözmek için, 1729.com’dan Srinivasan ile birlikte bu tür haritaların daha iyi kitle kaynak kullanımı ve kitle fonlaması için bir uygulama oluşturmak üzere bir hackathon’a ev sahipliği yaptık; Protokol Laboratuvarlarından Evan Miyazono; Okyanus Protokolü’nden McConaghy; XPrize’den Amir Banifatemi; ve Seda ve Matthias Röder ve Sonophilia’dan Andy Smolek. En çok gönderilenler şimdi MapsDAO aracılığıyla gelecekteki yol haritalama çalışmaları için işbirliği yapıyor.

Son olarak, ağaçların büyümesi zaman alır. Ancak onları ne kadar erken tohumlarsak, meyvelerini hasat etmek için gereken birçok yineleme döngüsüne o kadar erken başlarız.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Allison Duettmann Büyük gelecekleri daha olası kılmak için yüksek etkili teknolojinin faydalı gelişimini destekleyen 38 yıllık güçlü bir enstitü olan Foresight Institute’un başkanıdır. Akıllı İşbirliği, Moleküler Makineler, Sağlık Uzantısı, Nöroteknoloji ve Uzay programlarını yönetmektedir. Kitabın editörlüğünü yaptı Süper Zeka: Koordinasyon ve Strateji ve ortak yazar Geleceği Oyun Oynamak: Akıllı Gönüllü İşbirliği. London School of Economics’ten Yapay Zeka güvenliğine odaklanan Felsefe ve Kamu Politikası alanında Yüksek Lisans derecesine ve York Üniversitesi’nden Felsefe, Politika ve Ekonomi Lisans derecesine sahiptir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!