Hindistan, kripto danışma belgesinde IMF ile işbirliği yapıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Hindistan’ın Ekonomik İşler Departmanı, daha sonra federal hükümete teslim edilecek olan kripto para birimleri hakkında bir danışma belgesini sonuçlandırıyor. Belgenin uygulanması, 14 milyar nüfuslu ülkeyi dijital varlıklar üzerindeki uluslararası düzenleyici fikir birliğine yaklaştırabilir.

Pazartesi günü, Çalışma ve İstihdam Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte, Ekonomik İşler Sekreteri Ajay Seth, departmanının ülkenin kripto konusundaki duruşunu belirleyecek olan danışma belgesi üzerindeki çalışmayı bitirdiğini açıkladı.

Belge, endüstri paydaşları, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası ile işbirliği içinde hazırlandı. Seth, makalenin Hindistan’ın “bir tür küresel düzenlemelere” olan bağlılığını güçlendireceğini belirtti:

“Dijital varlıklar, bu varlıklarla nasıl başa çıkmak istersek isteyelim, tüm ekonomilerin birlikte olması gereken geniş bir çerçeve olmalı.”

Olası doğrudan yasakla ilgili soruyu yanıtlayan yetkili, ulusal düzeydeki herhangi bir yasağın tek başına çalışmayacağını kabul etti:

“Ne yaparsak yapalım, aşırı forma gitsek bile, yasaklamayı seçen ülkeler, küresel bir konsensüs olmadıkça başarılı olamazlar.”

İlgili: Hindistan hükümetinin ‘kripto değil blok zinciri’ duruşu, anlayış eksikliğini vurguluyor

Son yıllarda Hindistan, kripto söz konusu olduğunda oldukça militan bir duruş sergiliyor. 2017 yılında, Hindistan Merkez Bankası (RBI) ve Maliye Bakanlığı, dijital para birimlerini Ponzi planlarıyla karşılaştırdı ve ticari bankalar ve borç verenler için bunlarla herhangi bir işlemi yasakladı.

2022’de, yasağın resmen kaldırılmasından çok sonra, RBI kriptonun yarattığı “dolarizasyon” tehdidi hakkında uyardı; Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Dünya Ekonomik Forumu’ndaki son sanal konuşmasında, kripto para birimini, tüm ulusal ve uluslararası organlardan “kolektif ve senkronize bir eylem” talep eden küresel bir meydan okuma olarak nitelendirdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!