Helikopter CBDC parası Shenzhen’e yağıyor, 26 Mayıs-1 Haziran

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Çin’in pandemiden etkilenen ekonomisi, COVID-19 enfeksiyonlarındaki artışın ülke genelinde kitlesel karantinaları tetiklemesinden sonra alabileceği tüm yardıma ihtiyacı var. Güneydeki Shenzhen şehri, tüketimi canlandırmak amacıyla Pekin’in merkez bankası dijital para birimini veya CBDC’yi yerel sakinlere ücretsiz para göndermek için kullandı. Benzer bir strateji, daha da fazla dijital yuanın konuşlandırıldığı kuzey Hebei eyaletinde kullanıldı. Rampalarda fiat para üzerinde tam kontrole sahip olduklarında hükümetlerin yapabileceği her şeyi düşünün.

Bu haftaki Crypto Biz haber bülteni, Çin’in helikopter CBDC stratejisini, blok zinciri dünyasından en son finansman haberlerini ve Apple’ın dönüştürülemeyen token (NFT) teknolojisini entegre etmeye yaklaşıp yaklaşmadığını araştırıyor.

Binance Labs’in kripto, Web3 ve blok zinciri benimsemesini hızlandırmak için 500 milyon dolarlık fonu

Haftanın en büyük finansman haberi, Web3 ve blok zinciri girişimlerine 500 milyon dolar ayırma planlarını açıklayan Binance Labs’ın izniyle geliyor. DST Global Partners ve Breyer Capital ile ortaklaşa başlatılan yeni finansman girişimi, erken aşama ve geç aşama büyüme şirketlerinin yanı sıra kuluçka üzerine odaklanacak. Bu tür mega fonlar kripto için yeni bir şey değil. Ancak, kripto fiyatlarının düştüğü bir zamanda risk sermayesinin sektöre daha da fazla para akıtması ilginç. İşler her zaman yüzeyde göründüğü gibi değildir.

Goldman Sachs’ın FTX entegrasyonu ile kripto türev piyasalarına baktığı bildiriliyor

Goldman Sachs’ın kripto piyasasına girişi her hafta derinleşiyor gibi görünüyor. En son haberler, Amerika Birleşik Devletleri bankacılık devi, türev ürünlerinden bazılarını önde gelen kripto türev borsalarından biri olan FTX.US’a dahil etmek istiyor. Finans haber kaynağı Barron’s’a göre bu entegrasyonun nedeni, Goldman’ın kendi araçlarını kullanarak kripto türev ürünleri sunmak istemesi. Görünüşe göre Goldman’ın türev müşterileri, bir sonraki büyük piyasa düşüşü sırasında perişan olmak için perakendeye katılacaklar. Ya da belki de çok olumsuz muyum? Tasfiye basamakları hakkında bilgi edinin karar vermeden önce.

Shenzhen şehri, tüketici harcamalarını teşvik etmek için ücretsiz dijital yuan olarak 30 milyon havadan dağıttı

Helikopter parasını daha önce duymuşsunuzdur. Peki, Shenzhen şehri, tüketici harcamalarını artırmak amacıyla yerel sakinlere 30 milyon dijital Çin yuanı (e-CNY) hava yoluyla göndererek bunu gerçeğe dönüştürüyor. Airdrop’a hak kazanmak için yerel halkın yemek dağıtım uygulaması Mietuan Dianping’e kaydolması gerekiyor. Seçilirlerse, dijital yuanlarını 15.000’den fazla ticari terminalde harcama olanağına sahip olacaklar. İyi ya da kötü, hükümetlerin makroekonomik hedeflere ulaşmak için merkez bankası dijital para birimlerini nasıl kullanacaklarına dair bir fikir ediniyorsunuz. Ancak evet, CBDC’lerin de birçok dezavantajı var.

Apple’ın yaklaşan geliştirici konferansı, NFT ticaret kartlarının söylentilerini ateşledi

Apple’ın WWDC olarak da bilinen yaklaşan Dünya Çapında Geliştirici Konferansı, iPhone üreticisinin NFT ticaret kartlarını entegre etmek istediği yönündeki söylentiler arasında kripto topluluğunun ilgisini çekti – söylentiler de asılsız değil. MacRumors’daki fanatikler, görünüşe göre yeni Apple cihazlarında ve yazılım modellerinde sergilenen Memoji karakterlerine tıkladılar ve talep edilebilecek üç ticari kart karakteri keşfettiler. İyi haber şu ki, WDCC önümüzdeki hafta gerçekleştirileceği için söylentilerin onaylanması veya ezilmesi için uzun süre beklemek zorunda kalmayacağız.

kaçırmayın! Fed kriptonuzu nasıl etkiler?

Son birkaç aydır Federal Rezerv ve faiz oranları hakkında çok şey konuşuldu. Enflasyon hakkında bize yalan söyledikten sonra, Fed maliyet baskılarını azaltmak için para politikasında tam bir U dönüşü yapmak zorunda kaldı. Yani, beğenseniz de beğenmeseniz de, yılda sekiz kez bir araya gelen merkez bankacılarının cümbüşü portföyünüz üzerinde büyük bir etkiye sahip – ve buna kripto da dahil. Bu haftanın Piyasa Raporunda, Fed’in ipleri nasıl çektiğini açıklıyoruz. Gösterinin tam bir tekrarını izlemek için aşağıya tıklayın.

Reklam Alanı

Crypto Biz, her Perşembe doğrudan gelen kutunuza gönderilen blockchain ve kriptonun arkasındaki işin haftalık nabzınızdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!