Hash oranı %14 düştüğü için Bitcoin ağ güç talebi 10.65GW’a düşüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bitcoin (BTC) ağının genel güç tüketimi, madencilik hash oranındaki iki haftalık düşüşü taklit ettikten sonra büyük bir düşüş kaydetti ve bu da BTC bloklarının madenciliği için ulaşım gücünü saniyede 199.225 exahash’a (EH/s) düşürdü.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından paylaşılan verilere göre, Bitcoin ağı 10,65 gigawatt (GW) ile 2022 yılının en düşük güç talebini kaydetti. Zirvede, BTC ağı 16.09 GW güç talep etti.

2018-2022 arası Bitcoin ağ güç talebi. Kaynak: ccaf.io

16 Haziran’da bir Cointelegraph raporu, bankacılık sektörünün Bitcoin ekosisteminden 56 kat daha fazla enerjiyi nasıl kullandığını vurguladı. Bir BT mühendisi, kriptograf ve danışman olan yayıncı Michel Khazzaka, özel bir röportajda şunları söyledi:

“Bitcoin Lightning ve genel olarak Bitcoin, büyük ölçekte benimsenmeyi hak eden gerçekten harika ve çok verimli teknolojik çözümler. Bu buluş, yeterince parlak, yeterince verimli ve kitlesel olarak benimsenecek kadar güçlü.”

Bitcoin’in güç talebindeki ani düşüş, düşen hash oranına bağlanabilir. Madencilik hash oranı, BTC madencilerinin başarılı bir şekilde bir blok madenciliği yapmak için ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücü olan önemli bir güvenlik metriği olarak hizmet ediyor.

Hash oranı %14 düştüğü için Bitcoin ağ güç talebi 10.65GW'a düşüyor
2022 için Bitcoin hash oranı grafiği. Kaynak: blockchain.com

Bitcoin’in madencilik zorluğu 13 Haziran’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 231.428 EH/s’ye ulaştı ve bunu iki hafta içinde %-13,9’un üzerinde bir düşüş izledi. Hash oranı dağılımının en son dökümü, F2Pool ve AntPool’un son dört gün içinde sırasıyla 81 ve 80 blok madencilikle bilinen en büyük madenciler olduğunu gösteriyor.

İlişkili: Bilim adamları, elektriğe sabitlenmiş tamamen merkezi olmayan bir stabilcoin tasarladığını iddia ediyor

Federal fon altında bir grup araştırmacı, enerjiyi bir bilgi biçimi olarak iletecek olan Electricity Stablecoin (E-Stablecoin) olarak adlandırılan bir stabilcoin sınıfı tasarladı.

Cointelegraph tarafından açıklandığı gibi, E-Stablecoin, bir kilowatt-saat elektrik girişi ve daha sonra herhangi bir stabilcoin ile aynı şekilde işlemler için kullanılabilecek bir ücret ile basılacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!