Hack ve dolandırıcılıklarla mücadele için devasa bir eğitim projesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesine yönelik mevcut tehditler hakkındaki ortak anlatı, düzenleyicilerin kibosh’u yasallıklarına koyacağı, “sıradan” insanların kullanmasının çok daha kolay hale gelmesi ve oynaklığının büyüklüğünün yumuşatılması gerektiğidir.

Bunların hepsi doğrudur. Ama belki de bunun kadar önemli olan bir şey var: dolandırıcılıklar, hack’ler, dolandırıcılık amaçlı takaslar, çöplükler ve benzerleri. Niye ya? Her saldırı bir iz bırakır. Ve yara izleri hızla artıyor.

Chainalysis tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Dolandırıcılar, 2021’de 14 milyar dolarlık kripto parayla kaçtı ve bu, her olumsuz deneyimin bir yankı odasında bir sesi olduğu bir toplulukta yüz binlerce – belki de milyonlarca kurbanı temsil ediyor.

Bugün, çok az kişi dolandırıcılık ve saldırılara karşı bağışıktır

Karanlık ağda hüküm sürmenin aciliyeti davranışsal ekonomiye dayanmaktadır: kayıptan kaçınma. Ana akımda yer alan çoğu kişi için, bir dolandırıcılık veya bilgisayar korsanlığı nedeniyle “önemli” miktarda para kaybettiklerinde, tüm varlık sınıfıyla – sonsuza kadar olmasa da çok uzun bir süre için – iyi bir şans var. Kayıp hayaleti, kazanma potansiyelini boğar.

Hack ve dolandırıcılıklarla mücadele için devasa bir eğitim projesi

Ve ne yazık ki, bugün sanal olma olasılığı Her Kripto tüccarı ve/veya kullanıcı mağduriyeti oldukça yüksektir. (Ethereum’ın kurucu ortağı Vitalik Buterin bile kitapta anlatılan bir dolandırıcılığın kurbanı oldu. Kriptocular.) Kötü adamlar basitçe o kadar iyidir.

Örnek bir. Reddit’inizde en sevdiğiniz tokenin airdrop yaptığını okudunuz. Başkalarının bu “ücretsiz para hediyeleri” aldığını duydunuz, bu yüzden bağlantıya atlarsınız ve canlı bir ticaret kitabına benzeyen şeyi gördüğünüz bir sayfaya yönlendirilirsiniz. “Bize 500’e kadar gönderdiğiniz her jeton için, size ödül olarak iki tane geri göndereceğiz” diyor. Ve etkinlikte sadece 30 dakika kaldığını gösteren bir zamanlayıcı var; jetonlarını almak için acele etsen iyi olur. Yani yaparsın. Yakında öğreneceğiniz şey, “teklif” hakkında bilgi edindiğiniz Reddit kanalının resmi olmadığıdır; airdrop bir aldatmacaydı; zamanlayıcı sürekli olarak kendini yeniden başlattı; ve jetonlarınızı tamamen yabancı birine gönderdiniz.

Örnek iki. “coinbase.pro.com” URL’sini yazıyorsunuz ve hesabınızın ele geçirildiğini söyleyen bir ekranla karşılaşıyorsunuz – ve size aranacak bir numara veriliyor. Karşı taraftaki kişi, kullanıcı adınızı ve şifrenizi sıfırlayabilmek için doğum tarihinizi, e-posta adresinizi ve hesap bilgilerinizi ister. Şüphelenmeye başlıyorsunuz ama baskı hissediyorsunuz. Böylece, siz onların istediklerini sağlarken, içinizdeki bir düğüm, sahip olmanız gerekenden çok daha fazla bilgi verdiğinizi hissediyor. Çok geçmeden, hesabınızdan bozuk paralar kaybolur. Doğru URL’nin “pro.coinbase.com” olduğu ortaya çıktı.

Örnek üç. Uzayda yenisiniz ve “bir gecede sansasyon yaratan” ve birçok insana çok para kazandıran madeni paraları kaçırmış gibi hissediyorsunuz. Bu nedenle, SQUID Coin’e yatırım yapma fırsatını gördüğünüzde – bu, oynaması için ödemeli bir çevrimiçi oyunun parçası haline gelecektir. Kalamar Oyunu, popüler Netflix dizisi, üzerine atlarsınız. Ancak iki hafta sonra, isimleri hiçbir yerde bulunmayan geliştiricilerin projeyi terk ettiğini ve akıllıca “anti-damping mekanizması” adı verilen bir çıkış tuzağı kurduğunu öğreniyorsunuz. Madeni paralarınız değersiz. Az önce altındaki halıyı çektin.

Şimdi bu gerçek dolandırıcılıkların ve daha binlercesinin 7/24 tekrar tekrar tekrarlandığını hayal edin.

İlişkili: Dikkat edilmesi gereken 4 akıllı kripto dolandırıcılığı — Dubai OTC tüccarı Amin Rad

Her geçen gün, ivme ve coşkudan ödün veriliyor

Bu sürekli, sinsi davul ritmine karşı, yüksek profilli saldırılar şüpheleri daha da vurguluyor: Örneğin, Axie Infinity’nin 650 milyon dolarlık Ronin Bridge hack’i, Beanstalk Farms’ın 182 milyon dolarlık flaş kredi saldırısı ve Crypto.com’un 33 milyon dolarlık kullanıcı cüzdan hack’i. (Bunların hepsi bu yıl oldu.)

Hack ve dolandırıcılıklarla mücadele için devasa bir eğitim projesi

Çok geçmeden, kanunsuz bir anlatı hakimdir. Bu arada, devam eden ana akım benimseme, fonlarını korumak için en iyi uygulamalara dikkat etmeyen “acemiler” daha fazla mağdur edildiğinden, daha da kötü fırsatları beraberinde getiriyor. Milyonlarca olası katılımcı şimdi kenarda izliyor ve en yeni kurbanlara “Sana söylemiştim” vaazını veriyor.

Bu da beni ana önerime götürüyor: saldırıya geçmek için acil bir ihtiyaç. Bir pazarlama saldırısı.

Reklam Alanı

Evet, yenilikçi yeni güvenlik önlemleri ve güvenlik özellikleri arayışı garanti edilir ve memnuniyetle karşılanır. Ama bu yeterli değil.

İlişkili: Kripto savunmasında: Dijital para birimleri neden daha iyi bir itibarı hak ediyor?

Şu anda ihtiyaç duyulan şey bir Manhattan Projesi, bir Marshall Planı veya büyük kaynakları hızla harekete geçirmek ve bir soruna uygulanabilir bir çözüm üretmek anlamına gelen aklınıza gelebilecek herhangi bir benzetme. Kabul edelim, teknolojideki devrimler inişli çıkışlı olabilir; İyileşmeden önce çok daha kötüleşecek.

Crypto’nun müthiş potansiyelinin gerçekleşmesini sağlamak için bir toplanma çağrısına, bir manifestoya ve eğitimli bir halka ihtiyacı var. Kısacası, anlatının önüne geçin, tartışmayı yönetin, güvenli benimsemeyi güçlendirin ve kripto topluluğunun en yeni katılımcılarının yaratıcılarıyla el ele büyümesine yardımcı olun. Crypto’nun üyeler tarafından finanse edilen, koordineli bir kampanyaya ihtiyacı var.

Güven Projesi ile Kripto Tanıtımı

İşte önerdiğim şey:

  • Piyasa değerine göre ilk 25 proje, ilk 10 merkezi borsa, ilk beş ana broker, ilk üç küresel ticaret birliği ve diğer paydaşlar bir vakıf, merkezi olmayan özerk bir organizasyon veya tüketici eğitimi kategorisinin bulunduğu başka bir varlık oluşturmak için bir araya geliyor. tüm bunları insanların Güvenle Kripto yapabilmesini sağlamak için yapar. (“Kripto”ya bir fiil gibi davranın? Neden olmasın.)
  • Finansman ve pazar liderliği sağlayan grubun üyeleri, takip eden kampanyaların “sponsorları” olarak terfi ettirilir ve bu da onların güvenliğe bağlılıklarını ortaya koymalarına ve markalarını savunmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda birliği de yansıtır.
  • İş 1: Tüketicilerin karşılaştıkları tehditler konusunda daha uyanık olmalarına yardımcı olmak için kamu hizmeti duyurularının ve “nasıl yapılır” içeriğinin eşdeğerini oluşturun. “Yapabilirsin!” Arasında bir yerde yuvalanmış ve “Dikkat et!” — “Yeni teknoloji harika değil mi!” Araya sıkışmış – fikir, kripto suçlarını önleme konusunda aktivist bir halkı eğitmek ve eğitmek ve kripto ve Web3’e coşkuyla katılmak için sakinliği ve güveni sağlamaktır.
  • İş 1a: Evrensel olarak kullanılabilecek PARK gibi bir anımsatıcı oluşturun. Örneğin: “Bir işlemi harekete geçirmeden önce, PARK – Duraklat, Değerlendir, Talep Et, Tut’a geçin.” Duraklat soru(lar)ı sormak, Doğru olabilmek için çok iyi değil mi? Olağandışı mı? Değerlendirmek ilişki kurduğunuz şirket, proje ve/veya kişiler. Onları biliyor musun? Seni tanıyorlar mı? ödevini yaptın mı Rica etmek bilgi alın, sorular sorun ve sorumlu davrandığınızdan emin olun. Kale özel anahtarlarınızı güvende tutun ve paranıza erişimi olan kişiler dışında kimseyle paylaşın. Elbette buna yaklaşmanın birçok yolu var.
  • Şimdi, doğru tonu belirlemek ve başarılı olmasını sağlamak için, çabayı “eğlenceli” hale getirmek çok önemlidir. Gerçekten eğlenceli – böylece dikkat etmekten kaçınamam, böylece bir ciddiyet duygusu, beni ciddi bir şekilde rahatsız etmeden iletilir, bu yüzden Ana akım benimsenmeye yönelik bir şeyin çok ana akım bir şekilde hareket ettiği açıktır. Serseri dolandırıcıları yenen Marvel karakterlerini veya takma adlı Satoshi Nakamoto’yu oynayan A listesindeki aktörlerin dönüşümünü düşünün. Ve bu bir kerelik bir şey olamaz. Büyük bir başlangıç ​​yapması ve ardından sürekli bir kampanya haline gelmesi gerekiyor.
  • Pazarlama en iyi uygulamalarını dahil edin: sertifika ile sonuçlanan bir kurs da dahil olmak üzere bir içerik müfredatı oluşturun; haber bültenleri, Discord veya Telegram kanalları, e-posta yolculukları vb. aracılığıyla sürekli etkileşimi sağlamak; onları ödüllendir kripto konusunda daha akıllı ve daha uyanık olmak için zaman ayırdığınız için – anladınız – kripto.

Bir düşünün: Güvenle Kripto Projesi yalnızca güvenlik ve güvenlik konusundaki en iyi uygulamaları hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda düzenleyicilerin merkezi bir argümanını hafifletmeye yardımcı olacaktır; tüketiciler ve yatırımcılar kendilerini koruyamazlar.

Bakın, Web3 hala emekleme aşamasında. Bugün şekillendirilen algılar, tutumlar ve davranışların önümüzdeki on yıllar boyunca önemli etkileri olması muhtemeldir. Risk sermayedarları yeni proje ve protokolleri finanse etmek için milyarlarca dolar toplayabilirlerse, topluluk, katılmayı umduğu insanların refahını ve çıkarlarını kollektif olarak nasıl gözettiğine dair büyük bir açıklama yapmak için kesinlikle bir araya gelebilir.

O zaman hadi gidelim. Ben varım. Sen?

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Zengin Feldman Global bir kurumsal sermaye planlama yazılımı hizmet sağlayıcısı olan Finario’nun pazarlamasını yönetiyor. Rich, New York Üniversitesi’nde ve Syracuse Üniversitesi Newhouse Okulu’nda strateji üzerine dersler vermiştir ve Western Connecticut Üniversitesi’nde yardımcı profesördür ve burada Ancell İşletme Okulu’nun danışma kurulu üyesidir. Aynı zamanda kitabın yazarıdır. Yaratıcı Stratejinin Yapısını Bozma Ulusal Reklamcılar Derneği tarafından yayınlandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!