GitHub, yaptırımlı firmalarla bağlantılı Rus geliştiricilerin hesaplarını askıya aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Büyük geliştirici platformu GitHub’ın ABD hükümeti tarafından yaptırım uygulanan kuruluşlarla ilişkili bir düzineden fazla Rus geliştirici hesabını engellediği bildiriliyor.

Yaptırım uygulanan hesaplar, Rusya’nın en büyük bankalarından bazılarını – Sberbank ve Alfa-Bank’ın yanı sıra, yaptırım uygulanan firmalarla bağlantıları olan bireysel geliştiricileri içeriyor. Ancak, yaptırım uygulanan firmalarla bağlantısı veya bağı olmayan birçok bireysel hesap da bu süreçte engellendi. Böyle bir firmayla şu anda hiçbir bağlantısı olmadığı bildirilen araştırmacı Sergey Bobrov, 15 Nisan’da hesabının askıya alındığını ve ardından geri yüklendiğini iddia etti.

Başka bir geliştirici, Vadim Yanitskiy, yazdı:

“@github hesabım önceden haber verilmeksizin askıya alındı. Belki de etnik olarak Rus olduğum için. ‘GitHub’ın vizyonu, nerede yaşarlarsa yaşasınlar tüm geliştiricilerin evi olmaktır’ dediler.

GitHub, yazılım projelerini depolamak, izlemek ve üzerinde işbirliği yapmak için kullanılan popüler bir yazılım geliştirme platformudur. Geliştiricilerin kendi kod dosyalarını yüklemelerine ve açık kaynaklı projelerde diğer geliştiricilerle işbirliği yapmalarına olanak tanır. Açık kaynak yapısı nedeniyle kripto ekosisteminin temel bir parçası haline geldi.

İlk raporlara göre, askıya alınan firmaların ve geliştiricilerin çoğu özel Rus bankalarına ait ve hiçbir kripto şirketi veya geliştiricisi etkilenmedi. GitHub, yayın sırasında Cointelegraph’ın yorum talebine yanıt vermemişti.

İlişkili: Kuzey Kore takıntılı Ethereum geliştiricisi, yaptırımları ihlal ettiği için 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Birkaç Rus geliştirici, askıya alınmalarıyla ilgili olarak GitHub ile iletişime geçti ve itiraz edebilecekleri bir bağlantı da dahil olmak üzere hareketin arkasındaki nedenleri açıklayan bir yanıt aldı.

GitHub’ın geliştiricilere yanıtı.

Bireysel geliştiricilerin hesaplarının engellenmesi, özellikle Mart ayında “Rusya’daki geliştiriciler de dahil olmak üzere herkese ücretsiz açık kaynak hizmetlerinin erişilebilir olmasını sağlamak için” vaat edilen açık kaynak platformu göz önüne alındığında, birçok soruyu gündeme getiriyor.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!