Gensler, kripto düzenlemesi konusunda CFTC ile müzakerelerde ‘tek bir kural kitabı’ için çağrıda bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) yetkilileriyle dijital varlıkların düzenlenmesine ilişkin bir “mutabakat zaptı” üzerinde görüşüyor. Gensler, Perşembe günü yayınlanan bir röportajda The Financial Times’a verdiği demeçte, ajanslar birlikte pazar bütünlüğünü garanti edebilir. “Çiftten bağımsız olarak tüm ticareti koruyan borsadaki bir kural kitabından bahsediyorum – [be it] Gensler gazeteye verdiği demeçte, menkul kıymet tokenine karşı menkul kıymet tokenine, menkul token tokenine karşı emtia tokenine, emtia tokenine karşı emtia tokenine karşı” dedi.

Gensler’in işbirlikçi olma arzusu, dijital varlıklar için daha kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için çeşitli yasal girişimler başlatıldığında ortaya çıkıyor. En son haliyle Nisan ayında uygulamaya konulan Dijital Ticaret Borsası Yasası ve Haziran ayında uygulamaya konulan Sorumlu Finansal Yenilik Yasası, CFTC’ye piyasa üzerinde daha fazla yetki verdi.

CFTC’yi denetleyen Senato Tarım Komitesi başkanı Debbie Stabenow ve komitenin sıralama üyesi John Boozman’ın da CFTC yetkilerini genişletmesi beklenen bir kripto düzenleme tasarısı hazırladığı bildiriliyor. 2009’dan 2013’e kadar CFTC’ye başkanlık eden Gensler, statükodaki değişiklikler konusunda şüphelerini dile getirdi.

SEC, şimdiye kadar kripto düzenlemesinde liderliği ele geçirdi, ancak sıklıkla endüstrinin ve sözde uygulama yoluyla düzenleme yöntemlerini eleştiren yasa koyucuların memnuniyetsizliğine yol açtı. Kripto endüstrisi liderleri açıkça daha net bir düzenleme istedi ve SEC komisyon üyesi Hester Peirce komisyon içinden politika değişiklikleri için baskı yaptı.

İlgili: Kripto pazarını ‘aydınlığa çıkarmak’ yaptırımı ele almıyor: CFTC başkanı

Düzenleme sadece bir yetki meselesi değildir. Financial Times, blok zinciri analiz şirketi Elliptic’in, ABD düzenleyicilerinin kripto endüstrisindeki yaptırım eylemleri yoluyla yıllar içinde 3,35 milyar dolar topladığını ve bu toplamın %70’inden fazlasının SEC’e gittiğini söylediğini aktardı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!