Genomics şirketi, hassas tıbbı ilerletme umuduyla NFT’leri araştırıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Fungible olmayan belirteçlerin (NFT’ler) toplum üzerinde büyük bir etkisi olacağı tahmin edilmektedir. Bu göz önüne alındığında, trilyon dolarlık sağlık sektörünün tıbbı ilerletmek için NFT belirteçlerini keşfetmeye başlaması sürpriz olmamalı.

Blockchain teknolojisinin sağlık sektöründe giderek daha önemli bir rol oynayabileceğini belirtmek de önemlidir. Bu, yakın zamanda, blockchain uygulamalarının sağlık sektörünün karşılaştığı zorlukları nasıl çözebileceğini belgeleyen Avrupa Birliği Blockchain Gözlemevi’nden bir raporda vurgulandı.

Örneğin, rapor, hasta katılımı ve verilerin nasıl saklandığına dair şeffaflığın yanı sıra bilgi ve verilerin etkin dağılımının sağlık sektörü için sorunlu olmaya devam ettiğini belirtiyor. Yine de, blok zinciri alanı ilerlemeye devam ettikçe, değiştirilemez tokenler biçimindeki tokenleştirme, günümüzün sağlık endüstrisinin karşı karşıya olduğu birçok zorluğa bir çözüm olarak hizmet edebilir.

GeneNFT’ler hassas tıpta devrim yaratmayı hedefliyor

Terime aşina olmayanlar için hassas tıp, Precision Medicine Initiative’e göre “her bir kişi için genler, çevre ve yaşam tarzındaki bireysel değişkenliği hesaba katan hastalık tedavisi ve önlenmesi için ortaya çıkan bir yaklaşım” anlamına gelir.

Spesifik olarak konuşursak, Cao, genetik profillerin tokenleştirilmesinin, hastaların tipik olarak geleneksel genomik testlerle ilişkilendirilmeyen birçok fayda elde ederken, veri sahipliğini ve içgörülerinde şeffaflığı sürdürmelerine yardımcı olabileceğine inanıyor. Açıkladı:

Örneğin, Asya Pasifik bölgesine hizmet veren bir genom şirketi olan Genetica, yakın zamanda genomik profilleri tokenize etmek için bir Web3 veri yönetimi firması olan Oasis Labs ile ortaklık kurdu. Genetica’nın CEO’su ve kurucu ortağı Tuan Cao, Cointelegraph’a bu ortaklığın arkasındaki amacın, GeneNFT’ler aracılığıyla hastalara veri mülkiyeti ve haklar vererek hassas tıbbı ilerletmek olduğunu söyledi.

“Bu, dünyadaki en önemli NFT uygulamalarından biri olabilir. Genetik profilimiz benzersizdir ve bir NFT ile temsil edilmelidir. GeneNFT’ler, kişinin genetik verilerinin tokenize edilmiş sahipliğidir. Bu, her birimizin gerçekten kontrolü ele almamızı ve veri katkımızdan faydalanmamızı sağlıyor.”

Cao’ya göre, örneğin 23andMe gibi geleneksel genetik test şirketleri, araştırma için hasta verilerini toplamak için aracılara güveniyor. Bu nedenle, kullanıcıların hassas sağlık bilgilerini güvenli bir şekilde depolamak için merkezi varlıklara güvenmesi gerekir. Ayrıca, kullanıcılar verilerini üçüncü taraflarla paylaşmayı tercih ettikleri için herhangi bir teşvik almamaktadır. Yine de, genomik verilerin bir NFT biçiminde tokenleştirilmesi, bu modeli tamamen dönüştürme potansiyeline sahiptir.

Örneğin Cao, Genetica’nın Oasis Labs ile ortaklığının, kullanıcıların geleneksel bir genetik test yapmalarını ve daha sonra genetik profillerinin gerçek sahipliğini temsil eden bir GeneNFT almalarını sağladığını açıkladı. Daha da önemlisi Cao, GeneNFT sahiplerinin verilerinin bekçileri olduklarını, yani bu bilgileri kullanmak isteyen üçüncü taraf kuruluşlara erişim vermeleri gerektiğini kaydetti. Detaylandırdı:

“Bir GeneNFT’ye sahip olan bir kullanıcı, o veri için özel anahtarı da elinde tutar. Örneğin bir ilaç firması genetik bir çalışma yapmak isterse, erişim için bir teklif göndermelidir. Bir kullanıcı daha sonra erişimi onaylamak için teklifi imzalayabilir.”

Cao ayrıca GeneNFT’lerle ilişkili hem finansal hem de tıbbi faydaların olduğunu açıkladı. “Finansal faydalar, gelir paylaşımını içerir, bu nedenle, üçüncü taraflar verilerine erişmek istediğinde kullanıcılara ödeme yapılır. Cao, “Blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler sayesinde bu ödemeleri otomatik olarak gerçekleştirebiliyoruz” dedi.

Cao, GeneNFT’lerden elde edilen tıbbi faydaların finansal teşviklerden daha ağır bastığına inanmaktadır. “Kullanıcılar bir genetik araştırmaya katıldığında, hastaların bir klinik araştırmaya katkıda bulunmaları durumunda önce tedavi almalarını sağlamak için akıllı bir sözleşmeden yararlanılır. Genetik varyantlara dayalı belirli hastalıkların tedavisi için hassas ilaç profilleri, bu model nihayetinde hassas tıbbı nasıl geliştiriyor ”dedi.

Reklam Alanı

Oasis Labs’ın kurucusu Dawn Song, Cointelegraph’a GeneNFT’lerin veri destekli, değiştirilemez tokenler olarak görülebileceğini söyledi. “Genellikle insanlar NFT’leri JPEG görüntüleri olarak düşünür, ancak veri destekli NFT’ler, AB’nin veri koruma düzenlemeleri veya GDPR gibi veri kullanım politikalarına uymaya devam ederken belirli veri parçalarını kullanmak için blok zincirini gizlilik bilişimi ile birleştirir” dedi. Teknik olarak konuşursak, Song, Genetica’nın genomik profilleri belirtmek için gizliliği koruyan bir veri yönetişimi uygulama programlama arayüzü (API) olan Oasis Network’ün Parselini kullanacağını açıkladı. Detaylandırdı:

Genomların bireylerin özlü kimliği olduğu göz önüne alındığında, genomik verileri depolayan ve işleyen herhangi bir platformun, durağan, hareket halindeki ve daha da önemlisi kullanımdaki verilere gizlilik sağlaması çok önemlidir. Parcel, kullanımda veri gizliliğini korumak için hareketsiz ve hareket halindeki verilerin şifrelenmesi ve güvenilir yürütme ortamlarının kullanılması yoluyla bu yetenekleri sağlar.”

Song, genomik verilerin boyutu ve bunlar üzerinde çalışan hesaplamaların karmaşıklığı göz önüne alındığında, Parcel’in zincir dışı depolama ve zincir dışı güvenli yürütme ortamlarını kullanmasının, genomik verileri depolamayı ve bunlar üzerinde analizler yürütmeyi mümkün kıldığını açıkladı. Parsel ayrıca, veri sahipleri veya genomlarının sahibi olarak bireyler tarafından, verilerini kimlerin ve hangi amaçlarla kullanabileceğini belirtmek için kullanılan bir politika çerçevesini de destekliyor” diye ekledi. Oasis Lab’ın teknolojisi bugüne kadar 30.000 genomik profilin tokenizasyonunu sağladı ve Genetica ile ortaklık bu sayıyı 100.000’e çıkaracak.

Sağlık sektörü zaten tokenizasyon kullanıyor

NFT’ler sağlık sektörü için gelişmekte olan bir kavram olsa da, tokenizasyonun NFT’den tamamen farklı bir anlamda) hasta mahremiyeti kritik hale geldikçe daha yaygın hale geldiğini kabul etmek ilginçtir.

Örneğin, 2016 yılında kurulan bir sağlık teknolojisi şirketi olan Seqster, sağlık sektöründeki gizlilik ihtiyaçlarını karşılamak için tokenize edilmiş veriler sağlıyor. Seqster CEO’su ve kurucusu Ardy Arianpour, Cointelegraph’a şirketin sağlık hizmeti sağlayıcıları için genomik DNA verileri de dahil olmak üzere çeşitli hasta verilerini tokenleştirdiğini söyledi:

“Seqster, bir hastanın adı, adresi, telefonu, doğum tarihi ve e-postası gibi kişisel bilgi alanlarını, bir şirketin daha sonra kendi ağındaki bir hastayı tanımlamak için kullanabileceği bir dizi benzersiz simgeye dönüştürür. Tokenizasyon, her kuruluşun, sağlayıcının, ödeme yapanın ve araştırmacının, hastanın gerçekte kim olduğunu diğer tarafa ifşa etmeden gerçek bir hastayı temsil eden kendi dahili benzersiz kimliğine sahip olmasına olanak tanır.

Arianpour’a göre, bu konuda tokenleştirme, bir hastayla ilgili kişisel sağlık bilgilerinin açık rızası olmadan ifşa edilmesini önlemek için şarttır ve bu da Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası’nın (HIPAA) ihlali olacaktır. Öte yandan Arianpour, tokenleştirmenin faydalı olmasına rağmen her zaman gerekli olmadığını açıkladı. “Belirli ortamlarda, örneğin klinik deneyler gibi, sponsor kuruluş hastayı benzersiz şekilde tanımlayan bir ‘subject_id’ oluşturabilir. Bu kimlik, hastanın gerçek kimliği ifşa edilmeden kurum içinde veya ortaklarla paylaşılabilir. Bu, klinik deney alanı arasında daha yaygın olarak kullanılan bir standarttır ve aynı zamanda FDA uyumluluğunu da karşılamaktadır” dedi.

Bir sağlık hizmeti veri şirketi olan Datavant, hasta bilgilerinin gizli ancak erişilebilir olmasını sağlamak için tokenizasyondan da yararlanıyor. McKinsey & Company kısa süre önce Datavant CEO’su Pete McCabe ile tokenizasyonun nasıl kullanıldığını açıkladığı bir röportaj yaptı.

McCabe’e göre Datavant, tokenizasyonu “özel hasta bilgilerini orijinal bilgiyi ortaya çıkarmak için tersine mühendislik uygulanamayan şifreli bir token ile değiştiren son teknoloji, patent bekleyen kimlik gizleme teknolojisi” olarak tanımlıyor. McCabe, bu bağlamda tokenizasyonun “herhangi bir veri setinde hastaya özel tokenlar oluşturabileceğini, bu da artık hasta tokenlerini kullanarak iki farklı veri setinin, hasta bilgilerini hiç paylaşmadan karşılık gelen kayıtları eşleştirmek için birleştirilebileceği anlamına geldiğini” ekledi.

Eğitim kritik öneme sahiptir

NFT’lerin sağlık hizmetlerine uygulanmaya başlaması dikkate değer olsa da, bir takım zorluklar benimsemeyi engelleyebilir. Örneğin, kişiselleştirilmiş tıp için bir veri platformu olan Embleema’nın kurucu ortağı ve CEO’su Robert Chu, AB Blok Zinciri Gözlemevi’nin sağlık raporunda, verilerin ABD’de hasta bilgilerini yeniden tanımlama olasılığı olmadan kimliklerinin kaldırılması gerektiğini açıkladı. HIPAA’ya uyun. Ancak Chu, veri setine yalnızca birkaç hasta katıldığında bunun zorlaştığını açıkladı:

“Bu örnekte, herhangi bir yöntemin verileri tamamen kimliksizleştirmesi imkansız olabilir. O zaman hastalar tanımlanmış verileri paylaşmayı kabul etseler bile, nadir hastalıklar için herhangi bir araştırmayı yasaklamalı mıyız? Bize göre, olmamalıdır. Bu örnek, mahremiyet ve yenilik arasında bir denge olması gerektiğini çok iyi gösteriyor.”

Chu’nun görüşüne göre Cao, GeneNFT’leri klinik bir çalışmaya katılmak için kullanan kişilerin, verileriyle katkıda bulunmaları halinde ilk önce tedavi göreceklerinden bahsetti. Bu aynı zamanda verilerinin tanımlanabilir olacağı anlamına gelir ve bu da ABD gibi belirli bölgelerde düzenleyici endişelere yol açabilir.

Ayrıca Cao, Genetica kullanıcılarının %90’ının kripto yerlisi olmadığını paylaştı. Bu nedenle Cao, GeneNFT’lerin benimsenmesi için en büyük zorluğun eğitim olduğuna inanıyor. “Neredeyse tüm kullanıcılarımızı GeneNFT’lerin faydaları konusunda eğitmek ve bunların nasıl veri sahipliğini, erişilebilirliğini ve kullanımını sağladığını açıklamak için ekstra çalışma yapmalıyız” dedi. Cao’yu tekrarlayan Song, kullanıcı eğitiminin gerçekten de benimsemenin önündeki en büyük engel olduğu yorumunu yaptı. “Birçok kullanıcı bir sanat eseri NFT’sinin ne olduğunu anlıyor, ancak veri destekli NFT’lere aşina değiller.”

Şu anda durum böyle olsa da Song, veri destekli NFT’lerin, dünya ekonomisi veri odaklı hale geldikçe toplumu dönüştürme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. “Bu yaklaşım hızla büyüyebilir, ancak öncelikle kullanıcıların bu modeli daha iyi anlamasını sağlamamız gerekiyor. Birkaç yıl öncesine kıyasla, neyse ki yeni ortaya çıkan veri koruma yöntemleri konusunda kullanıcı farkındalığı çok daha yüksek.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!