Fed valisi kimin kripto düzenlemesine ihtiyacı olduğunu ve buna olan talebin neden arttığını açıklıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Kurulu Başkanı Christopher Waller, İsviçre Zürih’teki SNB-CIF Kripto Varlıklar ve Finansal İnovasyon Konferansı’nda dinleyicilere, kripto ekosistemini daha geniş bir halka açmak için düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Waller, finansal aracıların yeni kripto kullanıcıları için riski yönetmeye yardımcı olabileceğini, ancak bunu ortadan kaldıramayacağını ve yeni ve hızlı büyüyen finansal ürünlerin hayatta kalmak için halkın güvenine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bankacılık yetkilisi, teknik yenilik, düzenleme ve servet biriktirme arasındaki ilişkiyi göstermek için tarihi örnekler kullandı. Waller, “Yeni teknoloji – ve net kuralların olmaması – diğerleri kaybedilirken bile bazı yeni servetlerin kazanıldığı anlamına geliyordu” dedi.

Waller, deneyimli yatırımcıların düzenlemeye tabi olmayan pazarlarda nasıl faaliyet göstereceklerini bildiklerini ve düzenlemeye ihtiyaç duymayabileceklerini veya istemeyebilirler, diye devam etti Waller. Son yıllarda patlayıcı kripto varlıklarıyla bile, Amerikalı yetişkinlerin yalnızca %12’sinin kriptoya sahip olduğunu ve bunların %99’unun yatırım amacıyla elinde tuttuğunu gösteren yakın tarihli bir Fed anketine dikkat çekti.

İlgili: Fed kriptoyu nasıl etkiler? | Piyasa Raporunda öğrenin

Finansal piyasadaki aracılar, kripto ile olumsuz deneyimleri olan yeni kullanıcılar onlarla anlaşmazlıklara girebileceğinden düzenleme isteyebilir. Waller şöyle açıkladı: “Gündelik yatırımcılar, sıcak bir piyasaya katılmak istemek dışında hiçbir neden olmaksızın hayat birikimlerini kaybetmeye başladığında, toplu eylem talepleri hızla artabilir.”

Merkez bankacısı, bu taleplerin, Terra (LUNC; eski adıyla LUNA) ekosisteminin çöküşünde zarar gören küçük yatırımcılara geri ödeme çağrıları gibi bireysel kayıpların sosyalleştirilmesine dönüşebileceğini söyledi. Bu da, durumun tekrarlanmasını önlemek için düzenleme talebinin artmasına neden olur.

Waller, kripto ekosistemine geniş erişime izin vermek için şu sonuca vardı:

“[…] soru, o ekosistemin deneyimli kullanıcılarının ne istediğiyle ilgili değil – halkın geri kalanının ekosistemin güvenliğine güven duyması için neye ihtiyaç duyduğuyla ilgili ve iyi ya da kötü, güveni programlayamazsınız.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!