Fed raporu, CBDC’nin para politikası üzerindeki potansiyel etkilerini inceliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Salı günü, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi, perakende merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ABD para politikası uygulaması üzerindeki olası etkileri hakkında bir çalışma yayınladı. Nisan tarihli çalışma, “Perakende CBDC ve ABD Para Politikası Uygulaması: Stilize Bilanço Analizi” başlıklı bir personel çalışma belgesiydi.

Rapor, perakende CBDC’nin para politikası üzerindeki potansiyel etkilerini üç paydaş grubu açısından gösteren dört senaryoyu değerlendirdi: Fed, ticari bankalar ve ABD hane halkı.

İlk senaryo, Fed’deki ve ilgili hanedeki varlıkların kategorizasyonunu etkileyen ancak politika uygulaması üzerinde hiçbir etkisi olmayan CBDC için nakit alışverişini içeriyordu. Aşağıdaki üç senaryo, para nakit olarak yatırıldığında ticari bir bankadan CBDC çeken bireylerle başlayan kademeli bir etki gösterdi.

Rezervler için sabit banka talebini varsayan senaryolar, ticari bankaların CBDC çekimlerinden kaynaklanan nakit rezervlerindeki azalmaya tepkisini tartışmaya devam etti. Bu para çekme işlemleri rezervlerde bir azalmaya yol açarsa, bankaların nakit varlıklarını yeniden oluşturmak için belirli menkul kıymetleri veya kredileri boşaltma veya ürünlerinde daha cazip koşullar sunarak mevduatları artırma seçenekleri vardır. Bu da, daha yüksek kısa vadeli faiz oranlarına yol açabilir ve mevduatları bankalarda daha uzun süre tutarak CBDC’lere olan talebi azaltabilir.

Faiz oranları çok ani yükselirse, Fed oranları düşürmek için iskonto penceresine ve duran repo tesisine dönebilir ve bu başarısız olursa, bir sonraki adım rezerv yönetimi alımları olacaktır. Bu teknik işlemler biraz ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.

Yazarlara göre, makale “perakende bir CBDC’nin para politikası uygulaması üzerindeki potansiyel etkilerinin büyük ölçüde Federal Rezerv bilançosunun başlangıç ​​koşullarına bağlı olduğunu” gösterdi. Analizleri ayrıca, Fed’in perakende CBDC’lerin para politikası uygulaması üzerindeki etkisini yönetmek için mevcut araçları nasıl kullanabileceğini gösterdi.

İlgili: Brainard, House komitesine CBDC’nin potansiyel rolü ve stablecoin’lerin geleceği hakkında bilgi verdi

Rapor, ABD ve diğer ülkelerdeki CBDC’ler etrafındaki hareketliliğin en son işareti.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!