Fed konferansı, sabit paraların küresel rezerv para birimi olarak USD’yi artırabileceğini duydu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi tarafından yakın zamanda düzenlenen bir konferansta yayınlanan bir not, ihracatın çoğunluğunun bir ABD doları merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) küresel para ekosistemini büyük ölçüde değiştirmeyeceğine inandığını buldu.

Konferanstaki panelistler ayrıca ABD dışındaki CBDC gelişiminin doların durumunu tehdit etmediğini, ancak kripto para birimlerinin gelişiminin doların küresel rolünü değiştirebileceğini ve bazıları sabit paraların ABD dolarının rolünü artırabileceğini söyledi. küresel egemen rezerv para birimi.

Değerlendirmeler, Fed’in ev sahipliğinde 16 ve 17 Haziran tarihlerinde düzenlenen “ABD dolarının Uluslararası Rolleri” konulu bir konferansta uzman panelistlerden geldi ve Salı günü Fed tarafından bir notta toplandı ve yayınlandı. Konferans, yeni teknolojiler ve ödeme sistemleri de dahil olmak üzere “gelecekte ABD dolarının hakimiyetini değiştirebilecek potansiyel faktörleri” anlamak için politika yapıcılardan, araştırmacılardan ve piyasa uzmanlarından fikir edinmek için kullanıldı.

Panelistler, destekleyici teknolojinin tek başına “küresel para birimi ekosisteminde köklü değişikliklere yol açmayacağı” konusunda hemfikir olsaydı, dijital varlıkları ve CBDC’lerin dolar için avantaj sağlayıp sağlamayacağını ele alan bir panel üzerine bir tartışma.

Paneldeki konuşmacılar arasında MIT’de dijital para girişimi direktörü Neha Narula, Bank of International Settlements araştırma başkanı Hyun Song Shin, varlık yönetimi firması Bridgewater Rebecca Patterson’ın baş yatırım stratejisti ve HSBC bankasının FX araştırma başkanı Paul Mackel yer aldı.

Panelistler, piyasa derinliği ile birlikte piyasa ve siyasi istikrar gibi faktörlerin ABD doları gibi baskın rezerv para birimleri için Fed tarafından ihraç edilen bir dijital doların geliştirilmesinden daha önemli olduğu konusunda hemfikirdi.

CBDC’lerin diğer ülkeler tarafından geliştirilmesi de genel olarak panel tarafından o ülkenin kendi yerel perakende pazarına daha fazla odaklanma eğiliminde olduğu ve bu nedenle “ABD dolarının uluslararası statüsü için bir tehdit olmadığı” kabul edildi.

Federal Rezerv, sınır ötesi ödemeler yapmak için CBDC’lerin miktarı ve kapsamının “hala oldukça sınırlı” olduğunu kaydetti ve bu sistemlerin, uluslararası finansal işlemlerin çoğunluğunu oluşturan dolar için henüz bir tehdit oluşturmadığını öne sürdü. Ekim 2021 notu.

Kripto para birimlerine odaklanan panelistler, dijital varlıkların daha da geliştirilmesinin doların uluslararası rolünü değiştirebileceğini, ancak kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesinin eksik bir düzenleyici çerçeve tarafından kısıtlandığını ve mevcut kripto pazarına spekülatif perakende yatırımcıların hakim olmasına neden olduğunu söyledi.

Fed finansal araştırma danışmanı Asani Sarkar ve finans profesörü Jiakai Chen’in de dahil olduğu bir başka panel, kripto talebinin bir kısmının, özellikle Bitcoin (BTC) yerel sermaye kontrollerinden kaçma arzusundan kaynaklandığı sonucuna vardı ve Çin’deki BTC fiyatlarını bir primle işaret etti. diğer ülkelerle karşılaştırma.

Buna rağmen Fed, panelistlerin kriptoyu kısa vadede doların küresel rolü için bir tehdit olarak görmediğini söyledi. Hatta bazıları “orta vadede”, “bu varlıklar etrafında yapılandırılmış yeni hizmet setlerinin dolara bağlanması” durumunda kripto paranın doların rolünü güçlendirebileceğini öne sürdüler. AMERİKAN DOLARI).

İlişkili: ABD’li milletvekili dijital dolar için dava açıyor

Reklam Alanı

Panelistlerin tavsiyeleri, Federal Rezerv üyeleri için şeylere yeni bir bakış açısı getirmeye yardımcı olabilir.

Daha önce, Federal Rezerv Yönetim Kurulu Haziran ayında, likit varlıklar ve uygun düzenleyici standartlar tarafından yeterince desteklenmeyen stabilcoinlerin, muhtemelen TerraUSD Classic’in (USTC) çöküşüne atıfta bulunarak “yatırımcılar ve potansiyel olarak finansal sistem için risk oluşturduğunu” söyledi.

Kurul tarafından yapılan yorum, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’ın bir CBDC’nin “potansiyel olarak doların uluslararası konumunu korumaya yardımcı olabileceğini” belirtmesinden önce geldi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!