Fed, BTC’de yumurtaları fiyatlandırırken uzun vadeli dolar devalüasyonunu unutuyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

St. Louis Federal Rezervi, Bitcoin’deki (BTC) yumurta maliyetinin son 14 ayda önceki yıla göre nasıl dalgalandığını gösteren bir gönderi yayınladıktan sonra, 7 Mayıs Salı günü kripto topluluğunda bir eğlence ve merak karışımı uyandırdı. Amerikan Doları.

Pazartesi günü, Fed araştırma kolu “Bitcoin ile yumurta satın almak – Para birimiyle ilgili fiyat oynaklığına bir bakış” başlıklı bir blog yazısı yayınladı.

Gönderi, başlangıçta, Ocak 2021’den bu yana her ay için ABD doları cinsinden tarihsel yumurta fiyatını gösteren bir grafik içeriyor ve fiyatların 14 aylık dönemde 1,47 ile 2,52 dolar arasında dalgalandığını belirtiyor.

Kaynak: FRED® Blogu

Daha sonra bunu, Bitcoin’in aynı zaman diliminde nasıl davrandığını gösteren bir grafikle takip ediyor ve fiyatın “ABD doları fiyatından çok daha fazla” dalgalandığını belirtiyor.

Rapor, eğilimin nedenleri olarak yumurta fiyatlarının yükseldiğini veya doların değer kaybettiğini veya her ikisinin birden olup olmadığını belirtmedi.

“Aynı karton yumurtayı ABD doları yerine bitcoin ile satın alsaydık grafik nasıl görünürdü?”

Fed, BTC'de yumurtaları fiyatlandırırken uzun vadeli dolar devalüasyonunu unutuyor
Kaynak: FRED® Blogu

Ayrıca Bitcoin’in 2 ila 50 dolar arasında düşebileceğini söylediği işlem ücretlerine de dikkat çekti.

“Ayrıca, son zamanlarda yaklaşık 2 dolar olan ancak ara sıra 50 doların üzerine çıkabilen bir Bitcoin işlem ücreti eklemeniz gerekir. Umarım bu satın alma işlemini Bitcoin ile yapıyor olsaydınız, sepetinize çok daha fazla yumurta koyardınız” diye yazdı.

Kripto Twitter tepki veriyor

Blog gönderisi nihayetinde Twitter’daki kripto topluluğundan öfke çekti ve birçoğu Fed’in Bitcoin’in istikrarsızlığı anlatısını “uzaklaştırmak” yerine “uzaklaşmak” yerine “kiraz topladığını” ve bunun yerine büyük devalüasyonu gösterecek olduğunu savundu. ABD doları.

@MapleHodl adını kullanan bir Twitter kullanıcısı, belirten USD’nin zaman içinde sürekli olarak değer kaybettiğini ve Bitcoin’in değer kazanmasına rağmen kısa vadede oynak olduğunu, bu nedenle “sarısı buna göre istifleyin”.

Diğer Twitter kullanıcıları, Fed’in Bitcoin’i bir hesap birimi olarak tanımasının bile kral kripto için net bir pozitif işaret olduğunu söyledi.

“Nasıl koyarlarsa koysunlar. Karşılaştırmak için bir hesap birimi olarak Bitcoin kullandılar. Bu gerçekten çok büyük.”

İlişkili: Fed para yazıcısı tersine dönüyor: Kripto için bu ne anlama geliyor?

St. Louis Federal Rezerv Bankası’nın son gönderisi, Bloomberg’in MLIV Pulse tarafından Pazartesi günü yapılan bir anket olarak geldi, kripto ve teknoloji stoklarının ABD merkez bankasının enflasyonu düşürmeyi amaçlayan niceliksel sıkılaştırma planlarına karşı “kesinlikle savunmasız” olduğunu ortaya koydu.

Fed, BTC'de yumurtaları fiyatlandırırken uzun vadeli dolar devalüasyonunu unutuyor
Kaynak: bloomberg.com

“Tarihi değişim, her ikisi de bu yılki varlıklar arası çöküşte kraterleşmeden önce COVID dönemi piyasa çılgınlığında yükselen riske duyarlı varlıklar olan teknoloji hisseleri ve dijital tokenler için kayda değer bir tehdit olarak görülüyor.”

Bu enflasyon hesaplayıcısına göre, Bitcoin’in ilk ortaya çıktığı 2009 yılından bu yana, ABD doları o zamandan beri yıllık ortalama %2,32’lik bir enflasyon oranını izleyerek değerinin %26’sını kaybetti.

Öte yandan, 2009 yılında 0,00 $ değerinde başlayan bir Bitcoin, yazı yazılırken şimdi 29,495 $ değerinde.

Aşağıdaki çizelge, bir ABD dolarının satın alma gücünü çağdaş terimlerle göstermektedir. 1913’te bir ABD doları 30 Hershey çikolatası satın alabilirdi. 2020’de sadece bir McDonald’s kahvesi alabilir. Ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki para arzı (M2) son yirmi yılda hızla arttı ve 2000’de 4,6 trilyondan 2021’de 19,5 trilyona yükseldi.

Fed, BTC'de yumurtaları fiyatlandırırken uzun vadeli dolar devalüasyonunu unutuyor
Zaman içinde USD satın alma gücü – visualcapitalist.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!