Fed başkan yardımcısı Brainard, daha hızlı kripto düzenlemesi çağrısında bulundu ve stablecoin’in rolünü açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Kurulu başkan yardımcısı Lael Brainard, Cuma günü Londra’daki Bank of England konferansında bir dinleyici kitlesine verdiği demeçte, şimdi düzenleyin ya da sonra pişman olun. Brainard, kanıt olarak piyasadaki son düşüşe işaret ederek, kriptonun geleneksel finansla aynı temel risklere sahip olduğunu ve “güçlü korkuluklara” ihtiyaç duyduğunu iddia etti.

Brainard konuşması boyunca en genel terimleri kullandı. Oynaklık, riskli hisse senetleri ile korelasyon, banka çalıştırmalarına karşı yükümlülük ve geleneksel finansla ilişkili diğer riskler ve stres yükseltici olarak aşırı teminatlandırma gibi kripto para birimindeki son performans sorunlarını vurguladı. Kripto daha kapsamlı finansal sisteme daha entegre hale geldikçe, bu risklere yanıt olarak düzenleme ihtiyacının daha acil hale geleceğini söyledi.

Brainard, “aynı risk, aynı açıklama, aynı düzenleyici sonuç ilkesini” onayladı. Ayrıca, kripto endüstrisinin sınır ötesi kapsamıyla başa çıkmak için finansal düzenleyiciler arasında uluslararası işbirliğine çağırdı. İkinci itiraz, bir gün önce yayınlanan ABD Hazine Bakanlığı raporunun sonuçlarını yansıtıyor.

İki özel alan, Fed yetkilisinde özel bir endişe uyandırdı. Birincisi, kripto ile banka katılımı, çekirdek finansal sistemin istikrar riskini artırıyor. Brainard, “düzenleyicilerin güçlü görüş hatlarına sahip olduğu bir arayüz sağladığı” için banka katılımının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. “Aynı risk, aynı ifşaat” ilkesini onaylamasına rağmen, burada kripto için farklı muameleyi savunuyor gibiydi ve ağır banka katılımını ilerletmek için “kripto finansmanı için güçlü bir düzenleyici çerçeve”nin gerekli olduğunu vurguladı.

İlgili: Brainard, House komitesine CBDC’nin potansiyel rolü ve stablecoin’lerin geleceği hakkında bilgi verdi

Brainard, istikrarlı paraların ikinci bir risk yayılma alanı olduğunu söyledi. Onları kripto ve fiat arasında bir köprü olarak nitelendirerek, en iyi iki stablecoin’in piyasa değerinin %80’ini oluşturduğunu kaydetti. Fiat destekli stablecoin’lerin “koşullara karşı oldukça savunmasız” olduğunu söyledi.

Brainard, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için önemli bir rol gördü ve şunları söyledi:

“Dijital bir yerel güvenli merkez bankası parası biçimi, gelecekteki kripto finansal sisteminde tarafsız güvenilir yerleşim katmanı sağlayarak istikrarı artırabilir.”

Bu nötr yerleşim katmanı için potansiyel bir kullanım olarak stablecoin’ler arasında birlikte çalışabilirlik sağladı. Son olarak Brainard, kripto avantajları arasında daha ucuz hizmetler sunarken, düzenlemenin gerektirdiği maliyetlerin buna değdiğini belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!