Ethereum fiyatının 2.000 doların altına sabitlenmesinin 3 nedeni

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Ether’in (ETH) piyasa yapısı, 31 Mayıs’ta azalan kanal direncini 2.000 $’da kırma girişiminde başarısız olmasına rağmen düşüşe devam ediyor. Bu üç haftalık fiyat oluşumu, 1,700 $’lık desteğin nihai olarak yeniden test edilmesinin devam ettiği anlamına gelebilir.

Bitstamp’ta Ether/USD 4 saatlik fiyat. Kaynak: TradingView

Kripto olmayan tarafta, hisse senetleriyle ilgili bir dizi faktör kripto pazarında olumsuz duygulara dönüşüyor. Bu hafta Microsoft (MSFT), zorlu makroekonomik koşulları gerekçe göstererek kar ve gelir görünümünü düşürdü. ABD Federal Rezervi, periyodik “Bej Kitap”ında, ülkenin bazı bölgelerinde ekonomik aktivitenin soğumuş olabileceğine ve Fed’in kalıcı enflasyonla mücadele etmek için 9 trilyon dolarlık varlık portföyünü azaltmak üzere olduğuna işaret etti.

İyi tarafından bakıldığında, The Economist dergisi tarafından yayınlanan bir kurumsal yatırımcı anketi, ankete katılanların %85’inin Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) gibi açık kaynaklı kripto para birimlerinin portföy veya hazine hesaplarında çeşitlendirici olarak yararlı olduğu konusunda hemfikir olduğunu gösterdi.

Makroekonomik perspektiften bakıldığında, yatırımcılar hala riskten kaçınıyor ve bu da kripto para birimleri için iştahın azalmasına neden olabilir.

Ethereum’un hala tırmanması gereken bir dağı var

Ethereum ağının toplam kilitli değeri (TVL), ağa yatırılan toplam varlık miktarı, Ether üç hafta önce düşüş trendine başladığından beri %5.5 düştü.

Ethereum fiyatının 2.000 doların altına sabitlenmesinin 3 nedeni
Ethereum ağı toplam değeri kilitlendi, ETH. Kaynak: Defi Lama

Ağın TVL’si 10 Mayıs’ta 28.7 milyar Ether ile zirveye ulaştı ve şu anda 27,1 milyon seviyesinde bulunuyor. Merkezi olmayan finans (DeFi) mevduatları, şimdi TerraUSD Classic (USTC) olarak bilinen USD Terra (UST) tarafından derinden etkilendi. 10 Mayıs’ta stablecoin çöküşü. Her şey düşünüldüğünde, gösterge, benzeri görülmemiş bir olaydan sonra bir şekilde beklenen ılımlı bir düşüş gösteriyor.

Profesyonel yatırımcıların nasıl konumlandığını anlamak için Ether’in vadeli işlem piyasası verilerine bakalım. Üç aylık vadeli işlemler, dalgalı bir fonlama oranı olmaması nedeniyle balinalar ve arbitraj masalarının tercih ettiği enstrümanlardır.

Bu sabit aylık sözleşmeler, spot piyasalarda genellikle %5 ila %12’lik bir primle işlem görür, bu da satıcıların uzlaşmayı daha uzun süre ertelemek için daha fazla para talep ettiğini gösterir. Bu durum hisse senedi ve emtia gibi geleneksel varlıklarda da yaygındır.

Ethereum fiyatının 2.000 doların altına sabitlenmesinin 3 nedeni
Eter vadeli işlemleri 3 aylık yıllık prim. Kaynak: Laevitas

Geçen ay boyunca, Ether’in vadeli işlem sözleşmeleri primi, %5 nötr piyasa eşiğinin altında olan %3 civarında kaldı. Ether’in üç haftadaki %24’lük olumsuz performansına rağmen mevcut %2,5 baz göstergesinin düşük kalması nedeniyle alıcılardan kaldıraç talebinin olmaması açıkça görülüyor.

Küresel bir gerileme korkusu kripto fiyatlarını etkilemeye devam ediyor

Ether’in 27 Mayıs’ta 1.700 dolara düşmesi, kalan yükseliş hissini tüketti ve daha da önemlisi, 235 milyon dolarlık uzun vadeli işlem sözleşmesi tasfiyelerine neden oldu. Ether fiyatı 31 Mayıs’ta 2.000 dolarlık direnci test etse de, TVL metriğine göre türevlerden veya DeFi mevduatlarından güçlü olduğuna dair bir kanıt yok.

Yatırımcıların odak noktası geleneksel pazarlara ve küresel makroekonomik kötüleşen koşulların etkilerine devam ederken, sürdürülebilir bir Ether fiyatının yukarı yönlü ayrışması için çok az umut var.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazar ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!