Ethereum daha parlak bir geleceğe taşınmaya çalışıyor: Rapor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Ethereum 2.0, kripto endüstrisinde çok beklenen bir gelişme oldu. Yakın tarihli bir Cointelegraph araştırma raporu, Ethereum’un merkezi olmayan finans dünyasını destekleyen ana ağ olarak tacını savunma yolunda olup olmadığını soruyor.

Rapor, yatırımcıların sahip olabileceği popüler yanlış anlamaları ortadan kaldırıyor ve Ethereum ile rakiplerinin karşılaştırmalı bir analizini sunuyor. Bu arada, Ethereum vakfı bu yılın başında Eth2 projesini yeniden markalaştırdı. Beklentileri yönetmeye mi yoksa eğitmeye mi çalışıyor?

Yeni fikir birliği ve yürütme katmanları tartışması

Ocak ayındaki bir blog gönderisinde Ethereum vakfı, geliştiricilerin 2021’in sonundan beri Eth1-Eth2 terminolojisinden uzaklaştığını belirtti. Bunun yerine Eth1’e artık “yürütme katmanı” ve Eth2’ye “uzlaşma katmanı” adı verilecek. Bu, daha teknik bir dile doğru küçük bir bükülme değil. Yaygın yanılgılardan dolayı bir beklenti yönetimi girişimidir.

Ethereum’a yalnızca yüzeysel olarak aşina olan insanlar için, Eth2 adı, enerji yoğun bir çalışma kanıtı (PoW) fikir birliği mekanizmasından kanıta geçerek sorunları sihirli bir şekilde düzelten ve çok yüksek gaz ücretlerini gideren tek bir büyük güncelleme olacağını önerebilir. hisse senedi (PoS). Ancak, bu tehlikeli bir aşırı basitleştirmedir.

Cointelegraph Research tarafından yayınlanan ücretsiz ölçeklendirme raporu, Eth2’ye sağlam bir genel bakış sunuyor. Planlanan teknik güncellemeler ve bunların Ethereum geliştiricileri, rakipleri ve yatırımcıları için ne anlama geldiği hakkında ayrıntılı bilgi verir. Rapora Cointelegraph Rapor Terminali üzerinden erişim ücretsizdir.

Tablolar ve infografiklerle birlikte raporun tamamını buradan indirin.

Multi-milyar dolarlık bir blockchain projesini bir konsensüs mekanizmasından diğerine geçirmenin karmaşıklığı ve riski, Eth2’nin yayılmasının beklenenden daha yavaş olduğu ve Ethereum vakfının başlangıçta kesin bir zaman çizelgesi vermediği anlamına geliyordu. Bu arada, ölçeklenebilir projelere sahip gelecek vadeden rakipler, Ethereum’dan pazar payını almak için rekabet ediyor.

Rapor ayrıca bu zorlukları ayrıntılı olarak değerlendiriyor. 74 sayfada, Solana, Polkadot, Algorand ve Radix gibi DeFi’de en üst sıralarda yer almaya çalışan büyük oyuncuların karşılaştırmalı bir analizini sunuyor. Sektör lideri araştırmacı ekibimiz tarafından küratörlüğünde, büyük resmin dengeli bir görünümünü sağlar ve sosyal medyanın ve günlük basının gürültüsünü kesmeyi başarır.

Ethereum daha parlak bir geleceğe taşınmaya çalışıyor: Rapor

Eth2 — Nüanslı bir gerçekliği anlamak

Eth1’den Eth2’ye geçiş, blok zincirini yavaş yavaş öngörülen geleceğe taşıyacak, dikkatlice tasarlanmış bir dizi yükseltme olarak düşünülür. Eth2’nin ana zinciri PoS Beacon zinciri, Aralık 2020’de piyasaya sürüldü. Eth1’in Beacon zinciriyle birleştirilmesinin 2022’nin 2. veya 3. çeyreğinde olması bekleniyor.

Sıradan bir gözlemci için bu, Ethereum’un tüm sorunlarının çözüleceği anlamına gelse de, bu yıl sonraki güncellemenin gaz ücretleri veya ağın kapasitesi üzerinde büyük bir etkisi olması muhtemel değildir. PoS, Ethereum’un enerji tüketimini önemli ölçüde azaltacak olsa da, iyileştirilmiş ölçeklenebilirlik, yalnızca 2023’te veri parçalama kullanıma sunulduğunda gerçekleşecektir. Parçalama, başlangıçta birleştirmeden önce gerçekleşecekti ancak yeni zaman çizelgesine göre ertelendi. Bunun resmi gerekçesi, 2. katman çözümlerinin kullanıma sunulması nedeniyle ölçeklenebilirliğin artık daha az öncelikli olmasıdır.

“Konsensüs katmanı” ve “yürütme katmanı”nın yeni terminolojisi, Ethereum’un sorunlarının anında ortadan kalkacağı efsanevi bir zaman noktasından bahsetmeyi hedefliyor. Eth1’i konsensüs katmanıyla ve Eth2’yi kesinlikle yürütme katmanıyla ilişkilendirmek, odağı, gecikmeli veri parçalama güncellemesine tabi olacak üçüncü sözde veri kullanılabilirlik katmanından da kaydırır.

Bu yılın ilerleyen saatlerinde planlanan birleşme ile, alternatif merkezi olmayan finans (DeFi) blok zincirlerinin günlerinin sayılı olduğunu düşünmek cazip gelebilir. Ancak, yatırımcıların erken sonuçlara varmamaları önemlidir. Eth2 anlık bir sihirli düzeltme olmayacağından, rekabet ortamını takip etmek paha biçilmez olmaya devam ediyor.

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır ve ne bir yatırım tavsiyesi, ne bir yatırım analizi, ne de finansal araçların alım veya satımına yönelik bir davet değildir. Spesifik olarak, belge bireysel yatırım veya diğer tavsiyelerin yerine geçmez.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!