Ethereum ‘açıkça’ bir menkul kıymettir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

MicroStrategy CEO’su ve Bitcoin (BTC) boğası Michael Saylor, BTC’yi kripto sektöründeki tek emtia olarak etiketlemeyi ikiye katlarken Ethereum’un (ETH) ‘açıkça’ bir menkul kıymet olduğunu söyledi.

Altcoin Daily ile yaptığı bir röportajda Saylor, Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis gibi ABD’li Senatörlerin yanı sıra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemlerinden figüranlar tarafından hem BTC hem de ETH’nin emtia olarak sınıflandırılması konusundaki görüşü hakkında sorgulandı. Ticaret Komisyonu (CFTC).

Saylor, Bitcoin ve Ethereum ağları arasındaki temel farkların neler olduğuna dair uzun bir özet verdi, çünkü sadece ilkinin yıllar içinde değişmediğini öne sürdü:

“Bence Ethereum bir menkul kıymet, bence oldukça açık, […] bir ICO tarafından yayınlandı, bir yönetim ekibi var, mayın öncesi vardı, hard fork var, sürekli hard fork var, sürekli geri itilen bir zorluk bombası var.”

CEO, bir ekip veya kuruluş tarafından yönlendirilen bir ağda sürekli yazılım yükseltme ihtiyacının, ETH’nin bir güvenlik olduğunun bir göstergesi olduğunu savundu. Bunun örnekleri olarak, tüm ETH madencilik endüstrisini “öldüreceğini” söylediği uzun gecikmeli zorluk bombasının tasarımına işaret etti.

Saylor’a göre, bir dijital varlığın bir meta olarak sınıflandırılması için, “kimsenin onu değiştirmek istese bile değiştiremeyeceği tamamen merkezi olmayan bir protokol” tarafından desteklenmesi gerekiyor.

“Bir meta olması için ihraççı olamaz ve gerçek şu ki, gerçekten karar veremezsiniz. Demek istediğim, kripto endüstrisindeki temel anlayışlardan biri, onu değiştirebilmeniz gerçeği, onu bir güvenlik yapan şeydir” dedi.

Menkul kıymetler genellikle, kamu veya özel piyasalarda sermaye artırmak için kullanılan, takas edilebilir ve ticarete konu olan finansal araçlar olarak anlaşılır. Emtialar, parasal bir faydası olan mallar veya varlıklar olarak görülürken. Altın ve gümüş gibi varlıklar sert emtialar olarak görülürken, yumuşak emtialar pirinç veya çay gibi mallardır.

Saylor, Bitcoin ağının çekirdeği, altının fiziksel yapısı gibi değiştirilemeyeceği için BTC’nin bir meta olduğunu yineledi:

“Kendinizi dijital bir meta olarak kurmak istiyorsanız, siber uzayda altın gibi bir şey yaratmaya çalışıyorsunuz.”

Saylor’un argümanlarına rağmen, Bitcoin ağı yıllar içinde birden fazla ağ yükseltmesi gördü. Yakın tarihin en dikkate değer olanı, Bitcoin’in komut dosyası oluşturma yeteneklerini ve gizliliğini iyileştirmeyi amaçlayan Kasım 2021’deki Taproot yumuşak çatalıydı.

Cardano’nun yerel tokeni ADA gibi diğer altcoinler hakkındaki düşünceleri sorulduğunda Saylor, bir kez daha maksimalist duygularını tekrarlayarak şunları söyledi:

Reklam Alanı

“Bence tüm hisse kanıtı ağları menkul kıymetler ve hepsi çok riskli. […] bu benim maaş derecemin üzerinde, düzenleyiciler onların devam etmesine izin verip vermemeye veya devam etmelerine izin vermemeye karar verecek.”

İlişkili: BTC fiyatı/cüzdan oranı 2013’ü taklit ettiği için Bitcoin 20 bin dolardan ‘ucuz’

MicroStrategy, BTC’yi diğer tüm kripto varlıklarına tercih etmesinin en büyük nedenlerinden birinin, altcoinlerin, düzenlenmeden düzenlenebilecek uyumlu olmayan güvenlik belirteçleri olduğu konusunda endişeleri olduğunu belirtti.

Saylor’un MicroStrategy’si, varlığın 2022’deki tanking değerine rağmen BTC’yi yakalamaya devam etti ve 29 Haziran itibariyle firma, o sırada yaklaşık 3.98 milyar dolar değerinde 129.699 BTC’ye sahipti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!