Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter devralımını sona erdirmek istiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Beklenmedik bir olayda, Tesla CEO’su Elon Musk, sosyal medya devinin yönetim kuruluna gönderdiği bir mektupla 44 milyar dolarlık Twitter anlaşmasını sona erdirme niyetini açıkladı.

Kısacası dünyanın en zengin adamı, Twitter’ın spam ve sahte hesaplar hakkında verdiği bilgi eksikliğinden memnun değil. Twitter’ın baş hukuk görevlisi Vijaya Gadde’ye gönderilen mektuba göre, Musk birleşmeyi sonlandırıyor çünkü Twitter, Musk’ın kararı için referans noktası olarak kullandığı “yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunmuş gibi görünüyor”.

Elon Musk başlangıçta kripto dostu sosyal medya platformunu hisse başına 54,20 dolar veya nakit olarak yaklaşık 44 milyar dolar karşılığında satın almayı kabul etti. Twitter yönetim kurulu karardan memnun kaldı ve onu bir kez daha özel bir şirket haline getirecek anlaşmanın lehinde oybirliğiyle oy kullandı.

Bununla birlikte, SEC’e gönderilen mektupta, Twitter’ın iki önemli veri hakkında çok net olmadığı öne sürüldü: Twitter’ın para kazanılabilir günlük aktif kullanıcılara (mDAU) spam ve sahte hesapların dahil edilmesini denetleme ve bu tür hesapları tanımlama ve askıya alma süreci. Sosyal medya devinin, son iki yıldır mDAU’nun günlük önlemleri konusunda ketum davrandığı bildiriliyor. Mektupta şunlar yazıyor:

“Kısacası, Twitter, Bay Musk’ın orijinal taleplerinde aranan en alakalı bilgilerin Twitter’ın tanımlanmasını, toplanmasını ve ifşa edilmesini basitleştirmeyi amaçlayan tekrarlanan, ayrıntılı açıklamalara rağmen, Bay Musk’ın yaklaşık iki aydır talep ettiği bilgileri sağlamadı.”

Mektup daha sonra Twitter’ın birleşme sözleşmesinin iki bölümünü ihlal ettiğini iddia ediyor (Bölüm 6.4 ve 6.11). Mektupta, sosyal medya şirketinin 6 Haziran’dan bu yana ihlal konusunda bilgilendirildiği ve “Birleşme Anlaşması kapsamında Twitter’a tanınan herhangi bir iyileştirme süresinin artık sona erdiği” belirtiliyor.

Ancak Twitter yönetim kurulu, Elon Musk’ın anlaşmayı feshetmesinden ve işlemden vazgeçmesinden kesinlikle memnun değil. İçinde cıvıldamakTwitter başkanı Bret Taylor, yönetim kurulunun işlemi daha önce anlaşılan fiyat üzerinden kapatmak istediğini ve gerekirse yasal işlem başlatacağını söyledi. Taylor, “Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde galip geleceğimizden eminiz” diye yazdı.

Nisan 2022’de Musk, 44 milyar dolarlık teklifi kabul edilirse tüm spam ve dolandırıcı bot hesaplarını Twitter’dan kaldırma niyetini açıkladı. Sosyal medya platformunu iyileştirmeye yönelik ana planı, Tweetleri düzenleme ve düzenleme geçmişini görüntüleme gibi yeni özellikleri tanıtmayı da içeriyordu.

İlgili: Yuga Labs kurucu ortağı olası saldırıyı önceden uyardı, Twitter içeriden dahil olduğunu iddia etti

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Twitter hesabı hack’leri ve botları sayısız dolandırıcılık ve kimlik avı girişimine katkıda bulundu. En son olarak, takma adıyla Gordon Goner olarak bilinen Yuga Labs kurucu ortağı, Twitter’dan bir kişinin dahil olduğunu iddia ederken sosyal medya hesaplarına yönelik bir saldırı hakkında bir uyarı yayınladı.

Daha önce, Changpeng “CZ” Zhao’nun kripto borsası Binance, dünyanın en zengin adamıyla birlikte Twitter’a ortak yatırım yapmak için 500 milyon dolar taahhüt etmişti.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!