Eğitim, dolandırıcılık ve yüksek APY projelerinin yükselişini engellemenin anahtarı mı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Son birkaç yılda herhangi bir kapasitede kripto para birimleriyle uğraşan çoğu insan, bugünlerde göz kamaştırıcı yıllık yüzde getirileri (APY) sunan birçok projenin olduğunun farkında.

Aslında, hisse kanıtı (PoS) konsensüs protokolü kullanılarak oluşturulmuş birçok merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü, yatırımcılarına yerel tokenlerini stake etmeleri karşılığında gülünç getiriler sunuyor.

Bununla birlikte, kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelen çoğu anlaşma gibi, bu tekliflerin çoğu da tamamen nakit kapma planlarıdır – en azından uzmanların büyük çoğunluğunun iddia ettiği şey budur. Örneğin, kendisini otomatik staking protokolüne sahip DeFi inovasyon odaklı bir şirket olarak konumlandıran bir proje olan YieldZard, müşterilerine %918,757 sabit bir APY sunduğunu iddia ediyor. Basit bir ifadeyle, projeye 1.000 $ yatırım yapılacak olsaydı, tahakkuk eden getiriler 9.187.570 $ olur, bu rakam ortalama bir gözle bile en hafif tabirle gölgeli görünür.

YieldZard, hızlı ve yüksek ödemeler sunan erken bir otomatik bahis belirteci olan Titano’nun yalnızca bir taklidi olduğu için bu tür ilk proje değil.

Bu tür geri dönüşler gerçekten mümkün mü?

Bu görünüşte gülünç getirilerin uzun vadede gerçekten mümkün olup olmadığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için Cointelegraph, yeni kendi kendini dengeleyen ağırlıklı havuzları kullanan bir DeFi otomatik piyasa oluşturma protokolü olan Balancer Labs’ın ürün müdürü Kia Mosayeri’ye ulaştı. Onun görüşüne göre:

“Sofistike yatırımcılar verimin kaynağını, sürdürülebilirliğini ve kapasitesini aramak isteyecektir. Borçlanma sermayesi için ödenen faiz veya ticaret için ödenen yüzde ücretler gibi sağlam ekonomik değerden kaynaklanan bir getiri, keyfi belirteç emisyonlarından gelen getiriden daha sürdürülebilir ve ölçeklenebilir olacaktır.”

Konuya daha bütünsel bir bakış sunan Orbs’ta halka açık blok zinciri altyapısı için iş geliştirme başkan yardımcısı Ran Hammer, Cointelegraph’a, merkezi olmayan finansal hizmetleri kolaylaştırma yeteneğinin yanı sıra, DeFi protokollerinin kripto ekosistemine başka bir büyük yenilik getirdiğini söyledi: az ya da çok pasif elde tutmanın getirisini kazanma yeteneği.

Ayrıca, tüm getirilerin tasarım gereği eşit olmadığını, çünkü bazı getirilerin “gerçek” gelire dayandığını, diğerlerinin ise Ponzi benzeri tokenomiklere dayalı yüksek emisyonların sonucu olduğunu açıkladı. Bu bağlamda, kullanıcılar borç veren, pay sahibi veya likidite sağlayıcısı olarak hareket ettiğinde, getirinin nereden geldiğini anlamak çok önemlidir. Örneğin, bilgi işlem gücü karşılığında işlem ücretleri, likidite üzerinden işlem ücretleri, seçenekler veya sigorta primleri ve kredi faizlerinin tümü “gerçek getirilerdir”.

Ancak Hammer, teşvik edilen protokol ödüllerinin çoğunun jeton enflasyonu yoluyla finanse edildiğini ve bu ödülleri finanse eden gerçek bir ekonomik değer olmadığı için sürdürülebilir olmayabileceğini açıkladı. Bu, tokenomikleri geçerli tutmak için artan miktarda yeni alıcının gerekli olduğu Ponzi şemalarına konsept olarak benzer. Ekledi:

“Farklı protokoller, farklı yöntemler kullanarak emisyonları hesaplar. Enflasyonu hesaba katarken verimin nereden kaynaklandığını anlamak çok daha önemlidir. Pek çok proje, sağlıklı sahip dağılımı oluşturmak ve aksi takdirde sağlıklı tokenomik olanı önyüklemek için ödül emisyonlarını kullanıyor, ancak daha yüksek oranlarda daha fazla inceleme yapılmalıdır.”

Blok zinciri yazılım firması Jelurida’nın kurucu ortağı ve yöneticisi Lior Yaffe, benzer bir duyguyu dile getirerek Cointelegraph’a, yüksek getirili projelerin çoğunun arkasındaki fikrin, merkezi olmayan bir borsada ve/veya tüccarlardan çok yüksek komisyonlar alarak stake edenlere yüksek ödüller vaat etmek olduğunu söyledi. Paydaşlarına getiri ödemek için gerektiğinde sürekli olarak daha fazla jeton basarlar.

Yaffe, bu hilenin, gerçekten ekibin pazarlama yeteneklerine bağlı olarak, yeterli sayıda yeni alıcı olduğu sürece işe yarayabileceğini belirtti. Bununla birlikte, bir noktada, token için yeterli talep yok, bu nedenle sadece daha fazla madeni para basmak, değerlerini hızla tüketiyor. “Şu anda, kurucular genellikle gelecekte benzer bir token ile yeniden ortaya çıkmak için projeyi terk ediyor” dedi.

Reklam Alanı

Yüksek APY’ler iyidir, ancak yalnızca bir yere kadar gidebilir

Kripto para portföy yönetimi ve DeFi cüzdan uygulaması CoinStats CEO’su Narek Gevorgyan, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, yatırımcılardan her yıl milyarlarca doların çalındığını, çünkü bu tür yüksek APY tuzaklarına düştüklerini söyledi:

“Demek istediğim, projelerin uzun süreler boyunca bu kadar yüksek APY sunmasının mümkün olmadığı oldukça açık. Gerçekçi olmayan faiz oranları sunan birçok proje gördüm – bazıları %100 APY’nin çok üzerinde ve bazıları %1.000 APY ile. Yatırımcılar büyük rakamlar görüyor ancak çoğu zaman boşlukları ve beraberindeki riskleri gözden kaçırıyor.”

Her şeyden önce, yatırımcıların getirilerin çoğunun kripto para birimlerinde ödendiğini anlamaları gerektiğini ve çoğu kripto para birimi değişken olduğundan, bu tür gerçekçi olmayan APY’leri kazanmak için ödünç verilen varlıkların zamanla değerinin düşebileceğini ve büyük kalıcı kayıplara yol açabileceğini vurguladı.

İlişkili: Kalıcı kayıp nedir ve nasıl önlenir?

Gevorgyan ayrıca, bazı durumlarda, bir kişi kriptosunu riske attığında ve blok zinciri bir enflasyon modelini kullandığında, APY almanın sorun olmadığını, ancak gerçekten yüksek getiri söz konusu olduğunda, yatırımcıların son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirterek şunları ekledi:

“Bir projenin yatırımcılarına sunabileceklerinin bir sınırı vardır. Bu yüksek rakamlar, yüksek APY teklif etseniz bile, zamanla düşmesi gerektiği düşünüldüğünde, çılgınlık ve kibirin tehlikeli bir birleşimidir – bu temel ekonomidir – çünkü projenin hayatta kalması meselesi haline gelir. ”

Ve istikrarlı bir şekilde nispeten daha yüksek getiri sağlayabilecek bazı projeler olduğunu kabul etse de, uzun süreler için sabit ve yüksek APY’ler sunan tüm reklamlara yüksek derecede şüpheyle bakılmalıdır. “Yine, hepsi dolandırıcılık değil, nasıl çalıştıklarına dair şeffaf bir kanıt olmadan yüksek APY sunduğunu iddia eden projelerden kaçınılmalıdır” dedi.

Herkes aynı fikirde değil, neredeyse

Yüksek organik verime sahip kripto türevleri ticaret platformu Thetanuts’un takma adlı protokol lideri 0xUsagi, Cointelegraph’a yüksek APY’ler elde etmek için bir dizi yaklaşımın kullanılabileceğini söyledi. Token getirilerinin genellikle, bir çağa göre izlenen projede sağlanan likidite miktarına dayalı olarak kullanıcılara orantısal olarak token dağıtılarak hesaplandığını belirterek şunları ekledi:

“Bu mekanizmaya daha çok müşteri edinme aracı olarak bakılması gerektiği için dolandırıcılık demek haksızlık olur. Hızlı likidite elde etmek için projenin başlangıcında kullanılmaya eğilimlidir ve uzun vadede sürdürülebilir değildir.”

Konunun teknik bir dökümünü sağlayan 0xUsagi, bir projenin geliştirici ekibinin yüksek token getirileri bastığında, likiditenin projeye aktığını belirtti; ancak, kuruduğunda, zorluk likiditeyi elde tutma sorunu haline gelir.

Bu olduğunda, iki tür kullanıcı ortaya çıkar: birincisi, yüksek verim elde etmek için başka çiftlikler aramak için ayrılan ve ikincisi, projeyi desteklemeye devam eden. “Kullanıcılar, yüksek APY’ler basan ancak yine de yüksek miktarda likidite tutan bir proje örneği olarak Geist Finance’e başvurabilir” diye ekledi.

Bununla birlikte, piyasa olgunlaştıkça, meşru projeler söz konusu olduğunda bile, kripto piyasalarındaki yüksek oynaklığın, geleneksel finans sisteminde olduğu gibi zaman içinde getirilerin çok fazla sıkışmasına neden olma olasılığı vardır.

Son: Terra 2.0: Yatırımcıların parasında 40 milyar dolarlık kalıntılar üzerine inşa edilmiş bir kripto projesi

“Kullanıcılar, herhangi bir çiftliğe katılırken aldıkları risklerin derecesini her zaman değerlendirmelidir. Projenin güvenliğini ve soy ağacını değerlendirmek için topluluk iletişim kanallarında kod denetimlerini, destekçileri ve ekip yanıt verme becerisini arayın. Dünyada bedava öğle yemeği yok,” diyerek sözlerini sonlandırdı 0xUsagi.

Piyasa olgunluğu ve yatırımcı eğitimi kilit öneme sahiptir

EOS Network Foundation iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Zack Gall, bir yatırımcı ne zaman göz kamaştırıcı APR’lerle karşılaşsa, bunların yalnızca yeni kullanıcıları çekmek için bir pazarlama hilesi olarak görülmesi gerektiğine inanıyor. Bu nedenle, yatırımcıların ya uzak durmak, gerçekçi olmak ya da böyle bir proje sonunda patladığında bir erken çıkış stratejisine hazırlanmak için kendilerini eğitmeleri gerekir. Ekledi:

“Enflasyona dayalı getiriler, temeldeki teşvik belirtecinde gerçekleşmesi gereken önemli seyreltme nedeniyle süresiz olarak sürdürülemez. Projeler, genellikle düşük ücretler isteyen son kullanıcıları çekmek ile maksimum getiri elde etmek isteyen belirteç paydaşlarını teşvik etmek arasında bir denge kurmalıdır. Her ikisini de sürdürmenin tek yolu, önemli gelir elde edebilecek önemli bir kullanıcı tabanına sahip olmaktır.”

Akıllı bir değişim ekosistemi olan Unizen’in araştırma başkanı Ajay Dhingra, herhangi bir yüksek getirili projeye yatırım yaparken yatırımcıların APY’lerin gerçekte nasıl hesaplandığını öğrenmesi gerektiği görüşünde. APY’lerin aritmetiğinin çoğu projenin token modeliyle yakından bağlantılı olduğuna dikkat çekti. Örneğin, protokollerin büyük çoğunluğu toplam arzın önemli bir bölümünü – örneğin %20’sini – yalnızca emisyon ödülleri için ayırır. Dhingra ayrıca şunları kaydetti:

“Dolandırıcılık ve yasal getiri platformları arasındaki temel farklar, arbitraj veya borç verme yoluyla açıkça belirtilen fayda kaynaklarıdır; yalnızca yönetim belirteçleri olmayan belirteçlerdeki ödemeler (Ether, USD Coin vb. gibi şeyler); tutarlı ve güvenilir işleyişin uzun vadeli gösterimi (1 yıl+).”

Bu nedenle, özellikle son derece kazançlı getiriler sunan DeFi merkezli platformlar tarafından yönlendirilen bir geleceğe doğru ilerlerken, kullanıcıların gerekli özeni göstermeleri ve yatırım yapmak isteyebilecekleri projenin giriş ve çıkışlarını öğrenmeleri son derece önemlidir. veya yanma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!