ECB ve Eurosystem, dijital euro müşteri arayüzünün deneysel prototipini oluşturmaya başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Eurosystem, müşteriye dönük ödeme hizmetlerini prototiplemek için bir tatbikatta yer alacak şirketler aramaya başladığından, dijital euronun geliştirilmesinde ilerleme devam edecek. Perşembe günü yayınlanan bir duyuruda ödeme hizmeti sağlayıcıları, bankalar ve diğer ilgili şirketler projeye ilgi göstermeye davet edildi.

ECB ve euro kullanan ülkelerin ulusal merkez bankalarından oluşan Eurosystem, yetenekleri ve sundukları kullanım durumları temelinde beş adede kadar ön uç sağlayıcı seçeceğini belirtti. Katılımcıların prototip yapacakları hizmetle ilgili daha önce deneyim sahibi olmaları gerekmese de, seçim sürecinde deneyim dikkate alınacaktır.

Prototip sağlayıcıların, sistemin mevcut arka uç ve arayüzünün özelliklerine uygun olarak ön uç uygulamaları geliştirmeleri beklenecektir. Teknik gereksinimlerini nasıl karşılayabilecekleri de dahil olmak üzere mevcut sistem hakkında geri bildirim sağlamakta özgür olacaklar ve ek katma değerli hizmetler önermekten memnuniyet duyacaklar. Katılımcılara çabaları için ödeme yapılmayacak, ancak dijital euro geliştirmenin sonraki adımlarına dahil edilebilecekler.

Proje için son başvuru tarihi 20 Mayıs 2022’dir. Proje Ağustos ayında başlayacak ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir. Dijital euro deneyinin araştırma aşaması Ekim 2023’te sona erecek. O tarihte, Eurosystem Yönetim Konseyi’nin gerçek bir dünyanın geliştirilmesine ilişkin bir karar vermesi bekleniyor. dijital euro merkez bankası dijital para birimi (CBDC).

İlgili: Merkez bankalarının dörtte üçünden fazlası bir CBDC düşünüyor: Araştırma

Bu, zaman zaman tartışmalı olduğu kanıtlanmış olan dijital euroya yönelik uzun bir dizi adımın sonuncusu. Bu ayın başlarında, Avrupa Komisyonu 11.000’den fazla kişiden dijital euro girişimi hakkında geri bildirim aldı ve kamuoyunun gözetimi ve hükümetin aşılması konusundaki endişelerini dile getirdi. Bununla birlikte, ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta geçtiğimiz günlerde dijital euro çıkarmanın “muhtemelen bir zorunluluk haline geleceği” görüşünü dile getirdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!