ECB başkanı kripto kredilerini düzenlemek için ayrı bir çerçeve çağrısında bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Büyük Amerikan kripto kredi platformu Celsius’un kullanıcıları için para çekme seçeneğini dondurmak zorunda kalmasından bir hafta sonra, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, kripto piyasasının bu kısmı üzerinde daha sıkı bir incelemenin gerekliliği konusundaki kanaatini dile getirdi.

Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’ndaki bir ifadede Lagarde, yalnızca Avrupa’da ve dünya genelinde baş gösteren enflasyon hakkında değil, aynı zamanda artan kripto varlık staking ve borç verme faaliyetleri hakkında da düşüncelerini dile getirdi. Lagarde’ın görüşüne göre, bu eğilim Avrupa Birliği’nden ek düzenleyici çabalar gerektiriyor. Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) yasama rutini boyunca ilerleyen ana düzenleyici pakete atıfta bulunarak, “MiCA II” terimini bile kullandı:

“MiCA II, kesinlikle artan kripto varlık staking ve ödünç verme faaliyetlerini düzenlemelidir.”

Lagarde, piyasanın bu segmentinde düzenleme eksikliğinden kaynaklanan riskler konusunda uyardı:

“Bu keşfedilmemiş ve haritası çıkarılmamış bölgelerdeki yenilikler, tüketicileri riske atıyor, burada düzenleme eksikliği genellikle dolandırıcılığı, değerlemeyle ilgili tamamen gayri meşru iddiaları ve çoğu zaman spekülasyonları ve cezai işlemleri kapsıyor.”

Yetkili, kendi bakış açısına göre “finansal istikrar için gerçek bir risk” oluşturan ve bu nedenle ayrı düzenleyici çerçeve kapsamında olması gereken merkezi olmayan finanstan (DeFi) ayrı bir söz etti.

ECB başkanının dikkatini çeken bir prosedür, stake kanıtı (PoS) protokolünde mevcuttur ve birden fazla kripto jetonu sahibinin jetonlarını bir araya getirmesine izin verir, böylece stake havuzu operatörüne bir validator statüsü verir ve tüm paydaşları jetonlarla ödüllendirir. hesaplama kaynaklarının katkıları için.

İlgili: Kripto para birimini stake etmenin artıları ve eksileri

Lagarde, açık kripto karşıtı konumuyla ünlüdür ve kripto para birimlerinin “hiçbir değeri olmadığı” ve “hiçbir şeye dayanmadığı” yönündeki sayısız iddiası ile ünlüdür. Bu arada Avrupa Komisyonu, 2023 için dijital bir euro teklifi hazırladığını duyurdu. ECB’nin 2023’ün sonunda bir prototipe sahip olması bekleniyor ve her şey yolunda giderse, 2025’te yayınlanabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!