Düzenleyici belirsizlik, ‘yeni’ davaların döküntülerini yaratıyor: Hukuk uzmanları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Choate Hall & Stewart LLP’den avukatlara göre, kriptoyu çevreleyen düzenleyici belirsizlik, kriptoyla ilgili davaların ve yaptırımların büyümesi için “verimli bir ortam” yarattı.

Salı günü Law360’ta yayınlanan bir analiz parçasında, Mike Gass, Diana Lloyd ve Alex Bevans da dahil olmak üzere Choate Hall & Stewart LLP’den avukatlar, kripto para kullanıcıları ve yatırımcılarına karşı dava açmak için “mevcut yasaların yeni uygulamalarının” kullanıldığına dair artan kanıtlara dikkat çekti. , bu eğilimin yalnızca zamanla hızlanacağını tahmin ederek:

“Yüksek piyasa değeri, geniş çapta tartışılan düzenleyici belirsizliğin yanı sıra, dava ve yaptırımın büyümesi için verimli bir zemin yarattı.”

Avukatlar, bir ABD vatandaşının kripto kullanarak yaptırımları ihlal ettiği için kovuşturulması, son yıllarda SEC tarafından açılan birkaç dava ve artan sayıda toplu dava ve özel dava dahil olmak üzere birçok davayı örnek olarak gösterdi.

Yazarlar, “Kripto para ticareti platformları ve kripto para ticareti yapan ve kullananlar, dava ve yaptırım faaliyetlerinin mevcut düzenleyici ortamda, belki de öngörülemeyen şekillerde hızlanmasının muhtemel olduğunu kabul etmelidir” dedi.

Mayıs ayında, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ), Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası (IEEPA) kapsamındaki yaptırımları ihlal etmek için kripto kullandığı için ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi aracılığıyla ismi açıklanmayan bir ABD vatandaşına karşı ilk suç duyurusunu yayınladı.

Firmadaki karmaşık dava ve temyiz uygulamasının eş başkanı Mike Gass da dahil olmak üzere firmadan avukatlar, bunun “hükümet kurumlarının yeni para birimleriyle eski yasaları ihlal edenlere karşı suç duyurusunda bulunma konusundaki artan istekliliğini” gösterdiğini söyledi.

“Bu durum herhangi bir gösterge ise, bu eğilimin hızlanması muhtemeldir.”

Avukatlar tarafından belirtilen diğer dava çabaları arasında, 2020’de Ripple (XRP) yaratıcısı Ripple Labs Inc’e karşı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davaları ve 2021’de merkezi olmayan içerik paylaşım platformu LBRY yer alıyor.

Daha yakın zamanda, kripto kredi platformu BlockFi’ye, perakende kripto kredi ürününü kaydetmediği için Şubat ayında 100 milyon dolar para cezası verildiğini belirttiler.

Avukatlar, özellikle LBRY davasının “SEC’in Ripple gibi büyük projeler kadar LBRY gibi daha küçük projeleri de hedeflemeye istekli olduğunu gösterdiğini” söyledi.

Avukatlar ayrıca, 2019-2021 arasındaki kripto yaptırım eylemlerinin sayısının o noktaya kadar her yıldan daha fazla olduğunu tespit eden araştırmalara da dikkat çekti.

Reklam Alanı
Kaynak: Köşe Taşı Araştırması

İleriye bakıldığında, avukatlar SEC ve DOJ’un uygulama çabalarını artırmaya hazır olduğuna ve “muhtemelen yeni teoriler peşinde koşmaya istekli olacaklarına” inanıyorlar:

“Kripto ile ilgili özel davalar da pes etme belirtisi göstermiyor. Artan düzenleyici kesinlik, dava gelgitini durdurmaya yardımcı olabilir, ancak bunun yakın zamanda gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belli değil.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!