Dünyanın ilk Bitcoin-Altın bileşimi ETP’si işleme açıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Borsa yatırım ürünü (ETP) ihraççısı 21Shares ve kripto para veri sağlayıcısı ByteTree Asset Management şirketleri ortak olarak altın ve Bitcoin fiyatını takip eden bir ETP çıkardılar. BOLD ETP, İsviçreli hisse senetleri borsası SIX’te listelenmeye başladı. ETP’nin içindeki altın-Bitcoin oranı %18.5 Bitcoin ve %81.5 altın olarak ayarlanırken bu rakamlar her ay, yeniden ayarlanacak ve değişecek.

Enflasyona karşı hangisinin daha iyi bir korunma aracı olduğuna yönelik senelerdir yapılan tartışma hala sürerken, hem altın hem de Bitcoin odaklı bir borsa yatırım ürünü de ilk kez işleme açıldı. The ByteTree Asset Management şirketinin 21Shares ile birlikte çıkardığı ETP, İsviçre’nin SIX borsasında listelenmeye başladı.

%18.5 Bitcoin ve %81.5 altın: Oran değişecek

BOLD ETP adındaki ürün, özel bir kıyaslama ölçütünü takip edecek ve bu şekilde fiyatlanacak. ETP’in içindeki Bitcoin ve altın oranı aydan aya değişecek ve hangi ürün, son 360 günde daha az volatil ise yüzdesel ağırılık oranı o ürüne kayacak. Ürünün başlangıvındaki oran da, %18.5 Bitcoin ve %81.5 altın olarak belirlendi.

“Bitcoin Nasdaq’ı geride bırakacak”

ByteTree’nin CIO’su Charlie Morris de, altın ve Bitcoin’in teknoloji hisselerine oranla daha fazla getiri sağladığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Tahvil ve sermayenin 60’a 40’lık oranı artık parlaklığını kaybetti. BOLD şı anda yeni 60’a 40 oran olarak görülebilir. Altının volatilitesi Nasdaq’tan daha düşük ancak sarı metal teknoloji hisselerinden daha iyi getiri sağladı. Teknoloji hisseleri, internetin zirveye ulaşması nedeniyle artık düşüyo. Dolayısıyla Bitcoin de hem boğa hem de ayı sezonlarında Nasdaq’ı geride bırakacaktır”

Bilindiği üzere özellikle Avrupa’da son dönemde borsa yatırım ürünleri yani ETP’ler ciddi anlamda revaçta… Şu anda borsalarda listelenmekte olan 70’ten fazla ETP bulunurken, hem Bitcoin hem de altın fiyatını ortak olarak takip eden ilk ETP ise BOLD oldu.

Enflasyonun AB içinde her geçen gün rekor kırması, bu tür yatırım ürünlerine olan eğilimi daha da artırabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!