Dünya Günü analistleri, Bitcoin madenciliğinin doğal olarak yeşil enerjiye yöneldiğini söylüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

22 Nisan Dünya Günü ve Bitcoin (BTC) madenciliğini çevreleyen küresel tartışmanın ana konularından biri olan çevresel sürdürülebilirlik ile analistler, endüstrinin doğal olarak daha temiz ve daha ucuz enerji kaynaklarına yönelmeye başladığını söylüyor.

Bitcoin Madencilik Konseyi’nin Ocak ayı raporuna göre, küresel Bitcoin madencilik endüstrisi 2021’in 4. çeyreğine kadar tahmini %58.5 yenilenebilir enerjiyle çalıştı.

Temiz enerji tercihi, çevre bilinci, siyasi baskılar ve sonuçta bir gözün birleşiminden kaynaklanmaktadır. Bu, Bitcoin madenciliğinin çok ötesine geçen, dünyanın dört bir yanındaki elektrik şebekesi sistemlerine yayılan dalgalanma etkilerine sahip olabilecek bir deniz değişikliği ile sonuçlanıyor.

Norveç’teki Bitcoin madencileri, ülkenin hidroelektrik ve diğer yenilenebilir kaynaklara erişimi sayesinde gezegendeki hemen hemen her yerden daha temiz. Aslında, Norveç’in elektriğinin %100’ü yenilenebilir enerjiden üretiliyor.

Norveç’in yılda üretilen 157 terrawatt saat (TWh) gücünün %88’i hidroelektrikten, geri kalanını rüzgar ve termal kuvvet oluşturuyor.

Madenciler, blockchain araştırma firması CoinShares’in verilerine göre, bu yenilenebilir enerjiyi toplam Bitcoin hash oranının yaklaşık %1’ini üretmek için kullanıyor.

Norveç, toplam Bitcoin hash oranının yaklaşık %1’ine katkıda bulunuyor: CoinShares

Mas Nakachi, Miami merkezli XBTO Group’un Bitcoin madencilik operasyonu XBTO’nun genel müdürüdür. 2015 yılında kurulan XBTO’nun madencilik işletmesi yılda 25 milyon dolardan fazla gelir elde ediyor ve tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından güç aldığını iddia ediyor.

“Hidroelektrik, bizim için mevcut olan en güvenilir yenilenebilir enerji kaynaklarından biri” olduğuna inanıyor.

Rüzgar enerjisi hava durumuna ve güneş enerjisi gün ışığına bağlıdır, ancak nehirler her gün tüm gün akabilir – ve çeşitli yerlerde, gerektiğinde jeneratörleri çalıştırmak için fazla enerjiyi depolamanın bir yolu olarak su yoğun olmayan dönemlerde yokuş yukarı pompalanabilir. Nakachi, Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Hidroelektrik gücünden yararlanmak, mümkün olan en verimli madenciliği sürdürmek için etkili bir mekanizma olarak kaldı.”

Şubat ayında yayınlanan bir araştırma ise, Enerji Araştırmaları ve Sosyal Bilimler dergi, “kripto paranın tasarım gereği sürdürülemez” olduğu sonucuna vardı. Nakachi, madencilik operasyonlarının hem ekonomik hem de çevresel açıdan sürdürülebilir bir model geliştirmesi için basit bir yol olduğuna inanıyor:

“Operasyonların çoğuna güç sağlamak için bir tür temiz enerjiye öncelik vermek, uzun vadede başarılı madencilik operasyonları için sürdürülebilir bir modeldir.”

Reklam Alanı

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere, Teksas’ta araştırılan bir başka seçenek de, perakende talebinin yüksek olduğu dönemlerde şebeke üzerindeki stresi azaltmak için kamu şebekesinden geçici olarak kendi temiz enerjisini özel enerji üreticilerinden üretmeye geçebilen esnek veri merkezlerinin kullanılmasıdır. .

İlişkili: Marathon Digital, karbon nötrlüğünü sürdürmek için Montana BTC madenini hareket ettiriyor

Teknoloji girişimcisi ve kendini çevreci ilan eden Daniel Batten, Brave New Coin’in Cuma günü yayınladığı podcast’te Bitcoin madencilik endüstrisinin olumlu bir değişim yaratmasının çok yönlü bir yolunu açıkladı. Batten, Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji santralleri inşa etmeyi teşvik ettiğini ve elektrik şebekelerinin karbondan arındırılmasına yardımcı olduğunu savundu.

Batten, Bitcoin madenciliğinin elektrik talebini ve dolayısıyla yenilenebilir enerji santrallerine yatırımları artırdığına inanıyor. Madencilik, kesintili güç kaynaklarına uygundur ve aşırı yenilenebilir elektrik üretiminden yararlanmak için kolayca uzak yerlere taşınabilir.

Batten’in gördüğü tek sorun, endüstrinin gereken tüm yenilenebilir enerjiyi teşvik edecek kadar büyük olmayabileceğidir:

“Tek gerçek endişem, ‘Bitcoin madenciliği, bu şebekeyi ihtiyacımız olan ölçüde oluşturmamıza yardımcı olmak için yeterli elektrik gerektiriyor mu?’”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!