Dört yıl sonra, Telegram’ın blok zinciri projesi Afrika’da zemin kazanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Gizlilik odaklı mesajlaşma platformu Telegram, The Open Network (TON) adlı blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir bilgisayar ağı teknolojisi oluşturma sürecinde olduğunu duyurduğunda 2018 yılıydı.

Bununla birlikte, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile 1,7 milyar dolarlık ilk madeni para teklifi (ICO) üzerinde Mayıs 2020’ye kadar süren uzun bir dava savaşının ardından, Telegram projeyle bağlarını koparmak zorunda kaldı ve birçok kişinin TON’un bunun için yapıldığına inanmasına neden oldu. .

Bununla birlikte, herkesin beklentilerinden çok uzakta, TON projesi yeni bir yaşam kirası bulmuş gibi görünüyor ve gelişiyor. Yeni başlayanlar için, TON Vakfı kısa süre önce resmi ekosistem fonu olarak TONcoin’i seçtiğini açıkladı ve Huobi Incubator, KuCoin Ventures, MEXC Pioneer Fund, 3Commas Capital, blockchain girişimi dahil olmak üzere sektördeki büyük firmalardan yaklaşık 250 milyon dolarlık bir ilk toplu taahhüt sağladı. Küreler ve TON Madencileri.

Geliştirmenin bir parçası olarak, raporlar, TONcoin’in, bahsi geçen parayı, ödenemez token (NFT), Web3 ve merkezi olmayan finans (DeFi) alanlarındaki geniş bir fırsat yelpazesini keşfetmek için dağıtmak için TON Vakfı ile yakın bir şekilde çalışacağını gösteriyor. çeşitli yeni programların, hibelerin, hackathonların ve daha fazlasının kuluçkalanması ve geliştirilmesi için. Konuyla ilgili olarak TONcoin Fund yönetici ortağı Benjamin Rameau şunları söyledi:

“TON, topluluk tarafından uygulama içi botlar aracılığıyla Telegram entegrasyon çabaları sayesinde milyonlarca kullanıcının erişebildiği ilk blok zinciri ağı olabilir. […] TON sadece insanların Telegram’da kullandığı blok zinciri olmayacak, aynı zamanda insanların çevrimiçi kimliğini tanımlayacak ve tüm Web3 ve Web2 faaliyetleri arasında bir köprü görevi görecek.”

TON’u çevreleyen gelişmeler

Birkaç yıl önce TON ile olan ilişkisini kapattıktan sonra bile, Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, özellikle Telegram’ın TON’un ödeme çözümünü mevcut kullanıcı arayüzüne entegre ettiğini açıkladığı 2021’in 4. çeyreğinde projeye desteğini açıkça dile getirdi.

Ayrıca, TONcoin bağış kampanyasının, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) ve Kongo Cumhuriyeti gibi bir dizi Afrika ülkesinin TON’un hisse ispatını benimseme planlarını açıkladığı gün geldiğinden bahsetmekte fayda var. (PoS) gelecekteki ekonomik ilerlemelerini sağlamak için blok zinciri. Bu noktaya kadar raporlar, DRC’nin TON blok zincirini kullanarak çok amaçlı bir ulusal sabit para yayınlamayı bile düşündüğünü gösteriyor.

Durum hakkında daha iyi bir fikir edinmek için Cointelegraph, TON Vakfı’na ulaştı ve kuruluştan bir temsilci, şirketin şu anda Afrika genelinde çeşitli hükümetler ve yukarıda listelenen üç ülke ile “ileri düzey görüşmelerde” olduğunu belirtti. Ekledi:

“Bu işbirliklerinin amacı, TON blok zincirinde kripto para birimi ve blok zinciri tabanlı çözümlerin benimsenmesini kolaylaştırmaktır. Bu, gelecekteki ekonomik ilerlemeyi yönlendirme planlarının merkezi bir bileşenidir.”

Telegram’ın kurucusu ve TON yazarlarından biri olan Pavel Durov. Kaynak: TechCrunch

Temsilci ayrıca, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin dijital ekonomi bakanı Désiré Cashmir Eberande Kolongele’nin TON blok zincirinde ulusal bir stablecoin’in lansmanını başlatmak istediğini ve milyonlarca vatandaşın hâlâ yaşadığı ülkenin finansal sistemine erişimi demokratikleştirdiğini belirtti. altında ve bankasız. Bu bağlamda, Kolongele şunları söyledi:

“Uygulamaları Telegram platformuyla entegre etme ve mobil kullanıcılara ulaşma yeteneği, kripto para birimi ve blok zinciri dünyasına cesurca adım atarken TON’u bariz bir seçim haline getiriyor.”

TON’un bu hamlelerle uzun vadeli amacı, potansiyel olarak Telegram ile entegre olmak, böylece Afrika’daki kullanıcıların bir düğmeye dokunarak ödemeleri kolaylaştırmasına izin verirken, bu bölgelerde yaşayan insanların gelişen DeFi sisteminden yararlanmalarını sağlamaktır.

Reklam Alanı

Son: Kriptonun vahşi fiyat dalgalanmalarını asimetrik bilgi mi yönlendiriyor?

Son birkaç ay, TON ağının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını ve yol haritasında ortaya konan öngörülen kilometre taşlarının çoğunu karşıladığını görmeye devam etti. Örneğin, TON sözcüsü Cointelegraph’a, TON blok zincirindeki toplam cüzdan adresi sayısının yıl başından bu yana iki katından fazla arttığını ve son zamanlarda 400.000 sınırını aştığını söyledi.

Geçen ay, proje, “Jetton” olarak bilinen, değiştirilemez token standardını tamamladı ve bu, giderek daha fazla yatırımcının – hem perakende hem de kurumsal – projeye yönelmesine neden oldu. Bu noktada, yönetimi altında 10 milyar dolarlık varlığa sahip fintech firması Matrixport tarafından yönetilen bir kripto borsası olan Bit.com, projenin mevcut altyapısını geliştirmek, iyileştirmek ve genişletmek için TON ile stratejik bir ortaklık duyurdu.

Gelecek parlak görünüyor

Son yıllarda, önde gelen kripto para projelerinin büyüyen bir listesi Afrika’ya yayılmaya devam etti. Örneğin, Cardano son birkaç yıldır bölgede oldukça aktif ve şirket kurucusu Charles Hoskinson yakın tarihli bir röportajda önümüzdeki üç yıl içinde kıtadan 100 milyondan fazla kullanıcının DeFi sektörüne girdiğini gördüğünü belirtti.

Benzer şekilde, Ethereum, Stellar ve Celo gibi projeler de Afrika’nın hızla gelişen Web3 ekonomisini şekillendirmek için yarışıyor. Örneğin, Ethereum Vakfı kısa süre önce 6 milyon Kenyalı çiftçiyle ilgili bir sigorta programına önemli finansal kaynaklar ayırdı.

Stellar Development Foundation, yeni Avrupa-Afrika havale koridorlarını başlatmak için Afrikalı tek boynuzlu at Flutterwave ile bir ortaklık, Nijeryalı bir havale platformuna yatırım ve bir havale uygulaması olan Afriex’e yatırım yapan 30 milyon dolarlık bir eşleştirme fonu da dahil olmak üzere birçok girişimi duyurdu. kullanıcıların Nijerya, Gana, Kenya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nden para göndermesine/almasına olanak tanır.

En Son: Web3, içerik oluşturucular ve hayranlar için NFT’ler aracılığıyla hikaye anlatımını nasıl yeniden tanımlıyor?

Bu bağlamda, TON’un önde gelen Afrika ülkeleriyle uzun vadeli, stratejik ortaklıklar kurmaya devam etmesi, yaygın olarak kullanılan bir blok zinciri projesine dönüşmeye devam ediyor. Aslında, Sahra altı Afrika’nın en zengin birincil emtia ekonomilerinden biri olan Kamerun’un posta ve telekomünikasyon bakanı Minette Libom Li Likeng, TON’un ülkesinin ödeme ortamında radikal bir şekilde devrim yaratabileceğine ve finansal kapsayıcılığı henüz olmayan seviyelerde teşvik edebileceğine inanıyor. Bölgede daha önce tanık olunacak.

Benzer şekilde, Kongo Posta, Telekomünikasyon ve Dijital Ekonomi Bakanı Léon Juste Ibombo, TON’un ülkesinde hem hükümette hem de çimde “zenginliğin büyümesi ve yaratılması için paha biçilmez, pratik bir araç” olarak hizmet edebileceği görüşünde. -kök seviyesi. İleriye dönük olarak, TON’ların kullanım durumlarının nasıl gelişmeye devam ettiğini ve projenin kendisini küresel blok zinciri ekosisteminde bir pazar lideri olarak konumlandırıp konumlandıramayacağını görmek ilginç olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!