‘Domuz katliamı’ kripto dolandırıcılığı Silikon Vadisi flört uygulamalarında milyonlar kazanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Silikon Vadisi’ndeki yalnız kalplerin, flört uygulamaları aracılığıyla bir “domuz kesimi” kripto dolandırıcılığı dalgasına kapıldığı bildiriliyor.

Sift güvenlik şirketi Sift için bir araştırmacı, San Francisco’daki flört uygulamalarında kendisine yaklaşan 20 kişiden birinin dolandırıcılık yaptığını tespit etti.

Domuz kesimi veya kasaplık, bir bireyin/grubun kurbanla sahte bir ilişki kurmak için haftalarca veya aylarca uğraştığı ve onları mecazi olarak şişmanlattığı bir dolandırıcılık türüdür. Nihai hedef, kurbanın meşru bir web sitesinin çoğaltılmış bir sürümü aracılığıyla veya çok tehlikeli bir cüzdan adresine para aktararak kriptoya yatırım yapmasını sağlamaktır.

Dolandırıcılar genellikle sohbetleri flört uygulamalarından veya sosyal medyadan WhatsApp gibi şifreli mesajlaşma servislerine kaydırıyor ve çoğu durumda yüz yüze görüşmeden sahte kişiliklerini gerçekçi göstermek için günlük sayısız saatlerce sohbet ediyor.

San Francisco Examiner’ın 2 Haziran tarihli raporu, dolandırıcılık nedeniyle toplam 2,5 milyon dolar kaybeden, anonimlik amacıyla Cy ve R olarak adlandırılan nispeten teknoloji meraklısı iki kişinin hesaplarını detaylandırdı. Her ikisi de artık Global Anti Scam Organizasyonu tarafından her hafta “en az iki veya üç yeni üye” gören bir çevrimiçi destek grubunun üyesi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), bu tür vakaların yerel bölgede “yükselen bir trendin” parçası olduğunu bildiriyor.

FBI, Nisan ayında kripto-romantizm dolandırıcılığı ve domuz katliamı hakkında genel bir uyarı göndererek, İnternet Suçları Şikayet Merkezi’nin 2021’de 4.300’den fazla şikayet aldığını ve bunun sonucunda 429 milyon dolardan fazla zarara yol açtığını belirtti. Dolandırıcılığın ilk olarak 2019’un sonlarında Çin’de ortaya çıktığını, ancak o zamandan beri ABD’de daha yaygın hale geldiğini belirtti.

Bay Area’dan bir BT yöneticisi olduğu için özellikle R’nin durumu dikkate değerdir, çünkü ilk kez LinkedIn aracılığıyla kendisine ulaşıldıktan sonra dolandırıcılık nedeniyle yaklaşık 1,3 milyon dolar kaybetmiştir.

R, bilgisayar teknolojisinde çok tecrübeli olmasına rağmen, dolandırıcının profesyonel profilinin Çin’de mezun olduğu aynı en iyi teknoloji üniversitesinin mezunları olarak listelenerek güvenini kazanmayı başardığını belirtti.

Konuşma WhatsApp’a taşındıktan sonra, dolandırıcı bir ay boyunca çalıştı ve sonunda R’yi fonlarını çaldıran şüpheli bir web sitesi aracılığıyla kriptoya yatırım yapmaya ikna etti.

“Teknoloji kullandığım için başıma gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Yazılım yazdım.”

Bir emlak analisti olan Cy, iki ay içinde 1.2 milyon dolar kaybetti ve intihar düşüncelerine maruz kaldıktan sonra psikiyatrik tedavi gördü.

Reklam Alanı

İlişkili: ‘Evet!’ Elon Musk, kullanıcıları en son derin sahte kripto dolandırıcılığına karşı uyardı

“Paradan fazlasını kaybettim. Kendime olan güvenimi kaybettim” dedi Cy. “Ailemin hayatını mahvettim.”

Küresel Dolandırıcılıkla Mücadele Örgütü, Silikon Vadisi çalışanlarının teknoloji bilgisine aşırı güven, pandeminin bir sonucu olarak yalnızlık ve kriptoya maruz kalma konusundaki ilgi nedeniyle giderek daha fazla bu dolandırıcılık kurbanı olduğuna inanıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!