Depegging finansal istikrar için gerçek bir tehdit mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bu hafta, stabilcoinlerin beklenmedik bir depeg yeteneği gösterdiği hafta olarak hatırlanacak. Terra’nın TerraUSD (UST) fiyatı, hem kripto hem de finansal piyasalardaki genel çöküşün ardından şok edici bir şekilde 0.29 $’a düştü, ancak aynı zamanda stabilcoinlerin nişinin de başıydı, Tether (USDT) ise dengeyi kaybetti ve kısa bir süre için 0.96 $’a düştü.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, stabilcoinlerin piyasa büyüklüğü göz önüne alındığında, depegging’in Amerika’nın finansal istikrarı için bir tehdit oluşturmadığına dair herkesi temin etmenin gerekli olduğunu düşündü. Aynı zamanda, yasa yapıcıları riskleri ele almak için stablecoin’ler üzerinde “tutarlı bir federal çerçeve” geliştirmeye çağırdı. Çok dikkatli olamazsın, değil mi?

Ancak Komisyon Üyesi Hester Peirce, deneyler için bir ruh halinde görünüyor. Crypto Mom olarak bilinen Stablecoinlerin kendi düzenleyici çerçevelerine sahip olmaları gerekirken, düzenleyicilerin başarısızlığa yer açması gerektiğini belirtti, “Çünkü bu açıkça yeni şeyler denemenin bir parçası.”

Halk desteği, halk rostosu

Stabilcoinlere en yakın analog olan merkez bankası dijital para birimi (CBDC), en azından politika yapıcıların planlarında yavaş yavaş ilerliyor. İsrail Bankası, bir noktada durdurulan ancak geçen yıl yeni bir test aşamasına giren “dijital şekel” girişimine halkın desteğiyle övündü. Bu anlamda, halka dijital euro için çeşitli anonimlik seçenekleri sunmaya devam eden Avrupa Merkez Bankası için övünecek pek bir şey yok.

okumaya devam et

BM yanlısı kripto nasıl edinilir

Büyük uluslararası kuruluşlardan kripto piyasasının baskı altına alınmasıyla ilgili herhangi bir endişe duymamız pek sık rastlanan bir durum değil. Dolayısıyla ödül, özel dijital para birimlerinden CBDC’sine, eNaira’ya kadar herhangi bir rekabeti ortadan kaldırmak için o kadar zorlayan Nijerya Merkez Bankası’na (CBN) gidiyor, Birleşmiş Milletler ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri. Operasyon ve Geliştirme (OECD) şunları kabul etmek zorunda kaldı: “Kısıtlamalar fintech endüstrisindeki doğrudan yabancı yatırımları felce uğrattı ve sektörden geçimini sağlayan milyonlarca genç Nijeryalıyı olumsuz etkiledi.” Sorun şu ki, CBN’yi çok fazla rahatsız etmiyor gibi görünüyor.

okumaya devam et

Avcılara vergi yok

Bazıları inovasyonu sürdürmeye çalışırken, diğerleri sahipleri için hayatı kolaylaştırıyor. Almanya Maliye Bakanlığı yeni kripto para vergi yönergeleri yayınladı. Buna göre, satın alma tarihinden 12 aydan fazla bir süre sonra Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) satan kişiler, kâr elde etmeleri durumunda satış vergilerinden sorumlu olmayacaklardır. Ayrıca, yeni basılmış BTC’yi satın alan Bitcoin madencileri, bir yıllık elde tutmanın ardından vergi ödemelerinden de feragat etmiş olacak.

okumaya devam et

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!