Değerlendirilen yargı bölgelerinin yarısında ‘yeterli yasalar ve düzenleyici yapılar’ yok – FATF

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Mali Eylem Görev Gücü veya FATF, sanal varlık hizmeti sağlayıcıları (VASP’ler) bulunanlar da dahil olmak üzere birçok ülkenin, Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) standartlarına uymadığını bildirdi.

Salı günü yayınlanan “FATF Standartlarına Uygunluk ve Etkinlik Durumu” konulu bir raporda kuruluş, 120 ülkedeki değerlendirilen yargı bölgelerinin %52’sinin riskleri değerlendirmek ve şirketlerin gerçek hak sahiplerini doğrulamak için “yeterli yasalara ve düzenleyici yapılara” sahip olduğunu söyledi. . Ayrıca FATF, ülkelerin sadece %9’unun bu alanda “önemli ölçüde etkili” olduğunu bildirdi.

FATF raporunda, “Ülkelerin çabalarına öncelik vermeleri ve tüzel kişiler ve düzenlemelerle ilgili bilgilerin kaydedilmesi, raporlanması ve doğrulanmasında iyileştirmeler göstermeleri gerekiyor” denildi. Hamiline yazılı paylar ve vekil ilişkileri gibi yüksek riskli faaliyetlerin azaltılması için yetkili makamların doğru ve güncel bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilmesi gerekmektedir.

Rapora göre, FATF, VASP’lerin AML ve CFT yönergelerine uygun olmasını sağlamak için “çok çeşitli denetim önlemlerini içeren etkili bir denetim ve uygulama sistemi” oluşturmayı amaçladı. Kuruluş, bu tür firmalar üzerindeki denetiminin, potansiyel olarak yasa dışı işlemlerle uğraşmaya yanıt olarak riskleri değerlendirmeyi ve tehditleri azaltmayı amaçladığını söyledi.

İlişkili: FATF, kripto servis sağlayıcıları için kılavuzda DeFi’yi içeriyor

FATF yönergeleri uyarınca, belirli yargı alanlarında faaliyet gösteren VASP’lerin lisanslı veya kayıtlı olması gerekir. Kuruluş, izlenen 120 ülkeden Birleşik Arap Emirlikleri, Malta, Cayman Adaları ve Filipinler dahil olmak üzere Mart ayında AML ve CFT ile ilgili “stratejik eksiklikler” tespit etti. Birçok ülke, birçok kripto ve blok zinciri firması için bir zorunluluk haline gelen organizasyonun Seyahat Kuralına uygun olarak FATF standartlarını uyguluyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!