DeFi protokolleri, CEX’ler üzerinde hasara yol açan kripto çökmesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Pazartesi günü, piyasalarda yoğun bir kripto para satışı, hem projeler hem de kuruluşlar için önemli dalgalanmalara neden oldu. Popüler merkezi olmayan finans veya DeFi, borç verme protokolü Aave’de (AAVE), kullanım oranları neredeyse tüm stablecoin borçlanmalarında düştü. En önemlisi, Binance USD (BUSD) için borçlanmalar, Mayıs ayındaki en yüksek %80’e kıyasla şimdi sadece %30’da duruyor.

Kullanım oranı, ödünç alınan fonların yatırılan fonlara oranıdır. Borçluların Aave’de bir kredi almadan önce dijital varlık teminatı göndermeleri gerektiğinden, kullanıcılar muhtemelen tasfiyeyi önlemek için Monda’nın satışları ışığında toplu olarak geri çekiliyor. DeFi Llama’dan elde edilen veriler, Aave’nin kilitli toplam değerinin geçen Ekim ayında 33,51 milyar dolardan 8,11 milyar dolara düştüğünü gösteriyor.

CryptoRank Platformuna göre, genel DeFi protokollerinde TVL, düşmüş Kısmen sermaye kaçışı ve dijital varlıkların değerindeki düşüş nedeniyle Nisan ayının sonundan bu yana %55 arttı. Şu anda, Ethereum (ETH) blok zincirinde bulunan 72 milyar dolar ile 115,7 milyar dolar değerinde fon kaldı. Bu, Kasım 2021’de tanık olunan 303.9 milyar dolarlık en yüksek TVL’nin bir kısmını temsil ediyor.

Hafta sonu kripto para borsası Crypto.com ilan edildi zor piyasa koşullarını gerekçe göstererek kurumsal işgücünün 260’ını veya %5’ini işten çıkardığını bildirdi. Daha geçen ay şirket, popüler kripto destekli banka kartı için ödülleri önemli ölçüde azalttığını da belirtti. Harcamalar için yıllık nakit geri ödeme APY’lerinin, stake edilmemiş varlıkları olan kart sahipleri için %2’den %8’e, sadece %0 ila %2’ye düşürüldüğü bildirildi.

Pazartesi sabahı kurucular tarafından yayınlanan duygusal bir mesajda BlockFi, 850 kişilik kadrosunun %20’sini işten çıkardığını da duyurdu. Firma, karar verirken uzun vadede karlılık hedeflerine ulaşma ihtiyacından bahsediyor. Benzer şekilde, kripto para borsası Coinbase, işe alım dondurma süresini uzatmaya karar verdi ve iş tekliflerini yüzlerce yeni işe alım için iptal etti. CEO’su Brian Armstrong, borsayı çevreleyen iflas koruma korkuları arasında “fonların güvende” olduğunu söyledi. Diğer büyük kripto firmalarının, devam eden ayı piyasasının ortasında çalışanlarının %10’unu kestiği bildiriliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!