DeFi, blok zincirinde borç verme yollarını dönüştürüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Merkezi olmayan finans (DeFi) dünyası, doğası gereği güvenilmez çalışma şekli ve sermayeye erişim kolaylığı sayesinde, küresel finansal borç verme alanının önemli bir bölümünü kapsayacak şekilde kademeli olarak genişlemektedir. Kripto ekosistemi, piyasa değeri ile 2 trilyon dolarlık bir endüstri haline geldiğinden, blok zinciri teknolojisindeki gelişen inovasyon sayesinde yeni ürünler ve teklifler ortaya çıktı.

Borç verme ve borçlanma, özellikle DeFi’nin ortaya çıkmasıyla birlikte kripto ekosisteminin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Borç verme ve borçlanma, geleneksel finansal sistemin temel tekliflerinden biridir ve çoğu insan ipotek, öğrenci kredisi vb. terimlere aşinadır.

Geleneksel borçlanma ve borç vermede, borç veren borçluya borç verir ve risk alma karşılığında faiz kazanırken, borçlu gayrimenkul, mücevher vb. varlıkları krediyi almak için teminat olarak sağlar. Geleneksel finansal sistemdeki bu tür bir işlem, bir kredi onaylanmadan önce Müşterinizi Tanıyın ve kredi puanları gibi arka plan kontrolleri yaparak kredi vermeyle ilgili riskleri en aza indirmek için önlemler alan banka gibi finansal kuruluşlar tarafından kolaylaştırılır.

İlişkili: Likidite bugüne kadar DeFi’nin büyümesini sağladı, peki gelecekteki görünüm nedir?

Borçlanma, borç verme ve blok zinciri

Blok zinciri ekosisteminde, borç verme ve ödünç alma faaliyetleri, bir işleme dahil olan tarafların akıllı sözleşmeler aracılığıyla bir aracı veya finansal kurum olmadan doğrudan birbirleriyle anlaşabilecekleri, merkezi olmayan bir şekilde gerçekleştirilebilir. Akıllı sözleşmeler, bir işlemin kurallarının içlerine yerleştirildiği (kodlandığı) belirli bir mantığa sahip, kendi kendini yürüten bilgisayar kodlarıdır. Bu kurallar veya kredi koşulları, sabit faiz oranları, kredi tutarı veya sözleşme bitiş tarihi olabilir ve belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülür.

Krediler, diğer varlıklar karşılığında bir DeFi platformunda teminat olarak kripto varlıkları sağlanarak elde edilir. Kullanıcılar, paralarını bir DeFi protokolü akıllı sözleşmesine yatırabilir ve borç veren olabilir. Karşılığında, bir kaç isim vermek gerekirse, CTokens for Compound, aTokens for Have veya Dai for MakerDao gibi protokole yerel jetonlar verilir. Bu jetonlar, anaparayı ve daha sonra kullanılabilecek faiz tutarını temsil eder. Borçlular, DeFi protokollerinden birinden ödünç almak istedikleri diğer kripto varlıkları karşılığında teminat olarak kripto varlıkları sağlar. Genellikle, krediler, merkezi olmayan finansmanla ilişkili beklenmeyen giderleri ve riskleri hesaba katmak için fazla teminatlandırılmıştır.

İlişkili: Kripto kredisi mi almak istiyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler

Borçlanma, borç verme ve toplam değer kilitlendi

Merkezi olmayan dünyada çeşitli platformlar aracılığıyla ödünç verilebilir ve ödünç alınabilir, ancak bir protokolün performansını ölçmenin ve doğru olanı seçmenin bir yolu, bu tür platformlarda kilitlenen toplam değeri (TVL) gözlemlemektir. TVL, akıllı sözleşmelerdeki varlıkların bir ölçüsüdür ve TVL ne kadar yüksek olursa, protokol o kadar güvenli hale geldiğinden DeFi protokollerinin benimsenme ölçeğini değerlendirmek için kullanılan önemli bir göstergedir.

Akıllı sözleşme platformları, kripto ekosisteminin önemli bir parçası haline geldi ve daha düşük işlem maliyeti, daha yüksek uygulama hızı ve daha hızlı ödeme süresi şeklinde sunulan verimlilikler nedeniyle ödünç almayı ve ödünç vermeyi kolaylaştırıyor. Ethereum, baskın bir akıllı sözleşme platformu olarak kullanılır ve aynı zamanda akıllı sözleşmeleri tanıtan ilk blok zinciridir. DeFi protokollerindeki TVL, Ocak 2021’de sadece 18 milyar dolardan Mayıs 2022’de 110 milyar doların üzerine çıkarak %1.000’in üzerinde büyümüştür.

DeFi, blok zincirinde borç verme yollarını dönüştürüyor

Ethereum, DefiLlama’ya göre 114 milyar dolarla TVL’nin %50’sinden fazlasını kaplıyor. Birçok DeFi ödünç verme ve ödünç alma protokolü, ilk hamle avantajı nedeniyle Ethereum’un üzerine inşa edilmiştir. Bununla birlikte, Terra, Solana ve Near Protocol gibi diğer blok zincirleri, Ethereum’a göre daha düşük ücretler, daha yüksek ölçeklenebilirlik ve daha fazla birlikte çalışabilirlik gibi belirli avantajlar nedeniyle çekişi artırdı.

Aave ve Compound gibi Ethereum DeFi protokolleri, en önde gelen DeFi ödünç verme platformlarından bazılarıdır. Ancak geçen yıl önemli ölçüde büyüyen bir protokol, Terra blok zincirine dayanan Anchor’dur. TVL’ye dayalı en iyi DeFi ödünç verme protokolleri aşağıdaki grafikte görülebilir.

DeFi, blok zincirinde borç verme yollarını dönüştürüyor

DeFi platformları tarafından sağlanan şeffaflık, herhangi bir geleneksel finans kurumu tarafından benzersizdir ve ayrıca izinsiz erişime izin verir, bu da kripto cüzdanı olan herhangi bir kullanıcının dünyanın herhangi bir yerinden hizmetlere erişebileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, DeFi ödünç verme alanının büyüme potansiyeli çok büyüktür ve Web3 kripto cüzdanlarının kullanımı ayrıca DeFi katılımcılarının varlıkları üzerinde kontrol sahibi olmalarını ve blok zinciri mimarisi tarafından sağlanan kriptografik güvenlik sayesinde verileri üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Reklam Alanı

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Neeraj Khandelwal Hintli bir kripto borsası olan CoinDCX’in kurucu ortağıdır. Neeraj, kripto ve blok zincirinin geleneksel finans alanında bir devrim yaratabileceğine inanıyor. Kriptoyu küresel izleyiciler için erişilebilir ve kolay hale getiren ürünler oluşturmayı hedefliyor. Uzmanlık alanları kripto makro alanında yer alır ve diğerlerinin yanı sıra CBDC’ler ve DeFi gibi küresel kripto gelişmelerine de keskin bir bakış açısına sahiptir. Neeraj, prestijli Hindistan Bombay Teknoloji Enstitüsü’nden elektrik mühendisliği diplomasına sahiptir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!