De Beers’ın elmas üretimini güçlendirmek için Blockchain teknolojisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Küresel elmas madenciliği firması De Beers, elmas üretimini ve dağıtımını yönetmek için tescilli bir blockchain destekli platform başlattı.

Firma, dünya çapında elmas madenciliğini, üretimini ve dağıtımını izlemek, kaydetmek ve yönetmek için uzun süredir bir blok zinciri sistemi üzerinde çalışıyor. Tracr platformu ilk kez 2018’de denendi ve test edildi ve şirket sonunda platformu daha geniş elmas madenciliği endüstrisine hizmet edecek ölçekte piyasaya sürdü.

De Beers, sistemi zaten küresel operasyonlarına dahil etti ve değer bazında elmas üretiminin %25’inin 2022’nin ilk üç Manzarası için Tracr’da kayıtlı olduğunu tahmin ediyor. Elmas endüstrisinde, bir Görüş, bir satış etkinliği ve satın alınacak ilgili bir çok elmas için toplu bir terimdir.

Platform, elmas endüstrisi üreticilerine ve perakendecilerine bir elmasın kaynağının kurcalanmaya karşı korumalı kayıtlarına erişim sağlayacak. Seyirciler, yani ham elmasların toplu alım yetkisi olan şirketler, elmas kimlik bilgilerinin değişmez kaydından yararlanacak ve bu da perakendecilere bir elmasın soy ve menşei konusunda ek güvence sağlayacaktır.

De Beers, yüksek üretim dönemlerini karşılamak için ölçeklenebilmek için platformun performansını lanse etti. Tracr, bu süreçte tarihsel olarak darboğazlara neden olan büyük hacimli verilerle mücadele ettiği için eleştirilen merkezi platformlara yapılan büyük bir yükseltme olan platforma haftada bir milyon elmas kaydedebilecek.

Birçok blockchain destekli sistemde olduğu gibi Tracr, şirketlerin ve kullanıcıların elmas verilerine izin, kullanım ve erişimi kontrol etmelerine izin verecek. Bu, diğer blok zinciri ağlarındaki geleneksel bir düğüm operatörü gibi, her kullanıcıya platformun kendi dağıtılmış versiyonu verildiğinde, bireysel bir seviyeye iner.

Gizlilik ve güvenlik, elmas endüstrisinin devam eden işleyişi için çok önemlidir. Tracr’ın blok zinciri tabanlı sistemi aynı zamanda platformdaki her işlemin değişmez olmasını sağlar ve elmas değer zincirinde hareket ederken verilerin kurcalanması tehdidini ortadan kaldırır.

2021’de Antwerp World Diamond Center (AWDC) ve Bain & Company, sektör için önemli eğilimleri ve önümüzdeki on yıl için bir görünümü vurgulayan en son Diamond Industry raporunu yayınladı.

Önemli bir paket, sürdürülebilirlik ve sosyal tüketiciliğe artan bir odaklanmaydı. Rapor, tüketicilerin çevre koruma, çatışmasız tedarik zincirleri ve madencilik operasyonlarının karbon ayak izi konusunda çok daha bilinçli olduğunu belirtti.

İlişkili: Chainlink, Latin Amerika emlak platformuna güç verecek

De Beers Group CEO’su Bruce Cleaver, tüketici davranışları koruma ve çevre dostu operasyonlarla uyumlu hale geldiğinden, Tracr’ın sektöre sunulmasının doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Cleaver, teknolojinin doğal elmaslara daha fazla güven sağladığını ve “standartları geliştirecek ve son müşterilerimize sunabileceğimiz şeylere dair beklentileri yükseltecek teknolojik dönüşümün” bir katalizörü haline geldiğini görmeyi umuyor.

Reklam Alanı

İlginç bir şekilde, AWDC ve Bain raporuna göre 2020’de ham elmas üretiminde artış gören tek ülke Güney Afrika olurken, Botsvana, Angola ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti hafif düşüşler gördü.

Botsvana Maden ve Enerji Bakanı Lefoko Moagi, Tracr sisteminin endüstrinin COVID-19 pandemisi tarafından yönlendirilen ekonomik belirsizlikte gezinmeye devam etmesine yardımcı olacağına inanıyor.

“Pırlantanın kökenine olan güven son derece önemlidir ve elmas endüstrisine yeni faydalar sağlayan ve tüketicilere daha fazla güvence veren bu yeni programın piyasaya sürülmesini dört gözle bekliyoruz.”

Forbes Blockchain 50’de listelenen şirketlerin yarısından fazlasının yeni çağ sistemleri ve platformları geliştirmek için teknolojiyi benimsemesiyle Blockchain teknolojisi, küresel lojistik ve tedarik zinciri endüstrisinin dönüşümünde zaten büyük bir rol oynamıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!