Crypto’nun kullanımları ve kötüye kullanımları: Binance-Reuters tartışması soruları gündeme getiriyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto borsası Binance, neredeyse 2017 başlangıcından bu yana tartışmalara yol açtı ve beş yıl sonra çöpler devam ediyor. 6 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Binance Holdings’in dijital jetonlarını piyasaya sürerken Amerika Birleşik Devletleri menkul kıymet kurallarını ihlal edip etmediğini araştırdığı bildirildi. Bu arada, aynı gün Reuters, “Kripto devi Binance nasıl bilgisayar korsanları, dolandırıcılar ve uyuşturucu kaçakçıları için bir merkez haline geldi” başlıklı 4.700 kelimelik keskin bir “özel rapor” yayınladı.

Binance, neredeyse anında kendi blog gönderisiyle Reuters’e yanıt verdi ve “veri toplayan, düzenleyicilerden uygun şekilde doğrulanamayan ‘sızıntılara’ güvenen ve şöhret veya finansal kazanç için kripto paranoya kültüne beslenen yazarlar ve uzmanlar hakkında” uyarıda bulundu. İyi bir önlem olarak, Binance sözcüsü Patrick Hillman’ın yanıtlarıyla birlikte Reuters muhabirleri Angus Berwick ve Tom Wilson’dan özel raporları için aldığı kapsamlı bir soru listesi olan “Reuters ile E-posta Değişimimiz”i yayınladı.

Sonuç olarak, farklı sektörlerden iki ağır siklet arasındaki donnybrook, yalnızca kripto sektörünün en büyük borsası olan Binance hakkında değil, aynı zamanda kara para aklamanın ne ölçüde bir kripto sektörü sorunu olduğu ve bunun ne anlama geldiği de dahil olmak üzere küresel endüstri hakkında bazı soruları gündeme getirdi. endüstrinin en iyi sağlayıcılarından biri, düzenleyiciler ve araştırmacı gazetecilerle sürekli sıcak su içinde mi?

Belki Binance haksız yere hedef alınıyor, ancak değilse, tüm kripto para birimi ve blok zinciri oyuncuları, şimdi bir dönek oyuncunun eylemleriyle katranlanıyor mu?

Rapor yayınlandıktan sonra, diğer tarafların bulgularına el koyduğunu söylemekte fayda var. Örneğin, New York Times köşe yazarı Paul Krugman, bir görüş sütununda bir sınıf olarak kripto para birimlerinin gerçekten ne için iyi olduğunu sordu:

“Tamam, suçlular kriptoyu faydalı buluyor gibi görünüyor; Yakın tarihli bir Reuters soruşturması, kripto borsası Binance’in son beş yılda en az 2,35 milyar dolarlık yasadışı para akladığını ortaya çıkardı. Ama meşru uygulamalar nerede?”

Kripto para aklama sorunu yaşıyor mu?

Reuters’in belirlediği 2017’den 2021’e kadar “hackler, yatırım dolandırıcılıkları ve yasadışı uyuşturucu satışlarından kaynaklanan” 2.35 milyar dolar çok para gibi görünüyor – ama gerçekten, en azından 1 trilyon dolarlık bir endüstri bağlamında mı?

Analitik firması Chainalysis, 2021’deki tüm kripto işlemlerine baktı ve “yasadışı işlem hacminin ham değerinin şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen” yalnızca %0,15’inin yasadışı adresleri içerdiğini buldu. Üstelik, kripto para faaliyetini gölgede bırakan Birleşmiş Milletler’e göre, bir yılda küresel olarak aklanan para miktarı – sadece kripto sektöründe değil – küresel GSYİH’nın %2-5’i kadar, 800 milyar dolar ile 2 trilyon dolar arasında bir yerde.

Yine de, belki de mesele bu değil. Hammer Execution danışmanlık firmasının avukatı ve müdürü Markus Hammer, “Bitcoin’in ilk günlerinden beri kripto paranın kendi başına kara para aklama aracı olma ününe sahip olduğunu ve haklı olarak da öyle olduğunu unutmayalım” dedi. Cointelegraph. Artık durum böyle değil. Hammer’ın görüşüne göre sektör, Kara Para Aklamayı Önleme (AML) önlemleriyle artık geleneksel finans dünyasındakilerden tartışmasız daha da etkili olan hareketini oldukça iyi bir şekilde temizledi. Bununla birlikte, “kripto itibarının en başından beri bu anlamda olumsuz olduğu” gerçeğini aşmak mümkün değil.

Algı önemlidir ve bu bağlamda Binance, düzenleyici cephede gerçekten yardımcı olmadı. Hammer, Binance’in endüstrinin itibarına herhangi bir kalıcı şekilde zarar verdiğini söyleyecek kadar ileri gitmese de, bazen durum bilgisi olmayan borsa, uyumluluk alanında açıkça “erken benimseyen” değildi. Evet, yanlış davranışı nedeniyle dikkat çekti, ancak belki de boyutu nedeniyle – düzenleyiciler bir örnek vermek için büyük bir kripto borsası arıyor olabilirler.

Son: Blockchain’in potansiyeli: Yapay zeka, merkezi olmayan defteri nasıl değiştirebilir?

Rutgers Business School’da fintech öğretim üyesi olan Merav Ozair, kara para aklama ile ilgili olarak, kripto endüstrisinin “sayıları çok büyük değil”, Cointelegraph’a “ancak biz de onların büyümesini istemiyoruz” dedi. Binance, endüstrinin en büyük borsasıdır ve “onların daha iyi uyumluluğa sahip olmalarını istiyoruz.” Binance’in Müşterini Tanı (KYC) ve AML düzenlemelerini küresel olarak benimseyen son büyük kripto borsalarından biri olması onu rahatsız ediyor – bir endüstri lideri olarak ilk örnek oluşturanlardan biri olmalılar.

Reklam Alanı

Binance dolaylı mevduatlardan sorumlu mu?

Binance, kendi adına, kara para aklama sorunu olduğunu reddediyor. Binance ve Reuters gazetecileri arasında yayınlanan e-posta alışverişinde kara para aklamanın gerçek doğası ve Binance’in dolaylı mevduatlar için ne ölçüde suçlandığı konusunda belirgin bir anlaşmazlık ortaya çıktı.

Binance, Reuters gazetecilerine, örnek olarak bir darknet uyuşturucu satan web sitesi Hydra’yı kullanan varsayımsal bir senaryo sunarak, “Binance’a yöneltilen sorular boyunca, Reuters doğrudan ve dolaylı maruziyeti birleştirdi,” dedi:

“Bilinen bir Hydra satıcısı Hydra’da bir şeyler satıyor ve cüzdanına 1 BTC alıyor. Daha sonra bu BTC’yi, yasa dışı olması gerekmeyen herhangi bir nedenle başka birine gönderirler. Bu kişi daha sonra BTC’nin bir kısmını geçmişini bilmeyen başka birine aktarır. Bu üçüncü kişi daha sonra bunun bir kısmını Binance hesabına yatırır. Binance artık Hydra’ya dolaylı olarak maruz kalıyor.”

Binance, Hydra ile ilgili olarak KYC/AML sorumluluğu olmadığını iddia ediyor. Dolaylı mevduatları kontrol edemez. Annerton hukuk firmasının ortağı Alireza Siadat, Cointelegraph’a “Bu kesinlikle doğru” dedi. “Mevcut KYC gereksinimleri, kullanıcı bir hesap açarken yükümlü kişinin bir KYC ve bir kimlik çalıştırmasını gerektiriyor.” Şartlar ve koşullar, kullanıcıdan hesabı üçüncü şahıslar adına değil, yalnızca kendi amaçları için kullanmasını ister. Ancak yasa, hesabı açan kişinin hesabı kullanan ve işlemi yapan aynı kişi olup olmadığını doğrulamak istemiyor” dedi.

Yine de, bir takas daha fazlasını yapabilir, dedi Ozair. Yasa dışı fonlar, A Kişisinden B Kişisine, C ve D Kişisine kadar dolaylı olarak bir borsaya gelebilir ve evet, borsa aslında yeni hesabı açan D Kişisini kontrol etmekten sorumludur – A, B ve C değil. Ancak, D kişisi ile uğraşırken yine de antenini açık tutmalı. Bu kişi şüpheli bir bölgeden mi geliyor yoksa kötü aktörlerle ilişkili olduğu bilinen bir IP adresinden mi geliyor? Potansiyel olarak bir kripto karıştırıcısı var mı? Özair, “Anlamanın yolları var” dedi.

Gizlilik madeni para bilmecesi

Binance ve Reuters arasındaki önemli e-posta alışverişinin önemli bir kısmı, Binance’in 2017’den beri borsasında desteklediği bir gizlilik madeni parası olan Monero’ya (XMR) ayrıldı. Monero ve diğer gizlilik madeni paraları tarafından sunulan neredeyse tamamen anonimlik, onları kara para aklama için kullanışlı hale getiriyor ve bu nedenle bazı ülkeler onları yasakladı ve diğer kripto borsaları onları desteklemiyor. Örneğin Monero, Coinbase veya Gemini’de alınıp satılamaz.

Reuters, kendi adına, karanlık ağ forumlarını bu korkuların haklı olduğuna dair kanıtlar aradı ve raporuna göre “20’den fazla kullanıcının yasadışı uyuşturucu satın almak için Binance’de Monero satın almak hakkında yazdığını” buldu. Ve “XMR, Dark web’de uyuşturucu satın alan herkes için çok önemlidir” yazan bir kullanıcıyı içeriyordu.

Monero gibi özel paralarda kullanılan halka imzalarının bir diyagramı. Kaynak: StackExchange

Reuters, Binance’e özellikle Monero’dan bahseden yarım düzine yazılı soru sordu. Binance, bunların çoğuna özel olarak yanıt vermemeyi tercih etti, ancak daha genel olarak, “Kullanıcıların mahremiyete ihtiyaç duymasının birçok meşru nedeni var – örneğin, otoriter rejimlerdeki STK’ların ve muhalif grupların fonlara güvenli erişimi engellendiğinde” şeklinde yanıt verdi. Ayrıca Binance’in “yasadışı uyuşturucu almak veya satmak için kripto, blok zincir teknolojisi veya nakit kullanan herkese karşı” durduğunu da ekledi.

Gizlilik sorusu, kripto borsalarının mücadele etmeye devam ettiği bir sorudur. Ozair’e göre, gizliliği korumak ve yasa dışı işlemlere izin vermek arasında her zaman ince bir çizgi vardır, “ve ekosistem bunu açıklamak için çok çalışıyor”, Hammer geçerken şunları kaydetti: “Binance’in Monero gibi gizlilik paralarını kabul etmeye devam etmesi. kendisi.” Reuters’in XMR bulgularının, suistimalin kesin kanıtı değil, anekdot niteliğinde olduğu vurgulanmalıdır.

Marjinal gelişim?

Başka yerlerde, bazıları Binance’in nihayet uyumluluk konusunda ciddileştiğine dair kanıtlar görüyor.

Siadat, Cointelegrph’e “Geçtiğimiz 8 ayda Binance, küresel düzeyde AML uyumlu olma çabalarını artırdı” dedi. “Fransa’da Binance kısa süre önce bir dijital varlık hizmet sağlayıcısı olarak başarılı bir şekilde kaydoldu.” Bu, sanal varlık hizmet sağlayıcı kaydı olarak da bilinen bir AML kaydıdır, başvuranın kurumsal yapısı ve AML gerekliliklerine tam uyum konusunda tam şeffaflık göstermesi gerektiğini açıkladı.

Borsanın kasıtlı olarak Fransa ve Almanya gibi güçlü düzenleyici ortamlara sahip yargı bölgelerini seçtiğine inanan Siadat, “Binance şu anda Almanya’da da tam olarak regüle edilmeyi hedefliyor” diye ekledi, “küresel düzenleyicilere FATF tavsiyelerine ve küresel ölçekte uymaya hazır olduğunu göstermek için. AML kuralları.”

Kadro da eklemeye başladı. Ağustos 2021’de, eski ABD Hazine müfettişi Greg Monahan’ı küresel kara para aklama raporlama görevlisi olarak işe alırken, Mayıs ayında eski bir California federal savcısı olan Joshua Eaton’ı ilk genel danışman yardımcısı olarak getirdi.

Hammer, şirketin sorununun daha temel olabileceğini belirtti: Başlangıçta tasarlandığı gibi platformu ve iş modeli, mevcut finans endüstrisini atlamak içindi. “Yine de, platformlarının hala açıkça merkezi olduğunu ve diğer şeylerin yanı sıra fiat rampaları sağladığını gözden kaçırdılar.” Bu fiat rampaları, düzenleyici gözetimin “er ya da geç” geleceği anlamına geliyordu.

Böyle bir altyapıyı, iş modelini ve kurum kültürünü kısa sürede değiştirmenin, “büyük cepler ve uzman bir ekibin işe alınmasıyla bile” çok zor olacağını söyledi.

Doğru kullanım durumları nerede?

Ekonomist Krugman’ın kripto para birimleriyle ilgili daha büyük sorusuna ne dersiniz? “Meşru uygulamalar nerede?” Bitcoin’in ortaya çıkışından yaklaşık bir düzine yıl sonra böyle bir soru sormak adil mi?

Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü Carol Alexander, Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Bazı saygın ekonomistlerin kripto para birimlerinin meşru uygulamalarının eksikliği hakkında neden kapsamlı ve yanıltıcı açıklamalar yaptığını anlayamıyorum” dedi. Nihayet:

“DOT, Polkadot ve SOL, Solana vb. için ne ise, Ethereum’un işleyişi için eter esastır. Bu katman-1 blok zincirleri zaten internetimizin düzgün işleyişinin temelini oluşturur ve onlar olmadan, küresel ekonominin geniş alanları çökerdi. ”

“Fungible olmayan tokenler de burada kalacak” diye ekledi ve çoğu, faydalı kamu amaçlarına hizmet edecek. “Resimler ve müzik gibi gerçek varlıkların mülkiyetinin halka açık blokajlarda akıllı sözleşmeler olarak kaydedilmesi, aslında dolandırıcılığı önler ve sanatçıların uygun telif hakları almasına olanak tanır. Akıllı sözleşmeler ayrıca konser ve spor biletleri için karaborsaları tamamen durdurur ve jeton ekonomisi, yeni başlayanların kitle fonlamasına her zamankinden daha iyi erişmesini sağlar.”

Son: Düzenlemeler ve borsaların listeden çıkarılması, özel kripto para birimlerinin geleceğini şüpheli hale getiriyor

Siadat, Krugman gibi eleştirmenler, doğru kullanıldığında güven ve tam şeffaflık sağlayan araçlar “dağıtılmış defter teknolojisi ve blok zincirinin arkasındaki mantığı anlamıyorlar” dedi ve ekledi:

“Aslında Mali Eylem Görev Gücü, dijital kimlikler için DLT kullanılmasını ve ardından KYC amaçları için dijital Kimliklerin kullanılmasını önerdi. Dijital kimlik blok zinciri tarafından doğrulandıktan sonra, kurumlar kendi KYC’lerini çalıştırmadan mevcut KYC bilgilerini kullanabilir/kaldırabilir.”

Ozair’in paylaştığı bir düşünce olan Hammer, Bitcoin (BTC), “bankasız nüfusa ödeme hizmetleri sağlayan oldukça etkili bir P2P ödeme sistemi” olmaya devam ediyor.

Ozair, Satoshi Nakamoto’nun kripto çağını müjdeleyen orijinal beyaz kağıdına atıfta bulunarak, “Başladığı yere, köklerine geri dönmemiz gerekiyor” dedi. Satoshi’nin önerdiği şey sadece bir dijital ödeme ağıydı – “insanlar tarafından insanlar için çalıştırılan bir sistem”. Belki de bu şimdi bir temas noktası olarak hizmet etmelidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!