Circle, USDC pazar payı yükselirken şeffaflık taahhüdünü yeniden teyit ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto para piyasası, son zamanlarda birkaç firmanın iflas başvurusunda bulunması veya kapanmasıyla çalkantılı bir dönem yaşadı. Voyager Digital, Çarşamba günü iflasını duyurdu ve Three Arrows Capital’in ardından temerrüde düşen ikinci kripto para birimi oldu.

Circle, mevcut piyasa koşulları ışığında, Salı günü yayınlanan bir blog yazısında açıklık ve kullanıcı güvenliğine olan bağlılığını yeniden teyit etmeye çalıştı. Circle’ın finans direktörü Jeremy Fox, firmasının önceliğinin sistemin finansal bütünlüğünü – sağlam, güvenilir ve güvenli – korumak olduğunu söyledi. Diğer finansal kurumların, yalnızca işler zorlaştığında onları terk etmek için kullanıcı parasını korumak için sahte vaatler sunduğunu da sözlerine ekledi.

Baş finans yetkilisi, Circle’ın iş modelinin “risk almak ve yönetmek” değil, riski en aza indirmek olduğunu söyledi. Ayrıca firmanın USD Coin (USDC) rezervlerini nasıl koruduğunu da açıkladı ve Circle’ın bu varlıklara sahip olmadığını ve bunların %100’ünün USDC sahiplerine ait olduğunu “USDC sahiplerinin yararına” olarak etiketlenmiş ayrı hesaplarda açıkladı. Fox yazdı:

“Circle’ın USDC rezervlerini başka herhangi bir amaç için kullanmasına izin verilmiyor. Bir bankanın, borsanın veya düzenlemeye tabi olmayan bir kurumun aksine, onları ödünç veremeyiz, onlara karşı borç alamayız ve faturalarımızı ödemek için kullanamayız.”

Sonuç olarak, iflas gibi aşırı durumlarda, USD Coin’in (USDC) hala nominal değerinden itfa edilebilir olduğu söyleniyor. Ayrıca, USDC rezervlerinin Circle’ın diğer faaliyetlerinden tamamen bağlantısı kesilerek, bunların diğer kayıpları karşılamak için kullanılma riski en aza indirilir.

Circle CEO’su Jeremy Allaire de yakın zamanda stabilcoinin yeterli likiditeye sahip olduğunu gösteren belgeler sağladı. Kamuoyunun firmaya olan güvenini ve şeffaflığını artırmak için uzun bir Twitter ileti dizisi yayınladı. İplik, Circle’ın Silvergate ve Signature dahil olmak üzere birçok bankaya nakit mevduatları USDC sabit para birimine dönüştürmek için daha vahşi teşvik programları sunarak milyarlarca dolar kaybettiğine dair söylentileri takip etti.

Bazı firmalar, ayı piyasasının bir sonucu olarak likidite zorluklarıyla karşı karşıya kaldı ve bu da yatırımcıları yakın gelecekte daha fazlasının onlara katılacağından korkuttu. Bir zamanlar önde gelen bir kripto para yatırım şirketi olan Three Arrows Capital, iflas etmiş sayıldı ve Celsius’un da iflas etmeyi düşündüğü söyleniyor.

İlişkili: Circle’ın USDC’si, 2022’de en büyük stabilcoin olarak Tether USDT’yi devirme yolunda

USDC, tek stabilcoin ateşi değil

USDC, Twitter’da vızıltı üreten tek stabilcoin değil. Dünyanın en büyük stablecoini olan Tether (USDT) de benzer iddialarla karşı karşıya kaldı. Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, geçtiğimiz günlerde geleneksel hedge fonlarının depegleneceği umuduyla stablecoin’e karşı bahis oynadığını söyledi.

Bu arada, Circle’ın USDC’si, Tether ile karşılaştırıldığında büyüme açısından dikkate değer bir iki ay geçirdi. USDC’nin piyasa değeri Mayıs ayından bu yana %8.27 artarak 2 Temmuz’da 55.9 milyar$’a ulaştı. Öte yandan USDT’nin piyasa değeri %19 azalarak 65.9 milyar$’a geriledi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!