Çin’in dijital yuanını ABD uygulama mağazalarından yasaklayan yasa tasarısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki milletvekilleri, ülkeyi Çin’in ulusal dijital para biriminin küresel olarak benimsenmesinin olası istenmeyen etkilerinden korumak için harekete geçiyor.

Üç Cumhuriyetçi senatör Tom Cotton, Mike Braun ve Marco Rubio, 25 Mayıs’ta Çin’in merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ABD’de kullanımını sınırlamayı amaçlayan bir yasa tasarısı sundu.

Tasarı “Amerikalıları Otoriter Dijital Para Birimlerinden Koruma Yasası” olarak anılıyor ve Çin’in dijital para birimi ödeme sistemi e-CNY’nin ABD uygulama mağazaları ve diğer amaçlarla kullanılmasını yasaklamayı öneriyor.

Senatörler, “uygulama mağazası” teriminin, üçüncü taraf geliştiricilerden bilgisayar, mobil cihaz veya diğer herhangi bir “genel amaçlı bilgi işlem cihazı” kullanıcılarına uygulama dağıtan tüm kamuya açık web sitelerini, yazılım uygulamalarını veya diğer elektronik hizmetleri kapsadığını belirtti.

Tasarıya göre, ABD’deki uygulama ve yazılım dağıtıcıları, e-CNY’deki işlemleri desteklemeyecek veya etkinleştirmeyecek veya ülkede bu tür işlemleri içeren herhangi bir uygulamayı desteklemeyecektir.

Senatörler, Çin’in dijital yuanını ABD’de yasaklamanın, ulusun kullanıcıların finansal faaliyetlerinin “doğrudan kontrol” ve gözetiminden kaçınmasına yardımcı olacağını düşündüler.

ABD dijital dolar projesinin bilinen bir savunucusu olan Cotton, özellikle bir CBDC’nin insanların finansal faaliyetlerini gözetlemek için kullanılabileceğini savundu ve şunları söyledi:

“Çin Komünist Partisi, dijital para birimini kullanan herkesi kontrol etmek ve gözetlemek için kullanacak. Çin’e bu şansı veremeyiz – ABD, Çin’in ekonomimizi en temel düzeyde baltalama girişimini reddetmeli.”

Senatör Braun, “Bu otoriter rejimin, devlet kontrolündeki dijital para birimini ekonomimize ve Amerikan vatandaşlarının özel bilgilerine sızmak için bir araç olarak kullanmasına izin veremeyiz” dedi. Rubio, “Bu, ABD’nin göze alamayacağı büyük bir finansal ve gözetim riskidir” dedi.

İlişkili: Brainard, House komitesine CBDC’nin potansiyel rolü ve stablecoin’lerin geleceği hakkında bilgi verdi

Çin, kendi dijital para birimini kullanan ve ilk dijital yuan denemelerini Nisan 2019’da başlatan dünyanın ilk ülkelerinden biri. Birden fazla dahili testin ardından Çin hükümeti, merkez bankalarıyla birlikte çalışarak dijital yuanın sınır ötesi uygulamalarını aktif olarak teşvik ediyor. Hong Kong, Singapur ve diğerleri.

ABD makamları tarihsel olarak Çin CBDC’sine ulusal güvenlik tehdidi olarak bakıyorlar. Mart ayında, yaptırımları atlatmak ve kullanıcıların kişisel bilgilerini tehlikeye atmak için kullanılabilecek Çin’in dijital yuanının kullanımını sınırlamak için başka bir yasa tasarısı da önerildi.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!