Çin Yüksek Mahkemesi: Bitcoin Bir Ekonomik Değere Sahip

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Çin‘de Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi, mesajlaşma platformu WeChat üzerinden bir bildiri yayımladı. Yayımlanan bildiride, Bitcoin‘nin belli bir ekonomik değere sahip olduğu vurgulandı.

Çin Yüksek Mahkemesi Bitcoin Hakkında Konuştu

Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi, Bitcoin’i Çin yasaları tarafından korunan sanal bir varlık ilan etti. Mahkeme, yayımladığı bildiride kripto para biriminin ekonomik bir değere sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Aslında Çin‘de kripto para ticareti yasak. Ancak bu yasağa rağmen Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi’nden dikkat çeken bir açıklama geldi. Mahkemenin resmi WeChat kanalı üzerinden yayınlanan bildiride şu sözlere yer veriliyor:

“Gerçek deneme uygulamasında, Halk Mahkemesi, Bitcoin‘in yasal konumu hakkında birleşik bir görüş oluşturdu ve onu sanal bir mülk olarak tanımladı”

Mahkeme, BTC’nin belirli bir ekonomik değere sahip olduğunu ve mülkün özelliklerine uygun olduğunu belirtti. Aynı zamanda BTC’yi korumak için mülkiyet haklarının yasal kurallarının uygulandığına da dikkat çekti.

Karar hakkında yorum yapan isimlerden biri Pekinli bir avukat olan Liu Yang oldu. Yang, mahkemenin direktiflerinin Şanghay bölgesindeki Bitcoin ile ilgili sivil anlaşmazlıklar için önemli bir referans noktası olabileceğini söyledi.

cin yuksek mahkemesi bitcoin bir ekonomik degere sahip 2

Bitcoin’in yasal koruma alması gerektiğini ilan eden dava kararı göz önüne alındığında, kripto oyuncularının ve hükümetin karara vereceği tepki de şimdiden merakla beklenir oldu.

Bu arada söz konusu açıklamanın çıkış noktası ise Ekim 2020’de açılan bir dava. Davanın detayların bakacak olursak,

Ekim 2020’de Cheng Mou isimli bir şahıs, Şanghay Baoshan Bölge Halk Mahkemesi’ne Shi Moumou’nun bir Bitcoin’ini iade etmesini talep eden bir dava açtı. Ancak davalı Bitcoin’i Şubat 2021’deki bir kararda belirtilen 10 gün içinde mahkemenin yönlendirdiği şekilde iade edemedi. Sonrasında ise Cheng, Baoshan Mahkemesinin iki taraf arasında aracılık düzenlediği Şanghay yerel mahkeme sisteminden tazminat talep etmeye karar verdi.

Bitcoin News‘e göre, Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi de açıklamasında bu davaya atıfta bulunuyor.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!