Çin Merkez Bankası zorunlu karşılık oranında bu yıl ilk kez indirime gitti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Çin hükümetinin ekonominin desteklenmesi için zorunlu karşılık oranının indirilebileceği yönünde verdiği işaretin ardından Çin Merkez Bankası bu yıl ilk kez zorunlu karşılık oranlarını indirdi.

Çin MB zorunlu karşılık oranında 25 baz puanlık indirime gitti. 25 Nisan tarihinden geçerli olacak bu zorunlu karşılık indirimi ile piyasaya 530 milyon yuan likidite sağlanacak. 

Citigroup, Çin MB’nin zorunlu karşılıklarda 50 baz puanlık bir indirime gitmesini ve piyasalara 1,1 triyon yuana yakın likidite sağlamasını bekliyordu. 

Çin MB açıklamasında bazı küçük bankalar için zorunlu karşılık oranlarında 25 baz puan daha indirim yapılacağı da belirtildi.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada, para politikasının ihtiyatlı olmaya devam edeceğini ve sel gibi teşvikler sağlamanın başvurulacak son çare olacağını da tekrarladı. 

Likiditeyi makul şekilde bol tutmayı sürdüreceklerini ifade eden Çin MB, yapılan indirim sonrası finansal kuruluşlar için ortalama zorunlu karşılık ornanının yüzde 8,1 olacağını da belirtti. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!