CFTC’ye borsalar ve sabit paralar üzerinde yetki verecek iki partili yasa tasarısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Washington DC’deki iki partili bir yasa koyucu grubu, Perşembe günü kripto para birimi geliştiricilerini, bayilerini, borsalarını ve stablecoin sağlayıcılarını düzenlemek için güncellenmiş bir yasa tasarısı sundu ve onları Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) düzenleyici kontrolü altına aldı.

2022 Dijital Ticaret Borsası Yasası (DCEA), Demokrat eş sponsorlar Darren Soto ve Ro Khanna’nın desteğiyle Cumhuriyetçi Temsilciler Glenn Thompson ve Tom Emmer tarafından Kongre’ye yeniden sunuldu.

Güncellenmiş sürüm, “sabit değerli dijital emtia operatörü” olarak kayıt olabilen stablecoin sağlayıcılarını kapsayan bir bölüm içeriyor. Bu operatörler, “sabit değerli dijital emtia”yı destekleyen varlıklar ve bunların nasıl güvence altına alındıkları hakkında bilgi sağlamanın yanı sıra düzenleyici için kayıtları tutarak stablecoin’in nasıl çalıştığını paylaşmak zorunda kalacaklar.

Son yasaya göre, DCEA, CFTC’ye kripto para birimlerinin spot ticaretini sunan – tüccarların mevcut fiyattan kripto para satın almalarına izin veren – kripto para borsalarını kaydetme ve düzenleme yetkisi verecekti.

DCEA, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dijital varlık menkul kıymet teklifleri üzerindeki düzenleyici gücünü etkilemeyecek, bunun yerine menkul kıymet olmayan kripto para birimlerini CFTC tarafından düzenleme altına alınacak dijital mallar olarak sınıflandıracaktır.

Kripto borsaları, platformlarında yeni kripto para birimleri listelemek için diğer emtia sağlayıcılarıyla aynı kurallara tabi olacaktır. Borsalar, “amacı, işlevselliği, yönetişim yapısı, dağıtımı ve katılımı” gibi mekaniğini analiz ederek kriptonun “manipülasyona kolayca duyarlı olmadığını” göstermelidir.

Kripto para geliştiricileri ayrıca gönüllü olarak CFTC’ye kaydolabilir ve bir borsada halka açık ticaret ve listeleme için gerekli açıklamaları yapabilir. Yasanın bir özeti, kaydın kayıtların doğruluğunu sağlayacağını ve kriptoyla ilgili kamuya açık bilgilerin standart hale getirildiğini ve halka açık borsa listelerini kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

İlişkili: Yeni ABD kripto düzenlemesi ile birlikte büyüyen kendi kendini düzenleyen kuruluşlar

Düzenleyici belirsizlik ABD’de faaliyet gösteren kripto para birimi işletmelerini etkiledi ve bir yayında tasarının ortak sponsorları, Soto ile birlikte mevcut kuralların hüküm süren belirsizliğini hafifletmeye yardımcı olacağını söyledi:

“Düzenleyici netlik, dijital emtia piyasalarının inovasyonu ve tüketicinin korunmasını teşvik etmesi için kritik önem taşıyor. Neyin menkul kıymet ve neyin emtia olduğu arasındaki mevcut düzenleyici belirsizlik nedeniyle, yenilikçiler başlangıç ​​maliyetlerinin yüzde ellisine kadarını yasal ücretlere harcıyorlar.”

Endüstri savunma organı, Kripto İnovasyon Konseyi, isminde Yeniliği boğmadan yeni bir fırsat atmosferi yarattığı için tasarıyı “ileriye doğru bir adım” olarak ekliyor:

“Bu, sektörün yakından izlemesi gereken birkaç yasa tasarısından biri.”

Reklam Alanı

Şubat ayında CFTC başkanı Rostin Behnam, dijital varlıklarla ilgili bir Senato oturumu sırasında milletvekillerine Komisyonun farklı düzenlemeler nedeniyle kripto alanını uygulama yetkisi olmadığını söyledi.

Behnam, kripto alanını “özünde […] düzenlenmemiş bir pazar” ve CFTC için daha fazla düzenleyici otoritenin “sadece kaputun altında neler olduğunu görmemize izin vereceğini” söyledi.

Tasarının Tarım Komitesi tarafından bir duruşmaya taşınması gerekecek. Meclis tarafından kabul edilirse, tartışma için Senato Tarım Komitesi tarafından ele alınacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!