Celo’dan Rene Reinsberg’e 6 Soru – Cointelegraph Magazine

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Blok zinciri ve kripto para sektöründeki inşaatçılardan sektör hakkındaki düşüncelerini soruyoruz… ve onları tetikte tutmak için birkaç rastgele zinger atıyoruz!


Bu hafta, bizim 6 Soru, finansal araçlara cep telefonu olan herkesin erişebilmesini sağlayan açık bir platform olan Celo’nun kurucularından Rene Reinsberg’e gidiyor.

Rene Reinsberg, Celo’nun kurucu ortağı ve karbon negatif Celo blok zincirini destekleyen hibe veren bir kuruluş olan Celo Vakfı’nın başkanıdır. Morgan Stanley, McKinsey, General Catalyst Partners, Dünya Bankası ve TechnoServe dahil olmak üzere son 15 yıldır finans, teknoloji ve geliştirmenin kesişim noktasında çalışmaktadır. Önceki şirketi Locu, satın alma sonrasında Gelişen Ürünler başkan yardımcısı olarak görev yaptığı GoDaddy tarafından satın alındı.


1 — Blok zinciri teknolojisinin toplu olarak benimsenmesinin önündeki ana engel nedir?

Blockchain’in genel olarak benimsenmesini sağlamak için, kripto acemilerinden kripto yerlilerine ve ötesine kadar herkes için daha iyi farkındalık ve eğitim gerektiren teknolojinin daha geniş bir anlayışı olmalıdır. Bu sorumluluk, son kilometre çözümleri ve pazara giriş yaklaşımları hakkında düşünürken işi yapmak için büyük ölçüde kriptoya düşüyor.

Bir protokol oluşturabiliriz, ancak altyapımızı açıklamaktan ve kapsayıcılığı savunmaktan da sorumluyuz. Onboarding’i bir çözüm olarak sunarak, kaynakları basit veya eğlenceli bir oyunlaştırılmış kullanıcı deneyimi geliştirmeye ayırarak ve kripto ve fiat para birimleri arasında kalite rampaları oluşturarak, sektörü daha ulaşılabilir ve gezinmeyi daha kolay hale getiriyoruz. Celo’nun mobil öncelikli yaklaşımını her zaman bilgilendiren erişilebilirlik de çok önemlidir. Dünya çapında 6 milyar akıllı telefon kullanıcısı ile, uzun vadeli, gerçek dünya benimsemesi oluşturmak için kolay erişilebilir, merkezi olmayan finansal yapı taşları gereklidir.

Son olarak, Web3 etrafındaki ana akım konuşmaları gerçek dünya uygulamalarına kaydırmalı ve dünyadaki sıradan insanlara hizmet eden vakaları kullanmalıyız. Web3, bankacılığın olmadığı ve bankacılığın yetersiz olduğu topluluklar gibi tarihsel olarak haklarından mahrum bırakılmış toplulukların yükseltilmesine yardımcı olacak dönüştürücü bir araç olarak kullanılabildiğinden, blockchain’in Kenya’daki çiftçilere Amazon yağmur ormanları gibi risk altındaki ortamlarda nasıl fayda sağladığını paylaşmak, etkisini daha da gösterecektir.

2 — Önümüzdeki 12 ay boyunca blok zincirinde en büyük trendin ne olacağını düşünüyorsunuz?

Erken DeFi protokolleri olgunlaştıkça, Celo Vakfı’nın bireyleri benzersiz ve bağlantılı olarak tanıma değerleriyle uyumlu olan ReFi (rejeneratif finans) modellerine doğru büyük bir baskı görüyoruz. Klasik ekonomik modeller başarıyı sınırsız, üstel büyüme ile tanımlarken, çevremizi sınırsız kaynaklara sahip boş bir dünya olarak görerek endüstrinin sömürücü doğasını dikkate almadılar.

Bununla birlikte, ReFi, ekonomist Herman Daly’den alıntı yapmak için gezegen sınırları, taşıma kapasiteleri ve devrilme noktaları ile “dolu bir dünyada” yaşadığımızı kabul ediyor. ReFi, ekonomik ve ekolojik sistemlerimizi daha iyi iç içe geçirerek bu sömürüyü düzeltmeyi amaçlıyor. Doğal sermaye destekli varlıklara değer atfetmek için parayı bir araç olarak kullanan ReFi, negatif dışsallıklar yaratanları ücretlendirerek ve pozitif dışsallıklar yaratanları ödüllendirerek dışsallıklara bir fiyat koyar.

Küçük işletmelere fayda sağlayan döngüsel ticaret ve karşılıklı kredi ağları için bankasız bir altyapı olan ReSource ve karbon denkleştirmelerini simgeleyen Flow Carbon veya Toucan Protokolü gibi projeler, Celo ekosistemindeki diğer ReFi liderleri arasında bu çabaların göstergesidir.

3 — Blok zincirinin çözme şansı olduğunu düşündüğünüz ancak henüz bir çözüm denenmemiş bir sorun nedir?

Blockchain, çevresel bozulmadan derin yoksulluğa kadar dünyanın kötü sorunlarının çözülmesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Blok zinciri teknolojisini Web3’ün eylemi hızlandırma yeteneğiyle birleştirmek, hem Celo’nun İklim Kolektifi’nin hem de Refah için İttifak’ın yaratılmasına ilham veren şeydir, dünya çapında bireyleri ve toplulukları etkileyen sorunlar hakkında farkındalık yaratmak için tasarlanmıştır. Kurucuları ve inşaatçıları, bu toplu koordinasyon sorunlarının üstesinden gelmek için Web3’ün toplu koordinasyon araçlarından yararlanarak ortak amacımıza uyum sağlamaya davet ediyoruz.

4 — Ne tokenize görmek istersiniz? Bunun ne zaman olmasını beklerdiniz?

Arazi ve mülkü zincirleme bir hale getirmek, ödemelerin ötesinde DeFi için kullanım örnekleri yaratmada birçok ilginç fırsatın kapısını aralayacaktır. Moss, bir NFT’nin bir hektarlık ormanı temsil ettiği, şu anda gerçekleşen Amazon yağmur ormanlarının onarıcı arazi tokenizasyonu NFT’lerinin harika bir örneğidir. Mülk sahiplerine yalnızca gayrimenkul hakları bahşedilmiyor, aynı zamanda biyoçeşitliliğe sahip arazilerini uydu aracılığıyla dijital olarak izleyerek koruma sürecine katılmaya zorlanıyorlar.

5 — Sektörümüzde şimdiye kadar karşılaştığınız en zorlu zorluk neydi?

Şu anda deneyimlediğimiz gibi piyasadaki gerilemeler önemli zorluklarla birlikte gelirken, aynı zamanda önemli fırsatlar da sunuyor. Celo, bir ayı piyasası sırasında inşa edildi ve ana ağını 2020 Dünya Günü’nde başlattı. Buna rağmen, topluluğumuz dayanıklılığını ve yeniliğe olan bağlılığını sürekli olarak gösterdi. Bugünün piyasa koşullarında gezinmek, Celo’nun ekosistem ortakları için bir istisna değildir. Çıkış yolumuzu inşa etmek ve temel misyona geri dönmek: herkes için refah yaratmak.

Reklam Alanı

6 — Şimdiye kadar gördüğünüz blok zinciri için en yenilikçi kullanım örneği nedir? Başarılı olması en muhtemel olan olmak zorunda değil!

Jonathan Ledgard’ın “Türler Arası Parası”, “insan olmayan yaşam formlarına (veya onların dijital ikizlerine)” yılda milyarlarca dolar dağıtan ve L-Marks adı verilen doğal sermayeyi doğru şekilde fiyatlayan bir CBDC yayınlamak için “Diğer Türler Bankası”nın kurulmasını önermektedir. . Bu, türlerin yaşam sonuçlarını iyileştiren hizmetler için yerel topluluklara ödeme yaparak ekolojik korumayı finanse etmeye yardımcı olacaktır. En fakir ülkelerin çoğu en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğundan, bu ülkelere çevrelerindeki ekosistemlere fayda sağlayacak mali teşvikler, çevreyi ve sakinlerini korurken aşırı yoksulluğu azaltabilir. Ledgard’ın önerisi, ReFi’nin temel ilkeleriyle uyumludur ve dünyanın basamaklı krizlerini çözme potansiyelini vurgulamaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!