Bunlar TerraUSD olarak adlandırılmayan en az ‘istikrarlı’ stabil paralardır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

son zamanlarda Bir zamanlar üçüncü en büyük stabilcoin olan TerraUSD’nin (UST) çöküşü, fiat sabitlenmiş diğer tokenler ve sabitlerini koruma yetenekleri hakkında soruları gündeme getirdi.

Stablecoin’lerin istikrarı söz konusu

Stablecoin firmaları, ihraç ettikleri tokenlerin her birinin gerçek dünya ve/veya kripto varlıkları tarafından desteklendiğini iddia ediyor, bu nedenle kripto piyasasında hayati bir bileşen olarak hareket ediyor ve tüccarlara nakitlerini değişken madeni paralara bahis yatırmak arasında park edebilecekleri bir alternatif sunuyorlar. .

Bunlara Tether (USDT) ve Circle USD (USDC) gibi nakit veya nakit eşdeğerleri (banka mevduatları, Hazine bonoları, ticari senet vb.)

Spektrumun diğer ucunda algoritmik stabil paralar var. Mutlaka gerçek varlıklar tarafından desteklenmezler, ancak sabit parayla, genellikle dolar ile sabit tutmak için finans mühendisliğine bağlıdırlar.

UST/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, algoritmik bir stabilcoin olan UST’nin çöküşünün ardından, bu istikrar artık şüpheli.

Güvensizlik, hem varlık destekli hem de algoritmik stabilcoin projelerinden büyük çıkışlara yol açtı. Örneğin, USDT’nin piyasa değeri, UST’nin ABD doları sabitini kaybetmeye başladığı 9 Mayıs’ta 83.22 milyar dolardan 2 Haziran’da 72.49 milyar dolara düştü.

USDT kısa süreli de olsa çıkışlar yaşarken bire bir dolar paritesinden uzaklaştı. Ne yazık ki, algoritmik stabilcoinlerde durum böyle değil; bazıları, aşağıda tartışıldığı gibi, hala amaçlanan fiat sabitlerinin altında işlem görüyor.

USDX

USDX, Kava Network’ün yerel “merkezi olmayan” sabit parası, çoğunlukla doların 0.02–0.04 dolar altında işlem görmesiyle ün salmıştı. Ancak, TerraUSD fiyaskosunun ortasında dolar ile mükemmele yakın sabitten daha da uzaklaştı.

Ayrıntılı olarak, USDX 12 Mayıs’ta rekordaki en düşük seviyesi olan 0,66$’a düştü. USDX/USD çifti o zamandan beri dolar sabitini geri almaya çalışıyor ve aşağıda gösterildiği gibi 2 Haziran’da yaklaşık 0,89$’dan el değiştiriyordu.

Bunlar TerraUSD olarak adlandırılmayan en az 'istikrarlı' stabil paralardır.
USDX fiyat grafiği yıldan bugüne. Kaynak: CoinMarketCap

Aynı zamanda USDX, 9 Mayıs’tan bu yana 60 milyon dolar değerinde çıkışlara tanık oldu ve bu, tüccarların tokenlerini kullandığını gösteriyor.

Kava Network’ün arkasındaki geliştirme ekibi olan Kava Labs, USDX’in teminatlarından biri olarak UST’ye maruz kalması nedeniyle dolar kurunu kaybettiğini belirtti. Bu arada, USDX’in KAVA, Cosmos (ATOM) ve Wrapped Bitcoin (WBTC) dahil olmak üzere diğer rezerv varlıklarındaki düşüş de istikrarını sarstı.

Mayıs ayında Kava Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Scott Stuart, iddia etti USDX, UST’yi ekosistemlerinden çıkardıktan sonra dolar sabitini koruyacak.

VAI

Vai (VAI), devam eden stabilcoin piyasası bozgununun bir başka kurbanı.

Bir borç verme platformu olan Binance Akıllı Zincir tabanlı Venüs Protokolü üzerine inşa edilen algoritmik stabilcoin, 2 Haziran’da 0,95 $’dan işlem gördü. Ancak USDX gibi, token de lansmanından bu yana hedeflenen dolar sabitinin altında işlem yapmakla ünlü.

İlişkili: DeFi protokolleri, yeni kullanıcıları ve likiditeyi cezbetmek için sabit paraları piyasaya sürüyor, ancak işe yarıyor mu?

Örneğin, Eylül 2021’de – TerraUSD’nin çöküşünden çok önce, VAI 0,74 $’a kadar düşmüştü. Buna ek olarak, depeg senaryosu, Venüs Protokolü’nün kredi platformundaki büyük tasfiyeler nedeniyle Mayıs 2021’de şüpheli borçlarda 77 milyon dolarlık bir zarara uğramasından sonra gerçekleşti.

Bunlar TerraUSD olarak adlandırılmayan en az 'istikrarlı' stabil paralardır.
Bugüne kadarki VAI fiyat tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

VAI’nin piyasa değeri Mayıs 2021’de 272,84 milyon $’dı. Ancak Venüs borç fiyaskosunun ardından TerraUSD’nin çöküşüyle ​​birleştiğinde VAI’nin net değerlemesi neredeyse 85 milyon $’a düştü ve talebinde önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Bazı kararlı istisnalar

Eşler arası bir kredi platformu olan Maker’a özgü algoritmik bir stabilcoin olan Dai (DAI), Mayıs ayından bu yana piyasa değerinde %20’lik bir düşüşe tanık olmasına rağmen, rakiplerine karşı son derece iyi performans gösterdi ve vaat edilen dolar kurundan asla fazla dalgalanma göstermedi. 9.

Bunlar TerraUSD olarak adlandırılmayan en az 'istikrarlı' stabil paralardır.
Yıldan bugüne DAI piyasa değeri. Kaynak: CoinMarketCap

Diğer algoritmik stablecoin projeleri olan FRAX ve MAI de TerraUSD’nin çöküşü sırasında dolar sabitlerini korudu.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!